Osiemnaście wywiadów. Historycy, filozof, medioznawca, socjolog, dziennikarz, polonista, artysta rzeźbiarz, poeta, ludzie kultury, nauki, autorytety i osoby znane z mediów są ich bohaterami. Rozmowy o Polsce, „Solidarności”, owocach Okrągłego Stołu, polskich tradycjach, współczesnych podziałach, kompleksach i naszej wielkości są ich tematem. Autorem tych rozmów z lat 2012-2016, opublikowanych w „Res Humana” a zebranych w książce „Lękomyśli, transformacja i…” jest Wiesław Łuka - reportażysta i nauczyciel studentów Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni współpracownik portalu SDP.

Jest to kolejna książka tego Autora złożona z wywiadów. Wcześniejsza zatytułowana „Fakt jest święty” zawierała przede wszystkim wywiady z reportażystami. I dzięki temu była bardziej monotematyczna, ale i bardziej spójna. Dotyczyła przede wszystkim kwestii warsztatowych, tajemnic profesji i etyki dziennikarskiej. Najnowsza publikacja ma – jak się wydaje – większe ambicje pokazania szerszego spektrum tematów i bardziej zróżnicowanych problemów. Pokazuje też, że Łuka zna się nie tylko na dziennikarstwie, ale swobodnie operuje wiedzą historyczną, psychologiczną czy socjologiczną. Jednak niektóre wywiady pozostawiają uczucie niedosytu, bo obok frapujących zdarzają się mniej dopracowane czy domyślane, jakby nie pasowały do pozostałych, jakby znalazły się tam przez przypadek. Ale mimo to wymagający czytelnik znajdzie w tym zbiorze refleksje najwyższego lotu. Bo już sam fakt, że autorowi udało się skłonić do rozmowy - między innymi - profesorów Tazbira, Samsonowicza, Adamowskiego, Czapińskiego, Modzelewskiego i Friszke, budzi szacunek.

Janusz Tazbir (zmarł w 2016 roku) mówił o kompleksach narodowych i tradycji tolerancji, Henryk Samsonowicz o naszej megalomanii i polityce historycznej, a Janusz Adamowski (rozmowa z roku 2014) o osłabieniu pozycji i roli mediów regionalnych oraz o tendencjach do upolitycznienia telewizji publicznej. Każda rozmowa z wybitnymi naukowcami dostarcza tematów do rozmyślań. Szkoda tylko, że niektóre z nich odnoszą się do już nieaktualnych spraw i wydarzeń niekiedy zapomnianych. Mogą one stanowić świadectwo swoich czasów, ale nie zawsze nawiązują do toczących się obecnie dyskursów społecznych.

Autor panuje nad rozmowami i narzuca tematy, które go interesują, aczkolwiek miałem wrażenie przy lekturze, iż czasami zboczenie z tej drogi nie byłoby błędem, a być może otwierałoby nieco inne perspektywy ideowe wychodzące poza optykę liberalną czy lewicową. Rola Kościoła, Solidarność i okrągły stół, transformacja, wolność, demokracja, słabość lewicy, dobro wspólne, Unia Europejska, dolegliwości liberalizmu i konflikty społeczne stanowiły kanwę większości rozmów. Rozmów trudnych i ciężkich, w których nie ma ani łatwych odpowiedzi, ani cudownych recept.

 

Marek Palczewski

12 kwietnia 2017

 

Wiesław Łuka, „Lękomyśli, transformacja i…”, Res Humana Biblioteka, Warszawa 2017, ss. 164.

Rozmówcami Wiesława Łuki byli: Janusz Tazbir, Jacek Hołówka, Jerzy Domański, Janusz Czapiński, Aldona Michalak, Kazimierz Kutz, Andrzej Friszke, Janusz Adamowski, Magdalena Środa, Karol Modzelewski, Henryk Samsonowicz, Marek Wawrzkiewicz, Zbigniew Paweł Kruszewski, Wiesław Władyka, Henryk Domański, Bronisław Łagowski, Michał Głowiński, Gustaw Zemła.

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl