69 procent widzów ogląda Telewizję Polską – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. 34 procent ankietowanych uznało, że programy informacyjne i publicystyczne TVP są wiarygodne i zasługują na zaufanie, a 32 procent ma przeciwne zdanie. Dla porównania TVN za wiarygodne źródło informacji uważa 40 procent (odmienne zdanie ma 23 proc.) respondentów. Gołym okiem widać, że odsetek odpowiedzi korzystnych dla TVP pokrywa się prawie całkowicie z poparciem sondażowym dla Prawa i Sprawiedliwości.

Co oznaczają te liczby dla telewizji publicznej? Po pierwsze, że TVP nie udało się przekonać do siebie zwolenników innych opcji politycznych; że TVP postrzegana jest jako telewizja rządowa: że nadal ¼ widzów uznaje telewizję za główne źródło informacji. Zatem liczba oglądających ma znaczenie dla reklamodawców i polityków, budujących swój medialny wizerunek.

Kilka dni temu (9 maja) przeczytałem w dzienniku „Rzeczpospolita” analizę programów informacyjnych naszych największych stacji TV przeprowadzona przez byłego eksperta KRRiT ds. wolności słowa Andrzeja Krajewskiego. Krajewski przez tydzień w marcu 2017 oglądał główne wydania „Wiadomości” TVP1, „Wydarzeń” Polsatu i „Faktów” TVN. Jak podał Autor – notował spójność tematów, powtarzające się tematy, proporcje spraw ważnych i lekkich. Poza wyliczeniem konkretnych tematów, co którego dnia było pokazywane w poszczególnych stacjach, sam raport nie zawierał zbyt wielu wniosków, które pozwoliłyby na szerszą charakterystykę przekazów informacyjnych TVP, Polsatu i TVN. Znalazłem kilka uwag, które wychodziły poza ogólna analizę treści (a w zasadzie tematów). Autor zaobserwował, że „dobór tematów z Polski i świata przez media publiczne i komercyjne i w zasadzie nie różni się”. Ponadto z raportu można dowiedzieć się m.in., że w „Wiadomościach” „tematy niezwiązane z bieżącymi wydarzeniami politycznymi stanowią margines”. Przyznam, że więcej oczekiwałbym po analizie, która mogłaby mieć charakter bardziej naukowy i oparty na solidnych podstawach metodologicznych. Ale przy braku takiej, warto przeczytać omawiamy wyżej artykuł.

Czy jednak skazani jesteśmy – w dobie rozwiniętych badań medioznawczych – na publicystyczne opinie? Co robi w tym względzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której zadań jakby trochę ubyło po powołaniu Rady Mediów Narodowych (na marginesie: czy dwa grzybki do jednego barszczu to nie za dużo…)? Na początek kilka pożytecznych liczb. Średnie zarobki w KRRiT wynosiły w 2005 roku 14 305 zł (członków KRRiT) i 5 195 zł (pracowników Biura KRRiT), po 2008 roku średnie zarobki członków Rady kształtowały się na poziomie 13 tys. brutto. W 2016 roku na wynagrodzenia łącznie w budżecie KRRiT przeznaczono 14 mln złotych. Czy to dużo, czy mało? Zależy za co i dla kogo? 31 marca 2017 roku Rada przedstawiła 100 - stronicowe sprawozdanie z działalności za rok 2016. Na oficjalnej stronie KRRiT znalazłem do pobrania 4 pliki dotyczące sprawozdań i informacji z działalności za 2016 rok. W zasadzie to wszystko, co mogłem przeczytać na temat pracy Rady w minionym roku. Chciałbym jednak dowiedzieć się, co robi rzesza urzędników, ekspertów (na analizy, ekspertyzy i opinie wydano 1 mln 125 tys. złotych). Rada zaprasza do konsultacji społecznych planów programowych na rok 2018 spółek mediów publicznych. Czytam np., że w planie programowym Jedynki Polskiego Radia średni czas serwisu Aktualności Jedynki będzie wynosił 5 minut, liczba wydań w tygodniu 186, a łączny czas nadawania audycji 750 godzin. I co mi po takiej wiedzy, czego ma dotyczyć konsultacja społeczna? Proponuję dorzucić jeszcze kilka wydań i godzin emisji – będzie ok? Na stronach KRRiT nie znalazłem analizy treści np. programów informacyjnych czy publicystycznych TVP. Gdzie one są? Jeśli nie ma, to może warto je przeprowadzić. Przypomnę, że na ostatnim nadzwyczajnym zjeździe Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uchwałą domagaliśmy się likwidacji KRRiT. http://sdp.pl/aktualnosci/11240,uchwala-nr-3-krritv,1430734255

Teraz sytuacja się zmieniła. Więc ok. Jest jak jest, ale może Rada przekonałaby opinię publiczną, że naprawdę jest niezbędna?

A propos: pod tym linkiem znajdziecie schemat organizacyjny KRRiT – ponad 40 jednostek robi wrażenie.

 

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/KRRiT/informacje/schemat.jpg


 

Marek Palczewski

 

Maj 2017

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl