„Nasz Dziennik” podał 7 września na swoim portalu, że Paweł Kukiz napisał list do Prezydenta RP z apelem o wycofanie wojsk amerykańskich z Polski. List okazał się fejk newsem, a „Nasz Dziennik” tłumaczył się, że gazeta padła ofiarą hakerów, którzy włamali się na jej portal. Poseł Marek Jakubiak z Klubu Kukiz’15 powiedział, że Klub rozważa złożenie zawiadomienia do Prokuratury i sugerował, że jeśli doszło do dwóch przestępstw – zhakowania (portalu) i podrobienia (oświadczenia), to Kukiz’15 i „Nasz Dziennik” powinny wystąpić w tej sprawie wspólnie. Dziennikarz „Rzeczpospolitej” Marcin Dobski skomentował rzecz na Twitterze: „Teraz każdą manipulację, fejka czy fotomontaż można tłumaczyć >>atakiem hakerów<<”. Jak było, trudno powiedzieć, niemniej cała sprawa wymaga wyjaśnienia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że 4 lipca 2011 roku portal Fox News na swoim twitterowym koncie podał informację o zamachu na prezydenta Baracka Obamę i o jego śmierci. Okazały się one nieprawdziwe oraz atakiem hakerskim, ale sprawa nie została wyjaśniona i nie słyszałem, żeby znaleziono „włamywaczy”. Tak że wydaje mi się, że jeśli opisywana wyżej sprawa rzeczywiście była sprawką hakerów, to ich odszukanie nie będzie wcale łatwe, a w to, że ewentualni biegli powołani przez Prokuraturę będą bardziej biegli od hakerów (?) wydaje mi się mało prawdopodobne. W takich przypadkach jak ten, którego doświadczył „Nasz Dziennik”, należy reagować szybko, a nawet bardzo szybko, i dementować fałszywe wiadomości. W przeciwnym bowiem razie pozostanie wrażenie, że redakcja nie była pewna, czy wiadomość, która okazała się fejkiem, rzeczywiście nim była.

Ta historia pokazuje ponadto, że walka z fejkami nie będzie łatwa, że „zdolny” haker może włamać się na stronę każdego portalu i każdej instytucji, i może opublikować lub rozesłać fejkowe wiadomości. Ci którzy myślą, że z fejkami szybko i w prosty sposób sobie poradzą, grzeszą naiwnością. A przy okazji warto sobie uświadomić, do czego mogłyby być „zdolne” tajne służby wykorzystujące bardzo szerokie możliwości inwigilacji Internetu. Aż strach się bać!

Marek Palczewski

7 września

Ps. A propos daty: wirtualnemedia opublikowały artykuł o tym fejku z datą 8 września 2017 roku! (piszę to o 19:08 7 września) http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nasz-dziennik-informacja-o-apelu-pawla-kukiza-o-wycofanie-wojsk-nato-to-skutek-ataku-hakerow

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl