PRAWO

 

Agora SA ma przeprosić Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł prawomocnie, że Agora SA wydawca "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarz mają przeprosić Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu, za "nierzetelne przedstawienie" sprawy z 2006 r. Urzędnik uderzył wtedy nietrzeźwego napastnika, który potem zmarł. Sąd nakazał przeprosiny wydrukowane na drugiej stronie wrocławskiego dodatku "GW" oraz na lokalnym portalu tego dodatku. Pełnomocnik Agory Piotr Rogowski zapowiedział złożenie kasacji.

Źródło: Press.pl

 


Sąd nie zgodził się na blokadę portalu Chomikuj.pl

Sprawa dotyczy pozwu zbiorowego, jaki jeszcze w 2012 r. grupa wydawców wytoczyła najpopularniejszemu polskiemu serwisowi służącemu do wymiany plików. Pod koniec 2016 r. złożyli oni do sądu wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń. Wniosek niespotykany, bo zmierzający do tego, by sąd nakazał głównym dostawcom internetu w Polsce zablokowanie dostępu do Chomikuj.pl na czas trwania procesu. Oddalając wniosek, sąd zwrócił uwagę, że dostawcy internetu nie występują w tej sprawie, a więc nie mogliby zająć stanowiska. Tak samo jak odwołać się od decyzji sądu.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

INSTYTUCJE, LUDZIE

 

Dotacje MKiDN dla 17 pism

Dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało w br. 17 czasopism m.in. "Konteksty", "Topos", "Pressje", "Kronos", "Mówią wieki" i "W drodze". Wsparcia nie dostały natomiast m.in. "Krytyka Polityczna", "Fronda Lux", "Wyklęci", "Liberté!", "Przegląd Polityczny" i "Kurier Wnet". W rozstrzygniętym właśnie konkursie rozdzielono ok. 1,8 mln zł. Resort ma do dyspozycji na ten cel nieco ponad 4 mln zł, ale prawie połowę tej kwoty przeznaczono na spłatę zobowiązań z ostatnich lat, a 525 tys. zł ma jeszcze do dyspozycji minister kultury, który rozdzieli je po rozpatrzeniu odwołań od wyników konkursu.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Tomasz Raczek redaktorem naczelnym "Magazynu Filmowego"

Krytyk filmowy Tomasz Raczek został redaktorem naczelnym miesięcznika "Magazyn Filmowy" wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Zastąpił na tym stanowisku Jerzego Armatę. Pierwszym numerem przygotowanym przez Tomasza Raczka będzie wydanie kwietniowe. Raczek wcześniej był m.in. redaktorem naczelnym "Filmu", "Playboya", "Voyage".

Źródło: Press.pl

 

Agora z 13 mln zł straty w 2016 r., "Gazeta Wyborcza" 20 proc. mniej z reklam

W całym ub.r. Agora zanotowała wzrost przychodów o 0,8 proc. i 13,2 mln zł straty netto (wobec 15,3 mln zł zysku netto w 2015 roku). Największy wpływ na wzrost przychodów firma w tym okresie miały wyższe wpływy w segmentach Film i Książka, Internet, Reklama Zewnętrzna oraz Radio. Niższe były natomiast przychody segmentów Prasa oraz Druk. Wpływy ze sprzedaży "Gazety Wyborczej" zmalały o 6,2 proc., a z reklam - o 21,6 proc.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Aleksander  Wierzejski i Łukasz Zboralski w „Debacie dnia” Polskiego Radia 24

Aleksander Wierzejski z TV Republika i Łukasz Zboralski z "Tygodnika do Rzeczy” dołączają do grona prowadzących "Debatę dnia" w Polskim Radiu 24. Wierzejski zadebiutował w czwartek 16 lutego i ma prowadzić audycję co tydzień. Z kolei Zboralski będzie gospodarzem programu w piątki od 17 lutego. Polskie Radio 24 nadaje ”Debatę dnia” od poniedziałku do piątku o 17.15.

Źródło: Press.pl

 

Twitter ogranicza zasięg hejterskich wpisów - widoczne tylko dla obserwujących

Twitter zapowiedział nową metodę walki z mową nienawiści w serwisie. Chodzi o czasowe ograniczenie zasięgu wpisów pochodzących z kont podejrzewanych o szerzenie hejtu. Treści z profili dotkniętych restrykcjami będą widoczne jedynie dla użytkowników obserwujących konkretne konto. To już kolejna próba ograniczenia tego zjawiska podjęta przez Twittera. Jesienią ub.r. serwis wprowadził dla użytkowników możliwość filtrowania według słów kluczowych treści, które do nich docierają.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Barbara Stanisławczyk nadal prezesem Polskiego Radia

Rada Mediów Narodowych rozstrzygnęła dziś konkurs na prezesa zarządu Polskiego Radia. Została nim Barbara Stanisławczyk-Żyła ? dotychczasowa prezes. Za jej kandydaturą głosowało, w decydującej drugiej turze, trzech członków RMN. Rada zdecydowała także, że zarząd PR będzie dwuosobowy. Na wiceprezesa został wybrany Mariusz Staniszewski. Oprócz Stanisławczyk i Staniszewskiego o stanowisko prezesa Polskiego Radia na ostatnim etapie konkursu starali się: Henryk Cichecki, Jacek Sobala, Marzanna Stychlerz-Kłucińska i Tomasz Wybranowski.

Źródło: Wyborcza.pl

 

Giziński, Świrski i Niedziela członkami rady nadzorczej PAP

Rada Mediów Narodowych odwołała w czwartek dotychczasowy skład rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej i powołała nowy. Nową trzyosobową radę nadzorczą PAP tworzyć będą: Tomasz Giziński (adwokat, wcześniej członek rady nadzorczej Polskiego Radia), Maciej Świrski (założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia) i Janusz Niedziela (były sekretarz rady nadzorczej TVP).

Źródło: Press.pl

 

Telewizje kablowe: nie mamy obowiązku przekazywać baz danych ani wzywać do płacenia abonamentu rtv

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w liście do Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych poinformował, że operatorzy telewizji kablowej nie mają obowiązku przekazywania baz danych swoich abonentów, a tym bardziej nie będą przypominać swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu rtv. Jest to odpowiedź na wywiad, który ukazał się w ostatnim wydaniu tygodnika „Wprost” z Krzysztofem Czabańskim.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Eleven Sports Network z prawami do transmisji meczów Bundesligi

Eleven Sports Network poinformowało na specjalnie zwołanej konferencji prasowej o pozyskaniu praw do transmisji wszystkich spotkań Bundesligi oraz Bundesligi 2. Widzowie będą mogli oglądać rozgrywki od sezonu 2017/2018, a umowa potrwa cztery lata.

Źródło: Interia.pl

 

Telewizja Polska oburzona słowami Jakuba Wątłego w Superstacji, że dziennikarze TVP to gnidy

Jakub Wątły we wtorek w swoim programie "Krzywe zwierciadło" w Superstacji określił dziennikarzy Telewizji Polskiej jako "brudne, śmierdzące gnidy, które nazywają się dziennikarzami, a firmują ten rynsztok w telewizji publicznej". TVP wyraziła oburzenie tą wypowiedzią i podjęła już działania prawne.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Dominik Zdort zostanie szefem serwisu Tvp.info

Dominik Zdort zostanie szefem serwisu internetowego Tvp.info. Zastąpi Samuela Pereirę, którego do kierowania Tvp.info oddelegowano w ub.r. Pereira pozostaje zastępcą kierownika redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zdort na początku grudnia ub.r. odszedł z "Rzeczpospolitej" (Gremi Business Communication), gdzie był szefem wydań weekendowych "Plus Minus" i szefem działu Opinie. W "Rz" pracował od października 2006 roku.

Źródło: Press.pl

 

Nowa TV z osobną prognozą pogody, głównym prezenterem Jarosław Kret

Od 3 marca prognoza pogody w Nowa TV będzie emitowana nie w ramach programu informacyjnego "24 godziny", tylko zaraz po nim jako "Pogoda na jutro". Głównym prowadzącym będzie Jarosław Kret. Prognozę przygotowuje dla stacji biuro prognoz "Aura".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Dziennikarze z Dominikany zamordowani podczas audycji na żywo

Dwóch dominikańskich dziennikarzy radiowych zostało zamordowanych 14 lutego podczas prowadzenia audycji transmitowanej również w formie wideo za pośrednictwem usługi Facebook Live. Zastrzeleni zostali prezenter Luis Manuel Medina, który w chwili ataku odczytywał serwis informacyjny, a także producent audycji Leonidas Martinez. Motywy napastników nie są znane. Miejscowa policja poinformowała, że w ramach dochodzenia prowadzonego w związku z zabójstwem dziennikarzy aresztowano trzy osoby.

Źródło: Press.pl

 

Oprac. Piotr Wolniewicz

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl