Rozstrzygnięta została 6. edycja konkursu im. Bartka Zdunka adresowanego do młodych dziennikarzy. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wyróżniono pięciu laureatów. Gala rozdania nagród odbyła się 14 marca, w Krakowie w Teatrze Groteska.

Nagrodą za debiut publicystyczny roku został wyróżniony Sławomir Farbaniec, który tytuł ten otrzymał za wywiad z niepełnosprawnym rajdowcem Bartoszem Ostałowskim. – Jego historia jest zaskakująca! W wieku 20 lat stracił obie ręce, a mimo to walczy o swoje marzenia – opowiadał S. Farbaniec. Nagrodę młodemu dziennikarzowi wręczył Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Inicjatywę roku ogłosił Kamil Baleja, dziennikarz radia RMF FM, a został nią podróżniczy kwartalnik „Nomada”, autorstwa Urszuli Chylaszek i Darii Marchewki.

Nagroda specjalna im. Pawła Migasa, którą ufundował "Gość Niedzielny" trafiła do autorki najlepszego reportażu - Marty Zdzieborskiej. Wyróżnienie to otrzymała z rąk ks. Marka Gancarczyka, redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Jej reportaż opowiada historię ofiary handlu ludźmi, która na 13 lat została uwięziona w rodzinie cygańskiej na Ukrainie.

Po raz pierwszy w historii konkursu młodych dziennikarzy wyróżniono prace w nowej kategorii dla młodych filmowców. Nagrodę Młodych Twórców Filmowych im. ks. Andrzeja Baczyńskiego otrzymała Maria Szajny za materiał "Alojzy Fros. Życiorys" oraz Monika Skrzypczak, autorka materiału "Drużyna z zespołem". Laureatki odebrały nagrodę z rąk Krzysztofa Gurby, prezesa krakowskiego oddziału SDP i Wojciecha Szumowskiego, reżysera i dokumentalisty.

Jak niemal jednogłośnie przekonują nagrodzeni, wygrana w konkursie im. Bartka Zdunka jest dla młodych twórców szczególną motywacją na początku ich dziennikarskiej drogi.

Rozpoczynając galę finałową Krzysztof Gurba, zauważył też, że jednym z kluczowych zagadnień tego konkursu jest młodość, niezwykle ważna w dziennikarstwie. Wyjaśnił, że może być ona rozumiana na wiele sposobów. Wśród nich wymienił tę młodość, która oznacza dopiero początek twórczości. – Jest ona też pełna pasji i otwiera się na nowe rozwiązania. Taki był Bartek Zdunek, pierwszy patron konkursu - zauważył.

Wyróżnił też młodość dojrzałą, która już potrafi się realizować, choć nadal jest pełna energii i tą energią zaraża innych. Jego zdaniem taki właśnie był drugi patron konkursu Paweł Migas. Dodał do tego młodość, która cechowała trzeciego patrona nagrody – ks. Andrzeja Baczyńskiego. Chodzi tu o młodość pozametrykalną, zakorzenioną w rzeczywistości, ale nadal pełną entuzjazmu.

Podkreślił też, że w dziennikarstwie chodzi przede wszystkim o docieranie do tego, co kryje się pod maską rzeczywistości, a więc o odkrywanie prawdy. To zdaniem pomysłodawcy konkursu jest głównym zadaniem dziennikarza.

Do tak utalentowanych młodych osób, które chcą stać się specjalistami od zrywania masek, od 2011 roku kierowana jest nagroda im. Bartka Zdunka. Organizuje ją Uniwersytet Papieski Jana Pawła II wraz z Dziennikarskim Kołem Naukowym UPJPII i Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.

ps

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl