PRAWO

 

Projekt ustawy repolonizującej media trafia do Sejmu

Przygotowywany przez resort kultury i dziedzictwa narodowego projekt ustawy regulującej polski rynek medialny trafi w czwartek pod obrady sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Ma on określić maksymalny udział zagranicznego kapitału w prasie, radiu, telewizji i portalach internetowych w Polsce. Członkowie Komisji wysłuchają też informacji o sytuacji prasy w Polsce, którą przedstawi minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Propozycję nowego prawa ministerstwo ma poddać pod głosowanie sejmowe do końca czerwca.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

TVP pozywa Makłowicza

TVP pozwie Roberta Makłowicza. Zdaniem telewizji możliwość wystąpienia w spocie wizerunkowym, którego ostateczny kształt wzbudził sprzeciw kucharza, powinna być dla niego "zaszczytem", a nie "pretekstem do szkalowania dobrego imienia Telewizji Polskiej". Telewizja zamierza złożyć pozew o "ochronę dóbr osobistych TVP i zaatakowanych w wypowiedziach pana Makłowicza współpracowników spółki", a ramach wyrównania szkody chce publicznych przeprosin i odszkodowania adekwatnego do poniesionych strat wizerunkowych. Makłowicz w kilka dni po emisji spotu stwierdził, że jego wypowiedź: "smakuje wyłącznie słodko i doskonale", którą w nim umieszczono, dotyczyła wyłącznie programu "Bake Off: Ale Ciacho", a nie całości telewizji; materiał uznał więc za zmanipulowany. 

Źródło: WP.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Represje wobec dziennikarzy TV Biełsat za pokazywanie protestów przeciwko białoruskiej władzy

Władze przeprowadziły w weekend zatrzymania ekip telewizji Biełsat w czterech różnych miastach na terenie całej Białorusi (w Nowopołocku, Kobryniu, Borysewie, Mozyrze). Ostatecznie zatrzymanych zwolniono po paru godzinach. W Kobryniu pobito jednak dwoje dziennikarzy: Alesia Liauczuka i Miłanę Charytonawą, miały też miejsce przypadki niszczenia sprzętu. Łarysie Szczyrakowej, współpracowniczce stacji mieszkającej w Homlu, zagrożono zabraniem syna.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

MSZ zachowuje poziom finansowania TVP Polonia i Polskiego Radia dla Zagranicy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na tworzenie programów Polskiego Radia dla Zagranicy i TVP Polonia przeznaczy w 2017 roku taką samą kwotę jak w 2016 roku. Tegoroczna pula środków przeznaczonych w budżecie resortu na finansowanie audycji TVP Polonia to 11,3 mln zł. Z kolei na tworzenie Polskiego Radia dla Zagranicy ministerstwo przeznaczy 9,4 mln zł. MSZ podaje, że kwota dofinansowania TV Biełsat nie jest jeszcze ustalona - prowadzone są w tej sprawie rozmowy z Telewizją Polską.

Źródło: Press.pl

 

Unia Europejska daje Facebookowi, Twitterowi i Google miesiąc na walkę z oszustwami w ich serwisach

Komisja Europejska wezwała największe platformy społecznościowe: Facebooka, Twittera i Google+ do wprowadzenia rozwiązań ograniczających pobieranie od użytkowników pieniędzy za wątpliwej jakości oferty i usługi. KE domaga się zarówno zmian w regulaminach serwisów, jak i bezpośrednich działań walczących z próbami oszustwa. Internetowi giganci mają miesiąc na przedstawienie odpowiednich projektów.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

UOKiK bada stopień prywatności na Facebooku

UOKiK wziął pod lupę regulaminy Facebooka w 2016 r., by zbadać wykorzystanie danych osobowych użytkowników i procedury ich udostępniania osobom trzecim. Urząd uważa postanowienia irlandzkiej spółki Facebooka za "niejednoznaczne i niedookreślone". Chodzi o zapisy dotyczące zbierania "różnych informacji na temat użytkownika", "przez uzasadniony czas", a które mogą podlegać przekazaniu "firmom będącym częścią Facebooka".

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Anna Popek pracę dla TVP będzie łączyć z kierowaniem serwisem w PAP

Anna Popek, prezenterka telewizji publicznej, została szefową lifestylowego działu Polskiej Agencji Prasowej. W piątki nadal będzie współprowadzić program poranny w TVP 1 - "Dzień dobry, Polsko!". PAP Life to serwis oferujący materiały dotyczące m.in. show-biznesu, mody, zdrowia, nowinek technicznych. Dotychczas jego redakcja nie miała odrębnego szefa.

Źródło: Press.pl

 

Polska nie chce wojny z Google'em

Rząd sprzeciwia się wprowadzeniu tzw. podatku od linków, który pozwoliłby gazetom zarabiać na fragmentach ich tekstów wyświetlanych w internetowych wyszukiwarkach. Taka propozycja znalazła się w projekcie unijnej reformy prawa autorskiego, zaprezentowanej przez Komisję Europejską we wrześniu ub.r. Dyrektywa, która ma być jej głównym filarem, przewiduje znaczące wzmocnienie pozycji wydawców prasowych poprzez przyznanie im praw pokrewnych. Polski rząd w stanowisku dotyczącym projektu dyrektywy odrzucił propozycję wprowadzenia opłaty od linków, uznając, że zamiast dawać nowe prawa wydawcom, należy się raczej skoncentrować na egzekwowaniu tych, które już mają.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

TVP zerwała współpracę z Makłowiczem

"Dostarczono mi przed chwilą kurierem urzędowe pismo, w którym TVP odstępuje od umowy na realizację cyklu "Makłowicz w podróży" z chwilą odebrania epistoły" - napisał na Facebooku Robert Makłowicz. Spór między nim a TVP rozpoczął się krótko po prezentacji nowej ramówki telewizji, Makłowicz stwierdził, że w promocyjnym spocie zmanipulowano jego wypowiedź. "To oznacza, że po prawie dwudziestu latach me programy niebawem znikną z anteny telewizji publicznej, a niektóre nakręcone już premierowe odcinki nie zostaną przez nią kupione i wyemitowane" - napisał na Facebooku Makłowicz.

Źródło: DoRzeczy.pl

Oprac. Piotr Wolniewicz

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl