Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wzywa władze rosyjskie do natychmiastowego uwolnienia dziennikarza ukraińskiego Romana Sushchenki i przypomina, że przetrzymywanie w areszcie zagranicznego dziennikarza bez przekonujących dowodów działalności przestępczej jest niezgodne z prawem i europejskimi standardami.

Roman Sushchenko, paryski korespondent ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform, został aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa. Dziennikarz przebywa w rosyjskim areszcie już ponad 7 miesięcy. Pod koniec kwietnia moskiewski sąd po raz kolejny przedłużył areszt dla niego. Apelacja od wyroku przedłużającego areszt do końca czerwca 2017 roku, ma być rozpatrywana przez sąd 18 maja.

SDP wspólnie z ukraińskimi i międzynarodowymi organizacjami dziennikarskimi angażuje się z pełnym naciskiem w to, by Roman Shushchenko szybko odzyskał wolność i aby postępowanie w jego sprawie dobiegło do szczęśliwego końca.
 

Agnecja Ukrinform prowadzi na swoich stronach specjalną zakładkę ze wszystkimi informacjami dotyczącymi sprawy Romana Shushchenki  https://www.ukrinform.ua/rubric-volususenku.

 

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Krzysztof Skowroński

Prezes SDP

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl