Wystawa "PROMKA" opowiada o życiu sterfy przemysłowej miasta Avdiejewka, leżącej w pobliżu Doniecka. Od kilkudziesięciu miesięcy jest to strefa przyfrontowa. Trwa ostrzał, giną ludzie. Fotoreporter Oleś Kromplas jest byłym żołnierzem-ochotnikiem. Zaciągnął się w 2014 ro by bronić kraju przed agresją. W październiku i listopadzie 2016r. jako reporter fografował życie żołnierza armii ukraińskiej,

Bohaterowie tych monochromatycznych obrazów żyją normalnym frontowym życiem. Jednakże trzeba pamiętać, że kilku z nich już nie ma wśród nas, kilku odniosło rany.

Inaugurując wystawę Andrij Deszczyca - ambasador Republiki Ukrainy w Polsce powiedział, że zdjęcia te przypominają, iż trwa wojna a pokój jest do osiągnięcia tylko wtedy gdy rządy i społeczeństwa będą wywierać nacisk na zakończenie walk.

Oleś Kromplas dziękował za możliwość prezentacji swoich fotografii, przypomniał, że wystawa odwiedziła już dziesięć krajów a połowa przychodów ze sprzedaży towarzyszącego jej albumu jest przeznaczona na wsparcie rodzin żołnierzy, którzy odnieśli rany lub zginęli na froncie.

"- Ostrzał nie umilkł nawet podczas uroczystego finału Eurowizji transmitowanego z Kijowa na cały świat. Również wtedy na ukraińskie pozycje spadały pociski a ludzie ginęli pod ostrzałem artylerii."

Krzysztof Skowroński - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podkreślił znaczenie współpracy dziennikarzy obu krajów i wsparcia, na które dążący do wartości europejskich Ukraińcy mogą liczyć od rządu i społeczeństwa Polski.

 

 

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl