Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej i Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina zapraszają na warszawską premierę filmu dokumentalnego „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina” (18 maja o godz. 18 w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie).

Wieczór zorganizowano w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi z okazji 130. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pianisty oraz przygotowań do jubileuszowego V Rubinstein Piano Festival (Łódź, 16-21 X 2017).

W programie spotkania znalazły się wspomnienia zaproszonych gości o Arturze Rubinsteinie i projekcja filmu dokumentalnego „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”, scenariusz i reż. Wojciech Grochowalski, prod. Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2016) (produkcję filmu dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czas trwania – 30 minut). Film zawiera fotografie i zdjęcia archiwalne z Arturem Rubinsteinem oraz jego wypowiedzi, muzykę w wykonaniu pianisty; mówią o nim m.in. Roman Jasiński, Jan Bistritzky, prof. Zbigniew Brzeziński; komentarz czyta Wojciech Gąssowski.

Zostanie także wyświetlony film krótkometrażowy (8 minut) „Rubinstein Piano Festival” o Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Łodzi, edycjach: I- 2008, II-2011, III-2013, IV-2015.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna: „Artur Rubinstein ze słynnymi postaciami XX wieku” oraz prezentacja książek, płyt CD i DVD, wydawnictw o Arturze Rubinsteinie.

Artur Rubinstein (1887-1982) – wybitny artysta, pianista, chopinista – był wielkim polskim patriotą. Wielokrotnie bronił honoru i godności Polski, wspierał Polskę i Polaków duchowo i materialne, pomagał polskim artystom, po II wojnie światowej przekazywał pieniądze na odbudowę Warszawy, Zamku Królewskiego, podarował Polsce ogromnej wartości pamiątki (nuty, listy, paszport) po Fryderyku Chopinie; mówił o nim: mój rodak.

Jednym z wielkich gestów w obronie honoru Polski była patriotyczna manifestacja i odegranie hymnu Polski podczas Konferencji Pokojowej założycielskiej ONZ. 13 maja 1945 r. Artur Rubinstein dał recital dla delegatów, uczestników oraz gości konferencji. W sali, gdzie odbywały się obrady i gdzie grał (War Memorial Opera House w San Francisco), nie znalazł wśród szpaleru flag państw z całego świata flagi Polski. Uwagę na brak naszej flagi zwróciła mu obecna na próbie żona – Nela Rubinstein. Jak wiadomo, Stalin nie zgodził się na udział w konferencji (IV-VI 1945 roku) przedstawicieli rządu polskiego z Londynu, na co milcząco przystali Roosevelt i Churchill. Polska nie była reprezentowana na Konferencji Pokojowej! Bardzo to dotknęło i oburzyło słynnego już wówczas Rubinsteina. Oto co powiedział ze sceny tuż przed rozpoczęciem recitalu: – Tutaj, w tej sali, gdzie chce się urządzić przyszłość szczęśliwą świata, brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście, która straciła swój kraj! Ja tego nie mogę tolerować, ja wam zagram Hymn Polski, proszę wstać! Wszyscy wstali, sala zgotowała pianiście wielkie owacje. Po koncercie organizatorzy tłumaczyli mu, że nie zaprosili delegacji polskiego rządu, bo nie wiedzieli którego: z Londynu czy z Lublina... Po tej pięknej polskiej manifestacji artysta nie mógł niestety przyjechać do kraju aż do 1958 r. Otrzymał honorowe obywatelstwa największych miast świata (ale żadnego z polskich!), doktoraty honoris causa największych uczelni, był jednym z sześciu Polaków odznaczonych amerykańskim prezydenckim Medalem Wolności.

 

Wojciech Grochowalski (1958), dziennikarz i publicysta, menedżer kultury, członek Klubu Publicystyki Kulturalnej przy SDP, wydawca ok. 200 książek i od 2002 r. czasopisma „Kultura i Biznes”, autor kilku z nich (m.in. o gen. Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim, Arturze Rubinsteinie, pułkowniku Jerzym Urbankiewiczu, Łódzkiej „Solidarności”). Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, podyplomowo Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego (historia). Zrealizował kilka filmów dokumentalnych krótkometrażowych o Arturze Rubinsteinie, Łodzi Rubinsteina, o Józefie Piłsudskim; organizuje w kraju i za granicą prelekcje i wystawy o tematyce polskiej-historycznej, o kawalerii konnej, o gen. Wieniawie-Długoszowskim, F. Chopinie, A. Rubinsteinie. Organizuje doroczne capstrzyki i koncerty patriotyczne w Łodzi w przeddzień Święta Niepodległości oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina (od 2008 roku), zorganizował koncerty i wystawy dedykowane Chopinowi i Rubinsteinowi m.in. w Rapperswilu, Brukseli, Paryżu, Genewie (Pałac Narodów), Carnegie Hall w Nowym Jorku. Został odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski (krzyż kawalerski), Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (srebrnym), Odznaką za zasługi dla miasta Łodzi, Nagrodą Miasta Łodzi, Złotą Odznaką Księgarzy Polskich, Odznaką Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i inn.

Bieżące wydarzenia „Maja na Foksal” prosimy śledzić na stronach: www.sdp.pl i www.majnafoksal.pl

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl