W ramach cyklu Maj na Foskal odbyło się (17 maja) otwarte spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP "Od Warszawy do Tobolska". Spotkaniu, które było wieczorem autorskim Teresy Kaczorowskiej, towarzyszył multimedialnym pokaz zdjęć z trasy syberyjskiego XV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz prezentacją książki – albumu "Od Warszawy do Tobolska" - reportażem z jubileuszowego XV Międzynarodowego motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który jednocześnie był pierwszym rajdem syberyjskim.

W spotkaniu brali także udział uczestnicy rajdu, zaprezentowane zostały piosenki z rajdu autorstwa uczestników oraz m.in. Jana Pietrzaka i Lecha Makowieckiego w wykonaniu Lecha Gryglewicza – jednego z "Rajdowców". Fragmenty książki "Od Warszawy do Tobolska" czytała Ewa Małachowska – aktorka, wielka entuzjastka i propagatorka idei Rajdu.

Wspólnie z uczestnikami rajdu Teresa Kaczorowska pokonała ok. 10 tysięcy kilometrów, wraz z Andrzejem Niedźwiedzkim dokumentując fotograficznie całą trasę. Rajd odwiedził po drodze m.in. Lwów, Hutę Pieniacką, Berdyczów, Bykownię, Kozielsk, Moskwę, Tobolsk, Nowosybirsk, Irkuck, a w drodze powrotnej m.in. Smoleńsk, Miednoje, Katyń i, Wilno i Ponary. Uczestnicy Rajdu, w liczbie 58 osób jadących na 56 motocyklach, na swojej trasie m.in. składali wieńce i zapali ognie pamięci na grobach Polaków, ale także Białorusinów, Rosjan, Bałtów i innych narodów. Rajd spotykał się także z Polakami mieszkającymi w odwiedzanych krajach, w trakcie tych spotkań rozmawiano o naszej wspólnej historii – m.in. o powstaniach listopadowych i styczniowych i zesłaniach na Syberię wspólnie tańczono i śpiewano, przekazywano dary, a wszystko to pod polską flagą i godłem orła białego.

Podczas spotkania wspominano także przychylność dla Rajdu miejscowej ludności odwiedzanych krajów, m.in. dobrą współpracę lokalnych władz i hierarchów kościoła prawosławnego, a także przydarzające się po drodze drobne stłuczki i wypadki drogowe, na szczęście niezbyt groźne.

Książka "Od Warszawy o Tobolska", którą autorka Teresa Kaczorowska opisała jako "Wspaniałą lekcję żywej historii, której nie znajdzie się w podręcznikach szkolnych", otrzymała w 2017 r. honorowe wyróżnienie Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego w dorocznym konkursie o Nagrody SDP 2016 r.

Spotkanie "Od Warszawy do Tobolska" zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundację Solidarności Dziennikarskiej.

Michał Orzechowski

Strona Rajdu: www.rajdkatynski.com

 

Fot. Stefan Truszczyński

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl