Niezwykle wzruszający koncert odbył się wczoraj w Domu Dziennikarza. Wokaliści Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy śpiewali polskie piosenki emigracyjne przy akompaniamencie Marty Sobczak (instrumenty klawiszowe) oraz Juliana Czaporowskiego (akordeon).

Przed występem odbyły się specjalne warsztaty muzyczne. „Większość polskich piosenek emigracyjnych była o tęsknocie, no bo jak najlepiej tęsknić za utraconym miastem? Tylko w piosenkach!” – mówili prowadzący Danuta Skalska oraz Michał Pieńkowski. Opowiadali oni o specyficznym lwowskim klimacie, gwarze baciarów (tzw. bałak), zwyczajach. Można było m.in. usłyszeć historię o najsłynniejszych lwowskich baciarach – Tońku i Szczczepku, którzy byli bardzo popularni w II Rzeczpospolitej. Oczywiście nie zabrakło piosenek. Pojawiły się nagrania polonijne – z Londynu, Chicago czy Monachium, autorstwa:

Mariana Hemara:

- „Trzeba umieć zapomnieć” – wyk. Włada Majewska,

- „Spacer po Lwowie” – wyk. Włada Majewska,

- „Piosenka o marzeniu ostatnim” – wyk. Marian Hemar

Wiktora Budzyńskiego:

- „Lwowski taksówkarz” – wyk. Wiktor Budzyński,

- „Choć z księżyca” – wyk. Miśko i Niuśko (duet stworzony po wojnie w Monachium na wzór Tońka i Szczepka),

- „Wio na piechotę do Lwowa” – wyk. Miśko i Niuśko,

Feliksa Konarskiego „Ref-Rena” (napisał „Czerwone maki na Monte Cassino”):

- „Zabłąkany Kujawiaczek” – wyk. Gwidon Borucki (jako pierwszy wykonał „Czerwone maki na Monte Cassino”),

- „Walczyk lwowski” – wyk. Nina Oleńska,

- „Ta joj, ta Lwów” – wyk. Nina Oleńska.

Historia każdej z piosenek została dokładnie przybliżona słuchaczom warsztatów.

Koncert rozpoczął się przemową szefowej Fundacji Sztafeta Anny Żochowskiej, która zadedykowała go Tomaszowi Boczyńskiemu – wiernemu widzowi Teatru Od Czapy. Później można było już usłyszeć piosenki londyńskiej sceny emigracyjnej, śpiewane na żywo przez wokalistów Teatru od Czapy oraz barwne komentarze prowadzących koncert: Danuty Skalskiej i Michała Pieńkowskiego. Zaśpiewano m.in. „Moje serce zostało we Lwowie”, „Już mi raz zabrali Wilno”, „Wielkanoc w mieście Lwów”, „Chleb Kulikowski”, „Zupa”, „Imieniny we Lwowie” czy „Party w Londynie”. 

PW

***

Danuta Skalska urodzona we Lwowie polska dziennikarka i redaktorka, działaczka samorządowa i społeczna. W Polskim Radiu Katowice od 10 lat prowadzi audycję „Nowa Lwowska Fala”. Jest prezesem bytomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa. Była radną Bytomia. W 2004 roku została uznana za jedną ze 100 najbardziej znanych kobiet na Śląsku. Jest autorką książki "Mózg na ścierce czyli dwa łyki Ameryki" i spektaklu teatralnego przedstawiającego problemy polskiej emigracji; napisała kilka scenariuszy dla prezentowanych w TVP programów o tematyce kresowej i programów lwowskiego kabaretu Pacałycha. Była współinicjatorką powołania Społecznego Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego. Jest organizatorką Światowych Zjazdów Kresowian na Jasnej Górze, prelekcji i spotkań z przedstawicielami środowisk kresowych z kraju i zagranicy w Bytomskim Centrum Kresowym.


Michał Pieńkowski
Filmograf. Interesuje się wszystkim, co jest związane z polskim show-biznesem lat międzywojennych: kabaretem, fonografią, kinematografią i radiem, a także powojennymi losami polskich artystów pozostałych na emigracji. Jest konsultantem filmów i książek z tych dziedzin. Na co dzień pracuje w Filmotece Narodowej, gdzie opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu.

Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy

Teatr muzyczno–literacki, niezależny, działający w Garwolinie od 2007 roku, skupiajacy młodzież oraz młodych duchem, chętnych do włączenia się w jego działalność, prowadzony przez Annę Żochowską i Juliana Czaporowskiego. Przez pierwsze 4 lata działalności grupa zaprezentowała m.in. tryptyk „Starsi Panowie – Reaktywacja”, spektakl z przedwojenną muzyką filmową „Jak za dawnych lat”, szereg programów patriotycznych, m. in. spektakle „Tutaj zostanę”, „Garwolak we Lwowie” – wykorzystujący przedwojenne i emigracyjne piosenki lwowskie; spektakl o Powstaniu Warszawskim „Gdzie jesteś moja Polsko?”, spektakl „Podróż do źródeł”, o początkach skautingu w Polsce. Od 2012 rozwija się pod opieką Fundacji Sztafeta, biorąc udział we wszystkich projektach muzycznych Fundacji.

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl