Główną Nagrodę Wolności Słowa za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka otrzymali:

Michał Król i Maciej Grabysa : Prześladowani zapomniani – Uwolnić Asię Bibi, TVP 1, TV Trwam, 2014-2017

oraz ksiądz Roman Sikoń, Michał Król: Modlitwa o pokój, TV Trwam, EWTN, 14 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Katarzyna Michalak: Marmur i dzieci, Polskie Radio Lublin, 15 grudnia 2016

 

Pozostali laureaci

Nagroda Watergate                                        

za dziennikarstwo śledcze

Jury Główne nie przyznało nagrody.

4 wyróżnienia:

  1. Dorota Kania, Robert Krauz, Anna Zapert: Prawdziwa historia człowieka od reprywatyzacji M. Mossakowskiego, Telewizja Republika
  2. Marek Pyza, Marcin Wikło: Człowiek Moskwy w Warszawie, Tygodnik „Sieci”
  3. Joanna Pęcherska, Tomasz Patora: Jaja z niespodzianką, TVN Uwaga
  4. Karolina Tomaszewicz: Tajemnica zabójstwa Iwony Cygan, cz. 1 i 2, TVP 1

Nagroda Specjalna - Nagroda Pamięci

nagroda w uznaniu odwagi i determinacji w wyjaśnianiu przyczyn śmierci Jarosława Ziętary

Nagroda:

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary

 

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego                                                

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

ufundowana przez Polską Agencję Prasową

Nagroda:

Witold Repetowicz: Marazm i nadzieja, TVP Info, 12 listopada 2017 oraz Reportaż z Syrii, PAP Serwis Zagraniczny

2 wyróżnienia:

  1. Katarzyna Michalak: Seans po nienawiści, Polskie Radio Lublin
  2. Izabela Kozłowska: Postrach rodziców oraz Bo jesteś zmęczona,  Tygodnik Solidarność
     

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza                                                   

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury

Nagroda:

Dagmara Drzazga: z cyklu: Wiersz jest drogą, odc. I „Aleksander Rozenfeld – gramatyka nieobecności”, TVP Katowice

2 wyróżnienia:

  1. Ewelina Karpacz-Oboładze: Taśmocioł, Polskie Radio 1
  2. Łukasz Adamski: Polska łączy Zachód ze Wschodem, Tygodnik wSieci

Nagroda im. Janusza Kurtyki                                                           

za publikacje o tematyce historycznej

ufundowana przez IPN

Nagroda:

Agnieszka Czyżewska Jacquemet: Na kłopoty Dulęba, Polskie Radio Lublin           

2 wyróżnienia:

  1. Michał Muzyczuk, Mikołaj Nowosad: Sławik. Krótki film o człowieczeństwie
  2. Alicja Grembowicz: Arystokrata, Polskie Radio 1

Nagroda Specjalna

ufundowana przez Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu

Nagroda:

Magda Grydniewska: Listy z Ravensbruck, Polskie Radio Lublin

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego                                       

za dziennikarstwo ekonomiczne

ufundowana przez GRUPĘ AZOTY ZAKŁADY AZOTOWE „PUŁAWY” SA

Nagroda:

Tomasz Patora: Spłaca nieswoje długi, TVN Uwaga

2 wyróżnienia:

  1. Radosław Jankiewicz: Kulisy przetargu na śmigłowce Caracal, TVP 1        
  2. Magdalena Zagała: Cyberoko na świat, TVN Uwaga

Nagroda im. Aleksandra Milskiego                                     

dla redakcji mediów lokalnych

ufundowana przez FAKRO Sp. z o.o.

Nagroda:

redakcja BB, redaktor naczelny Dominik Kaczmarczyk

3 wyróżnienia:

  1. Kalendarz Beskidzki, redaktor naczelny Jan Picheta
  2. Portal express.olsztyn.pl, redaktor naczelny Aneta Markowska
  3. Lublin. Kultura i społeczeństwo, pismo środowisk twórczych, redaktor naczelny Zbigniew Włodzimierz Fronczek

Nagroda im. Stefana Żeromskiego                                                                           

za publikacje o tematyce społecznej

ufundowana przez BP Europa SE Oddział w Polsce

Nagroda:

Joanna Sikora: Majka, Polskie Radio Białystok

5 wyróżnień:

  1. Wojciech Królikowski: Okruszki, Obserwator TVP 1 S.A.
  2. Daniel Liszkiewicz: Nie tak wyobrażałam sobie starość, TVN Uwaga
  3. Marcin Makowski: 11 listopada przestraszył się antysemityzmu. Teraz odwiedził Kraków, Portal Wirtualna Polska
  4. Urszula Żółtowska-Tomaszewska: Siostra Anioł, Polskie Radio 1
  5. Jolanta Workowska: Krew Narcyza, www.eioba.pl

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego

za wyróżniające się dokonania dziennikarskie

dla dziennikarzy do 30 roku życia

ufundowana przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej

Nagroda: 

Mateusz Teska: Komisja Michnika, TVP 1

Wyróżnienie:

Miłosz Kluba za trzy publikacje: Helenka poszła do nieba, „Gość Niedzielny” – wydanie ogólnopolskie, 5 lutego 2017; Drink w nawie głównej, „Gość Niedzielny”, wydanie lokalne – „Gość Krakowski”, 3 grudnia 2017; Coś zaczęło się dziać w jego oczach…, „Gość Niedzielny”, wydanie lokalne – „Gość Krakowski”          

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego                                         

za publikacje o tematyce sportowej

ufundowana przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Nagroda:

Dariusz Jaroń: Wierni skale. Historia ściśle tajna, Interia.pl

Nagroda im. Erazma Ciołka

za fotografię społecznie zaangażowaną

ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

oraz statuetka ufundowana przez Fundatora Prywatnego

Nagroda:

Tadeusz Koniarz: reportaż Bez końca, współpracownik Agencji Fotograficznej Reporter Poland

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego

za fotografię o tematyce sportowej

ufundowana przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Nagroda

Piotr Tracz: reportaż Kulturysta, freelancer / Agencja Fotograficzna Reporter Poland

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego                                      

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” przy SDP

za publikacje o problemach ochrony środowiska

ufundowana przez PGK Termy Uniejów Sp. z o.o.

Nagroda:

Marcin Makowski: Czarny śnieg, Tygodnik „Do Rzeczy”

2 wyróżnienia:

  1. Krzysztof Glondys: Fetor, Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP 2
  2. Kazimierz Netka; Cykl Jak podzielić nasze morze, czyli wyścig po działki na Bałtyku, Netka.gda.pl – gazeta internetowa

Laur SDP 2017

Dla ks. Marka Gancarczyka - za uczynienie z „Gościa Niedzielnego” najpoczytniejszego tygodnika w Polsce.

 

Zarząd Główny SDP

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl