„Dziewczyny Obławy Augustowskiej” to najnowsza książka dr Teresy Kaczorowskiej. Opowiada o losach młodych kobiet - ofiar przemilczanej zbrodni stalinowskiej z 1945 r. Spotkanie z autorką zaplanowano we wtorek, 5 czerwca o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, w ramach cyklu imprez „Maj na Foksal”.

 

Książka dr Teresy Kaczorowskiej „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” przybliża mało znaną, a największą  „w wyzwolonej Polsce” i do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku, nazywaną Obławą Augustowską. Tragedię tę autorka pokazuje poprzez losy kilkunastu dziewczyn - ofiar Obławy. Oddział IPN w Białymstoku, który prowadzi śledztwo w sprawie tej zbrodni, opublikował na swojej stronie internetowej listę ofiar (ok. 600, lista wciąż jest uzupełniana). Znalazły się na niej nazwiska 27 młodych kobiet. Autorkę zaciekawiło kim one były i dlaczego zaangażowały się w ruch oporu. Czy poprzez działalność w podziemiu niepodległościowym swoich rodziców, mężów, czy narzeczonych, a może zrobiły to zupełnie bez ich wiedzy? Czy były łączniczkami, sanitariuszkami, walczyły z bronią w ręku, a może pełniły inne role? Autorka szukała ich śladów przez rodziny i znajomych, jeżdżąc po wioskach i miasteczkach północno-wschodniej Polski, szperając w nielicznych archiwaliach. Dzięki temu powstała dokumentalna książka, która uświadamia nam, że w tragedii tej zginęli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety - piękne, młode, bohaterskie. Jest to już druga – po „Obławie Augustowskiej” – książka Teresy Kaczorowskiej poświęcona tej powojennej zbrodni, nazywanej „małym Katyniem”.

Spotkanie z autorką, 5 czerwca w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, uświetni swoimi piosenkami bard Obławy Augustowskiej Grzegorz Kucharzewski.

 

Teresa Kaczorowska - dr nauk humanistycznych, badacz dziedzictwa narodowego, dziennikarka (prezes Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie), prozaik i poetka, animatorka kultury (prezes Związku Literatów na Mazowszu). Jest autorką kilkunastu książek oraz wielu artykułów prasowych i naukowych. Uhonorowana została licznymi nagrodami i odznaczeniami, ostatnio Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010) oraz  Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014).

opr. jka

Program Maj na Foksal

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl