Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uczcił setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości organizując kilka wydarzeń pod hasłem „Dziennikarze dla Niepodległej”. Jeszcze do 15 listopada można zagłosować w Plebiscycie na 10. Dziennikarzy 100-lecia Niepodległej Polski na stronie www.sdpwarszawa.pl. Trwają prace nad leksykonem wybitnych przedstawicieli polskiego dziennikarstwa. Zapraszamy na podsumowanie Plebiscytu i dyskusję panelową o znaczeniu dziennikarstwa w historii 19 listopada o godz. 17.00 do Domu Dziennikarza, ul. Foksal 3/5, sala A.

„Dziennikarze dla Niepodległej” - plebiscyt i leksykon służą upamiętnieniu zasług dziennikarzy. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Jeszcze do 15 listopada wybieramy 10. ze 100. kandydatów

Dziennikarze odegrali w dziejach naszego kraju ważne role. Trzeba pamiętać o tych wszystkich, którzy wydawali i kolportowali nielegalną prasę pod zaborami. Wielu zamieniło pióro na karabin, żeby walczyć najpierw w pierwszej wojnie światowej, potem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i wreszcie w II wojnie światowej. To dziennikarzom i fotografom zawdzięczamy również wstrząsające relacje dokumentujące walkę zbrojną, bohaterstwo, a także męczeństwo ludności cywilnej. Po II wojnie światowej dziennikarze walcząc o niepodległość Polski wobec sowieckich sojuszników byli szykanowani, część z nich wybrała emigrację. 

Na liście kandydatów znajdują się dziennikarze, którzy mieli duże zasługi w walce o niepodległość i znaczący dorobek.

Żeby ułatwić głosowanie przy nazwisku każdego z kandydatów znajduje się krótka informacja o jego zasługach dla Niepodległości oraz dokonaniach zawodowych.

Głosować można na: http://sdpwarszawa.pl/aktualnosci-290,Wybieramy_10._Dziennikarzy_100-lecia_Odrodzenia_Niepodleglej_Polski.html oraz wysyłając głos mailem na adres o.warszawski@sdp.pl, a także na miejscu w sekretariacie OW SDP przy pomocy karty do głosowania. Wszystkie głosy zostaną policzone wspólnie i 19 listopada ogłosimy wyniki Plebiscytu.

Zapraszamy do głosowania także na Facebooku w naszej grupie SDP Warszawa
www.facebook.com/groups/Grupa.SDP.Warszawa/

Już wkrótce inauguracja Leksykonu Polskich Dziennikarzy

Dziennikarstwo jest zawodem trudnym i ulotnym. OW SDP postanowił na swojej stronie stworzyć elektroniczną bazę wiedzy o wszystkich byłych i obecnych dziennikarzach. Ponieważ jednak w każdym marszu trzeba zrobić pierwszy krok, to zaczynamy od 100. najwybitniejszych postaci. Przypomnienie sylwetek znakomitych ludzi pióra będzie pomocą naukową i źródłem wiedzy dla adeptów dziennikarstwa.

Rozpoczęty od 100. nazwisk Leksykon będzie stopniowo rozbudowywany o sylwetki historyczne i współczesne. Docelowo ma się stać źródłem wiedzy i narzędziem pracy również dla szefów redakcji, którzy będą np. poszukiwali współpracowników lub korespondentów w innym mieście.

Źródło: OW SDP

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl