Konkurs 2014 r.



Strona 1: Laureaci; Lista nominowanych;
Strona 2: Laur SDP; Informacja o konkursie;
Strona 3: Wstęp do książki: Najlepsze publikacje – Nagrody SDP 2014;

okladka_2014

Najlepsze publikacje – Nagrody SDP 2014, Warszawa 2015, wyd. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, 372 s.; il. ; 24 cm + 2 dyski (DVD,CD) ISBN 978-83-936583-3-6

Książka pokonkursowa. Zawiera nagrodzone i honorowo wyróżnione publikacje prasowe, a na dołączonych płytkach: CD audycje radiowe Radia Lublin – M. Kamińskiego „Gra z Niezłomnymi”, M. Malec „Zaginiony na Kazbeku”, K. Michalak „Basia i Jabłoniec”, A. Czyżewskiej-Jacquemet „Przystanek Inny” nagroda im. A. Milskiego oraz na płytce DVD – film W. Szumowskiego i M. Przedlackiego „Cena marzeń Syryjczyków” (TVN Superwizjer) – nagroda im. K. Dziewanowskiego i dwa filmy: E. Ruman „Cud na Kostaryce” (TVN) i D. Drzazgi „Muzyka i cisza” (TVP Kultura) – nagrody im. M. Łukasiewicza a także biogramy laureatów, materiały dotyczące Lauru SDP 2014, informacje o SDP-ie, działalności zagranicznej SDP-u i o III edycji konkursu polsko-ukraińskiego wraz z biogramami laureatów tego konkursu.

Bardzo obszernie „monograficznie” przedstawiony jest laureat Nagrody im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych czyli Zespół Reportażystów Polskiego Radia Lublin. I to Oni są przedstawieni na okładce fotografią autorstwa Dawida Jacewskiego.

Dodatkami nadzwyczajnymi są fragmenty lub pełne teksty ulubionego wiersza lub prozy. To one najwięcej, najpełniej przedstawiły nam osobowości laureatów 22. edycji Konkursu o Nagrody SDP.

Dziękuję Wszystkim, którzy odpowiedzieli na moją prośbę i wzięli udział w wymianie myśli i emocji, którą zapewnia lektura dobrego pisarstwa.
Elżbieta Binder

Wstęp do książki: Najlepsze publikacje – Nagrody SDP 2014


Recenzja z książki: Najlepsze publikacje – Nagrody SDP 2014

Redakcja, biogramy, notki o patronach, wstęp: Elżbieta Binder
Korekta: Maria Pawlina
DTP, typografia, projekt plastyczny, okładka książki i płyt: Bartłomiej Binder-Frycz
Autoring DVD: Adam Fabisz Studio, www.nakrecony.pl
Na okładce – fot. Dawida Jacewskiego: Zespół Redakcji Reportażu Rozgłośni Regionalnej Radia Lublin
Druk Zakłady Graficzne TAURUS Stanisław Roszkowski Sp z o. o. Kazimierów 13, 05-074 Halinów

Wydanie niekomercyjne. W sprawie otrzymania książki prosimy kontaktować się z Biurem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, 00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5 lub pod adresem poczty elektronicznej: sdp@sdp.pl




Laureaci
22. Konkursu Nagrody SDP 2014


Pierwsza Główna Nagroda Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka
- ufundowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich


Pierwsza nagroda:

Maria Dłużewska – „Polacy” (film dołączony do wydania „WSieci”)


Dwie równorzędne nagrody:

Małgorzata Cecherz, Anna Oblicka, Małgorzata Mikulska-Rembek, Grzegorz Gościniak, Przemysław Talkowski – „Krystian Broll. 8 lat niesłusznie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym” (Redakcja „Państwo w państwie”Telewizja Polsat i Polsat News), w wysokości 5 tys. zł

Anna Śmigulec – „Głupia sprawa” („Gazeta Wyborcza. Duży Format”), w wysokości 5 tys. zl


Honorowe wyróżnienie Nagrody Wolności Słowa

Ewa Szkurłat – „Krakowianka” (Radio Kraków)

Marzena Nykiel – „Jedenaście pięter manipulacji” (Tygodnik „WSieci”)

Artur Dmochowski – „Afera grypowa” („Gazeta Polska”)


Nagroda Watergate

za dziennikarstwo śledcze
ufundowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich


Nagroda:

Piotr Nisztor – książka „Jak rozpętałem aferę taśmową” (Wydawnictwo Fronda), w wysokości 15 tys. zł


Honorowe wyróżnienie Nagrody Watergate

Marek Pyza – „Efekt wybuchu” (Tygodnik „WSieci”)

Grzegorz Kostrzewa Zorbas – „Biliony dolarów za II wojnę światową” (Tygodnik „WSieci”)

Krzysztof Świątek – „Deale w Generalnej Dyrekcji” („Tygodnik Solidarność”)


Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie
ufundowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych


Dwie nagrody:

Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki – „Cena marzeń Syryjczyków” (TVN), w wysokości 5 tys. zł

Paweł Bobołowicz – „Atak Berkutu” (Radio WNET), w wysokości 2 tys. zł


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego

Bartosz T. Wieliński – „Czy można się modlić na grobie zbrodniarza” („Gazeta Wyborcza”, Dział Zagraniczny)

Igor T. Miecik – „Przylądek tłustych kocurów” („Gazeta Wyborcza. Magazyn”)

Dariusz Rosiak – „Stambuł” (PR Program I Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej)



Nagroda im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury
ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury


Dwie równorzędne nagrody:

Elżbieta Ruman – „Cud na Kostaryce” (TVP), w wysokości 5 tys. zł

Dagmara Drzazga – „Muzyka i cisza” (TVP Katowice – TVP Kultura), w wysokości 5 tys. zł


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Macieja Łukasiewicza

Jerzy Kalina – „Siewca” (TV Belsat)

Anna Śmigulec – „Instrukcja obsługi chama” („Gazeta Wyborcza. Duży Format”)

Agnieszka Czarkowska – „Powrót do światła: (Polskie Radio Białystok)

Jadwiga Woźnikowska, Wojciech Skowroński – „Twarzą w twarz” (Radio Katowice)



Nagroda im. Janusza Kurtyki

za publikacje o tematyce historycznej


Dwie nagrody:

Anna Rawska – Podborsko – „Terra incognito” (Radio Koszalin), w wysokości 2 500 zł.

Katarzyna Michalak – „Światło na stepie” (Polskie Radio Lublin), w wysokości 2 500 zł.


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Janusza Kurtyki

Piotr Gursztyn – książka: „Rzeź Woli – zbrodnia nierozliczona” (Wydawnictwo Demart)

Mariusz Kamiński – „To był wrześniowy dzień” (Polskie Radio Lublin)

Daniel Karaś, Norbert Tkacz, Dawid Zeisky – „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia” (Wirtualna Polska)

Aleksandra Rek – „Mój scenariusz…” (TVP Info)

Izabela Patek – „Biała czeremcha” (Radio Zachód)


Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne
ufundowana przez Fundację im. Franciszka Stefczyka


Nagroda:

Stefan Truszczyński – „Ryba śmierdzi od łba”, „Kop i przekop”, „Hel – koniec Polski” („Kurier Wnet”), w wysokości 5 tys. zł.


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Marcin Wójcik – „Nauka idzie w las” („Gazeta Wyborcza Duży Format”)

Mirosław Wlekły – „Najlepsze bryki są z Gostynia” („Gazeta Wyborcza Duży Format”)


Nagroda im. Aleksandra Milskiego

Nagroda:

Zespół Redakcji Reportaży Rozgłośni Regionalnej Radia Lublin, w wysokości 10 tys. zł


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Aleksandra Milskiego

Pomorska Gazeta Opinii „Riviera”

Miesięcznik Regionalny „DEBATA”


Nagroda im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej


Nagroda:

Cezary Galek – „Twardzielka” (Radio Zachód w Zielonej Górze), w wysokości 10 tys. zl.


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Stefana Żeromskiego

Łukasz Kowalski – „Egzamin z człowieczeństwa” (Magazyn Reporterów TVP Katowice)

Irena Świerdzewska – „Zabierzemy cię od mamy…” (Tygodnik „Idziemy”)

Maja Narbutt – „Krzyk dziecka” (Tygodnik „WSieci”)

Marcin Wójcik – „Niewolnik do wynajęcia” („Gazeta Wyborcza. Duzy Format”)


Nagroda im. Erazma Ciołka

za fotografię społecznie zaangażowaną


Nagroda:

Piotr Apolinarski - cykl zdjęć „ Bezpieczna Przystań” w wysokości 5 tys. zł


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Erazma Ciołka

Jakub Szymczuk - fotografia „Kijów Majdan - Czarny Czwartek”


Nagroda im. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”
za publikacje o problemach ochrony środowiska


Nagroda:

Maciej Dopierała – „Ściek czy Zdrój” (TVN Superwizjer), w wysokości 5 tys. zł


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Stefana Myczkowskiego

Michał Fuja – „Mączka mięsno – kostna” (TVN Uwaga!)

Jakub Stachowiak – „Hałas rujnuje im życie” (TVN Uwaga!)

Aneta Gałaburda – „Gdzie człowieka sumienie” (Polskie Radio Białystok)



Konkurs polsko-ukraiński

dla dziennikarzy ukraińskich wyróżniających się zaangażowaniem
w sprawy publiczne i społeczne

Konkurs organizowany w partnerstwie z Narodowym Związkiem Dziennikarzy Ukrainy
i Niezależnym Związkiem Zawodowym Mediów Ukrainy. Fundatorem nagród jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.


I nagroda w wysokości po 3 tys. zł ex aequo

Kateryna Kapliuk - „Rodzinne wartości Edwarda Stawickiego”,

“Ukraińska Prawda”, grudzień 2013 r. - styczeń 2014 r.

oraz

Sergii Andrushko - „2 dni na Bankowej”

Kanał „Pierwszy Narodowy” Telewizji Ukraińskiej, sierpień 2014.


III nagroda w wysokości 1 tys. zł.

Volodymyr Torbich - „Wojna o poleski bursztyn”, “4vlada”, sierpień 2014 r.





Nominowani do nagród i honorowych wyróżnień

w Konkursie SDP 2014


Główna Nagroda Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka

Redakcja „Państwo w państwie” Małgorzata Cecherz, Anna Oblicka, Małgorzata Mikulska-Rembek, Grzegorz Gościniak, Przemysław Talkowski ; „Krystian Broll 8 lat niesłusznie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym”, Telewizja Polsat, 06.04.2014, 21.09.2014


Maria Dłużewska: „Polacy” film, wSIECI, Wrzesień 2013

Artur Dmochowski: cykl „Afera Grypowa”, Gazeta Polska, 24.05.2014, 01.10.2014

Maciej Kuciel: „Czy policjant wykorzystał zatrzymaną nastolatkę?”, TVN, Superwizjer, 02.09.2014

Grzegorz Kuczek: „Tajemnicze małżeństwo dzielnicowego”, TVN, Uwaga, 04.09.2013

Ewa Szkurłat: „Krakowianka”, Radio Kraków S.A., 14.09.2014

Marek Mierzwiak: „Teatr Polski”, Polskie Radio Katowice, 11.09.2014

Marzena Nykiel: „Jedenaście pięter manipulacji”, tygodnik wSIECI, 14.07.2014

Anna Piasek-Bosacka: „Pod opieką operacyjną”, TV Republika, 14.01.2014

Anna Śmigulec: „Głupia sprawa”, Gazeta Wyborcza Duży Format, 24.04.2014


Nagroda Watergate

za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: „Biliony dolarów za II wojnę światowa”, tygodnik wSIECI, 29.09.2014

Marek Mierzwiak: „Prawo służy silnym”, Polskie Radio Katowice, 06.03.2014

Marzena Nykiel: „Fałszywe oskarżenie”, tygodnik wSIECI, 13.01.2014

Marek Pyza: „Efekt wybuchu” tygodni wSIECI, 27.01.2014

Krzysztof Świątek: „Deale w generalnej dyrekcji”, Tygodnik Solidarność, 18.07.2014


Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

Paweł Bobołowicz: „Atak Berkutu” korespondencja Radia WNET, styczeń 2014

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: „33 kroki”; „Majdan wolności’, „Przed-pokój wojny”, Polskie Radio Lublin, 22.05.2014, 11.12.2013, 23.10.2014

Igor T. Miecik: „Przylądek tłustych kocurów”, Gazeta Wyborcza, 29.03.2014

Dariusz Rosiak: „Stambuł”, Polskie Radio S.A. Pr. I, 07.11.2014

Agata Rokicka: „Trzej przyjaciele z boiska”, Polskie Radio Szczecin, 15.07.2014

Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki: „Cena marzeń Syryjczyków”, TVN Superwizjer, 10.09.2013

Bartosz T. Wieliński: „Czy można się modlić na grobie zbrodniarza”, Gazeta Wyborcza, 17-18.05.2014


Nagroda im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

Agnieszka Czarkowska: „Powrót do światła”, Polskie Radio Białystok, 27.06.2014

Dagmara Drzazga: „Muzyka i cisza”, TVP Kultura, 02.12.2013

Aleksandra Fudała: „Najlepsza dla najlepszej”, www.kulturalnysląsk.pl, wrzesień 2014

Sylwin Jurgiel: „Gdzie jesteś Marylin?”, Polskie Radio Wrocław

Jerzy Kalina: „Siewca”, TV Bielsat, 19.04.2014

Bronisław MJ Kamiński: „Na zielonej Ukrainie”, Almanach Kudawski, zima 2013/2014

Mariusz Kamiński: „Powrót pilota”, Polskie Radio Lublin, 13.01.2014

Piotr Kossobudzki: „Na Śląsku rusza filia Hogwartu”, Gazeta Wyborcza, 11.04.2014

Agata Rokicka: Machina Czasu: „Malarz nowowarpieńskich nastrojów”, Polskie Radio Szczecin, 1

Elżbieta Ruman: „Cud na Kostaryce” - film TVP, kwiecień 2014

Ryszard Surmacz: „Trzy zdania o ziemiach zachodnich”. wPolityce, 93.12.2013

Eugeniusz Szpakowski: „Żyliśmy tylko muzyką”, TVP Białystok, 17.11.2013

Anna Śmigulec: „Instrukcja obsługi chama”, Gazeta Wyborcza Duży Format, 27.02.2014

Jadwiga Woźniak-Skowrońska, Wojciech Skowroński: „Twarzą w twarz”, Radio Katowice, 11.04.2014

Michał Wyszowski: „Muzyka tylko dla personelu!!!”, Radio Wrocław, 31.12.2013

Tomasz Zbigniew Zapert: „Łyżwy i cień kolaboracji”. Tygodnik wSIECI, 10.03.2014


Nagroda im. Janusza Kurtyki

za publikacje o tematyce historycznej

Agnieszka Czarkowska: „Zakwitły wtedy białe bzy”, Polskie Radio Białystok, 27.09.2013

Witold Gadowski: „Zabójcy z PRL, czyli operacja Vidal”, tygodnik wSieci”, 18.11.2013

Mariusz Kamiński: „To był wrześniowy dzień”. Polskie Radio Lublin, 26.05.2014

Dariusz Kwiatkowski: „Radiostacja Babice – zapomniany sukces odrodzonej stacji”, Polskie Radio Pr 1 21.04.2014

Daniel Karaś, Norbert Tkacz, David Zeisky: „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia”, Portal Wirtualna Polska, 27.06.2014

Katarzyna Michalak: Światło na stepie”, Radio Lublin „Reportaże Cafe”, 19.06.2014

Bogdan Musiał: „Po pierwsze kapitał”, tygodnik wSieci, 02-06.06.2014

Izabela Patek: „Biała czeremcha”, Radio Zachód, 15.08.2014

Anna Rawska: „Podborsko – terra incognita”, Radio Koszalin S.A., 13.02.2014

Agata Rokicka: Machina czasu: Wzgórze z widokiem na morze i może...”, Polskie Radio Szczecin. 01.12.2013

Aleksandra Rek: „Mój scenariusz...”, TVP Info, 26.07.2014

Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik: „Ostatni świadek”, Radio Koszalin S.A., 24.02.2014

Ewa Wołkanowska-Kołodziej; „Litwin nad Litwinami”, Gazeta Wyborcza Duży Format, 11.09.2014


Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne

Przemysław Gałecki: „Odra – stracona szansa”, Radio Wrocław, 10.12.2013

Stefan Truszczyński: cykl „Ryba śmierdzi…”, „Hel - koniec Polski’, ”Kop i przekop”, Kurier Wnet, wrzesień 2013

Leszek Waligóra: cykl: „Wielki interes Emgoldex: złoto dla naiwnych”, Głos Wielkopolski, 26-27.07.2014,30.07.2014; 02-03.08.2014

Marcin Wójcik: „Nauka idzie w las”, Gazeta Wyborca Duży Format, 21.08.2014

Mirosław Wlekły: Najlepsze bryki są z Gostynia, Gazeta Wyborcza Duży Format 12.12.2013


Nagroda im. Aleksandra Milskiego

dla redakcji mediów lokalnych
za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności,

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: Polskie Radio Lublin, 29.09.2014, 17.03.2014, 27.11.2013, 26.03,2014

Dariusz Jarosiński: Miesięcznik Regionalny Debata, rok 2013, 2014

Zofia Rózga: Co o Nas – Nowosolna, wrzesień 2013-2014

Krzysztof Maria Załuski – RIVIERA, 2014


Nagroda im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: „Japonia na wyciągnięcie sznura”, Radio Opole, listopad

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: „Na jednym wózku”, Polskie Radio Lublin, 19.03.2014

Andrzej Dryszel: „Dyskretny urok dekretu Bieruta”, Kurier Warszawski, maj 2014

Cezary Galek: „Twardzielka”, Radio Zachód SA. 26.07.2014

Dariusz Goliński: „Mężczyzna zamknięty w kobiecym ciele”, TVN Superwizjer, 27.05.2014

Łukasz Kowalski: „Egzamin z człowieczeństwa”, Magazyn Ekspresu Reporterów TVP 2, 04.02.2014; Magazyn Reporterów TVP Katowice, 05.02

Marek Łuszczyna: „Trochę potęgi”, Gazeta Wyborcza Duży Format, 03.04.2014

Katarzyna Michalak: „Opowieści na dzień 27. kwietnia”, Radio Lublin Reportaże Cafe, 27.04.2014

Maja Narbutt: „Krzyk dziecka”, tygodnik wSIECI, 12.05.2014

Elżbieta Osowin: „Szpital zamykany na noc”, Radio Wrocław, 31.07.2014

Agnieszka Sowa: „Dom wariatów”, Polityka, 28.05.2014

Irena Świerdzewska: „Zabierzemy cię od mamy”, tygodnik Idziemy, 05.01.2014

Ewa Wołkanowska-Kołodziej: „Wybierz sobie dziecko z Litwy”, Gazeta Wyborcza Duży Format, 16.01.2014

Marcin Wójcik: Piekło na Okęciu: Gazeta Wyborcza Duży Format, o3.07.2014

Marcin Wójcik: „Niewolnik do wynajęcia”, 30.04.2014


Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”
za publikacje o ochronie środowiska

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: „Szklany las” - Polskie Radio Lublin, 17.09.2014

Maciej Dopierała: „Ściek czy zdrój” TVN Superwizjer, 26.11.2013

Aneta Galaburda: „Gdzie człowieka sumienie”, Polskie Radio Białystok, 10.03.2014

Michał Fuja: „Mączka mięsno-kostna”, TVN Uwaga, 09-10.09.2014

Agnieszka Sowa: „Kotlet z taśmy”, Polityka, 29.10.2013

Piotr Kossobudzki: „Natura pod specjalnym nadzorem”, National Geographic, lipiec 2014

Katarzyna Michalak: „Zapach rozstania”, Radio Lublin Reportaże Cafe, 31.10.2013

Michał Fuja: „Mączka mięsno-kostna”, TVN Uwaga, 09-10.09.2014

Jakub Stachowiak: Czy da się wygrać z wiatrakami?, TVN Uwaga, 14.11.2013, 29.09.2014


Nagroda im. Erazma Ciołka

za fotografię prasową

Kuba Szymczuk
Szymon Łaszewski
Kuba Kamiński
Konrad Falęcki
Piotr Apolinarski
Bartłomiej Jurecki
Piotr Tracz



Download: Laureaci konkursu SDP 2014.doc, Lista_nominowanych_SDP_2014.doc





Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Foksal 3/5

00-366 Warszawa

tel. 22 827 87 20