MACIEJ ŚWIRSKI odwołany ze stanowiska przewodniczącego KRRiT – zastąpiła go AGNIESZKA GLAPIAK

W poniedziałek Maciej Świrski został odwołany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ze stanowiska przewodniczącego. Nowym szefeem KRRiT została Agnieszka Glapiak.

28 lipca br. ogłoszono, że Maciej Świrski nie jest już przewodniczącym KRRiT.  „(…) kierując się troską o rzetelne wypełnianie konstytucyjnych obowiązków KRRiT zagrożone przez działania koalicji rządzącej w Sejmie RP, Członkowie Rady odwołali Macieja Świrskiego, ustawową większością czterech głosów z funkcji Przewodniczącego KRRiT” – podkreślono w komunikacie

„Przewodniczącym KRRiT została Agnieszka Glapiak, wybrana ustawową większością czterech głosów. Zastępcą Przewodniczącego KRRiT została Hanna Karp, wybrana również ustawową większością czterech głosów” – napisano na stronie KRRiT.

Maciej Świrski we wtorek rano wydał oświadczenie. „Z szacunku dla Państwa Polskiego i powagi chwili zdecydowałem, że nie będę podejmował działań zmierzających do odwrócenia wczorajszego – w mojej ocenie wadliwego prawnie – odwołania mnie z funkcji Przewodniczącego KRRiT” – ogłosił były szef KRRiT.

„W obliczu zaprzysiężenia Prezydenta RP nie chcę dawać pretekstu rządzącym do generowania chaosu i obniżania rangi urzędów” – podsumował Maciej Świrski.

Nowa szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Agnieszka Glapiak urodziła się 2 marca 1970 roku. Jest politologiem, specjalistką w dziedzinie komunikacji społecznej i marketingu politycznego, a także samorządu terytorialnego. Glapiak była też dziennikarką m.in. w TVP, Życiu Warszawy, Rzeczpospolitej i w prasie lokalnej. Pełniła funkcję sekretarza Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Glapiak była także dyrektorką Centrum Informacyjnego Rządu za kadencji premierów Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Była dyrektorką Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

W 2022 roku, z rekomendacji PiS, Sejm wybrał Agnieszkę Glapiak do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Podczas sejmowego głosowania 25 lipca br., koalicyjna większość opowiedziała za pociągnięciem Macieja Świrskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Spekulowano wówczas, że to oznacza pozbawienie funkcji Świrskiego, a co za tym idzie paraliż Krajowej Rady, w konsekwencji próbę odebrania koncesji konserwatywnym telewizjom TV Republika i wPolsce.

Decyzja o odwołaniu Świrskiego wzbudziła zdziwienie wielu polityków prawicy. Tym bardziej, że Trybunał Konstytucyjny zobowiązał Sejm do powstrzymania się od jakichkolwiek czynności związanych z tą sprawą. TK orzekł, że przepisy dotyczące postawienia Świrskiego przed Trybunałem Stanu są niezgodne z Konstytucją, a co za tym idzie polskim prawie nie istnieje procedura postawienia szefa KRRiT przed TS.

(h)rob – Biznes Alert/ X

 

Świrski o swoim odwołaniu z funkcji szefa KRRiT: bez podstawy prawnej

 

Koalicja chce Trybunału Stanu dla szefa KRRiT. SDP: to zemsta polityczna

Protest ZG SDP przeciwko postawieniu szefa KRRiT MACIEJA ŚWIRSKIEGO przed Trybunałem Stanu