W trzydziestą rocznicę uprowadzenia a następnie zamordowania dziennikarza Jarosława Ziętary przedstawiciele Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary, Press Club Polska oraz Rodziny powołały Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze. Pierwszy raz zostanie przyznana w przyszłym roku.
1 września minęła rocznica uprowadzenia Jarosław Ziętary. Dziennikarz zaginął w 1992 roku w drodze do redakcji „Gazety Poznańskiej”, w której pracował. Według ustaleń prokuratury został porwany a następnie zamordowany za swoją działalność zawodową. Zleceniodawców i sprawców uprowadzenia oraz morderstwa do dziś nie ukarano.
Jak napisali inicjatorzy Nagrody im. Jarosław Ziętary, ich intencją było trwałe upamiętnienie postaci redaktora Ziętary nie tylko jako zamordowanego za działalność zawodową, ale także jako jednego z pionierów dziennikarstwa śledczego w Polsce po 1989 roku.
„Dziennikarstwo śledcze pozwala na ujawnianie nieprawidłowości w życiu publicznym, szczególnie w polityce, gospodarce, instytucjach rządowych, samorządowych i społecznych. Dzięki pracy dziennikarzy śledczych obywatele dowiadują się o kwestiach, które miały pozostać ukryte. Powstałe w ten sposób publikacje niejednokrotnie skutkują usunięciem nieprawidłowości i odpowiedzialnością konkretnych osób. Podczas pracy nad materiałami dziennikarze śledczy często narażają się na realne niebezpieczeństwo. Jarosław Ziętara za dążenie do prawdy zapłacił najwyższą cenę” – tłumaczą inicjatorzy wyróżnienia.
Nagroda im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze ma być przyznawana dziennikarzom tworzącym w języku polskim, za publikacje będące efektem dziennikarskiego śledztwa. Laureatami wyróżnienia mogą być dziennikarze publikujący w mediach tradycyjnych (prasie, radiu, telewizji, agencji prasowej) i w Internecie. Pierwsza edycja nagrody ma się odbyć w 2023 roku.
opr. jka, źródło: Press Club Polska