Z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego i uchwalenia przez Senat roku 2021 – Rokiem Powstań Śląskich. TVP Historia pokazuje cykl debat z udziałem historyków, którzy przybliżą wydarzenia sprzed stu lat.
Cykliczny sześcioodcinkowy program „Walka o polski Śląsk 1919-1921” przypomni trudną drogę do wolności tego regionu Polski.
Premierowy odcinek można było obejrzeć w niedzielę, 25 kwietnia o godz. 17.25 w TVP Historia i na stronie TVP Historia2. Kolejne debaty będą emitowane w każdą następną niedzielę, o tej samej porze. Powtórki zaplanowano w piątki ok. godz. 11:40 na antenie TVP Historia.
Odcinek pierwszy, wprowadzający opisuje miejsce Śląska na arenie międzynarodowej, czasy zaborów, uwarunkowania kulturowe i społeczne, nastawienie Górnoślązaków do Polski i polskości. Omawia również sytuację II Rzeczypospolitej po Konferencji Wersalskiej.
W odcinku drugim poznamy wydarzenia, które doprowadziły do I powstania śląskiego, jego przebieg i konsekwencje. W trzeciej debacie dowiemy się, jakie było znaczenie społeczno-gospodarcze Śląska w okresie międzywojennym oraz jak przebiegały starcia polsko-niemieckie, które wywołały II powstanie Śląskie. Odcinek czwarty w całości poświęcony będzie plebiscytowi na Górnym Śląsku, planowaniu granic, akcji propagandowej oraz polsko-niemieckiej wojnie „na plakaty”. W piątym spotkaniu poznamy przebieg i skutki III powstania śląskiego, w tym mordy na ludności cywilnej. Szósty odcinek poświęcony zostanie przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski oraz autonomii nowo utworzonego województwa śląskiego. W każdej z debat, rozmowy z ekspertami m.in. profesorami Uniwersytetu Śląskiego Zygmuntem Woźniczką i Ryszardem Kaczmarkiem wzbogacą ciekawe felietony.
Autorką scenariusza i reżyserką cyklu jest dr Aleksandra Fudala-Barańska, autorka wielu filmów dokumentalnych na temat Śląska. Każdą z debat poprowadzi historyk i dziennikarz telewizyjny Piotr Gursztyn.
opr. jka, źródło: TVP