Polskie Radio i Spółka Celowa Pałac Saski przygotowały multimedialny i interaktywny serwis internetowy dzięki któremu będzie można dokładnie poznać historię zachodniej pierzei placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie stały Pałac Saski i Pałac Brühla.
Przed II wojną zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego była jednym z najważniejszych, najbardziej reprezentacyjnych miejsc w kraju. Przez niemal 300 lat znajdujące się tutaj budynki – Pałac Saski i Pałac Brühla – były świadkami przełomowych wydarzeń w historii Polski. Wraz ze zniszczeniem gmachów przez niemieckich okupantów pod koniec II wojny światowej, Polacy stracili część swojego dziedzictwa.
Planowana odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej to okazja, by przypomnieć niezwykłe wydarzenia, których tłem były te budynki. Co skomponował tutaj małoletni Fryderyk Chopin? W którym gabinecie w Pałacu Saskim złamano szyfr Enigmy? Kiedy w Warszawie pojawiła się pierwsza winda? Jaki związek ma Pałac Saski ze wspólną walką Polaków i Ukraińców przeciwko Rosji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać podczas niezwykłej wirtualnej podróży przez dzieje zachodniej pierzei placu Piłsudskiego, do której zapraszają twórcy serwisu odkryjpalacsaski.pl.
Platforma, przygotowana dzięki współpracy Polskiego Radia i Spółki Celowej powołanej dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, zawiera setki ilustracji, dziesiątki ciekawostek, animacji i infografik oraz łamigłówki. Serwis dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
opr. jka, źródło: Polskie Radio