Komenda Główna Policji opublikowała krótki poradnik, który ma pomóc dziennikarzom bezpiecznie relacjonować wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości, gdyby w czasie ich trwania doszło do sytuacji wymagających interwencji funkcjonariuszy.
Poradnik opracowano „w związku ze zbliżającymi się obchodami Święta Niepodległości i koniecznością zabezpieczenia przez policjantów wielu towarzyszących mu wydarzeń, mając na względzie bezpieczeństwo dziennikarzy i fotoreporterów podczas relacjonowania ich przebiegu”.
Czytamy w nim:
1. Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie – dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.
2. Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.
3. Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.
4. Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji – jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron natychmiast wycofaj się.
5. Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja wycofaj się w bezpieczne miejsce.
6. Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.
7. Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.
8. Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję – jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego odsuń się na bezpieczną odległość.
9. Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.
10. Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.
PAMIĘTAJ, że zawsze najważniejsze jest zdrowie i życie!
W ubiegłym roku na Marszu Niepodległości, podczas dokumentowania starcia policji z chuliganami został postrzelony z broni gładkolufowej Tomasz Gutry współpracujący z „Tygodnikiem Solidarność”. Doznał on poważnych obrażeń ciała.
opr. jka, źródło: Komenda Głowna Policji