Damian Diaz, został Dziennikarzem Ekonomicznym 2022 roku, a TVP3 Rzeszów – Redakcją 2022 roku w XX edycji konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych organizowanego przez Narodowy Bank Polski. Patronem honorowym konkursu było Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a jednym z członków Kapituły prezes SDP Krzysztof Skowroński.
W jubileuszowej edycji konkursu NBP nagrodzono dziewięciu dziennikarzy oraz jedną redakcję. Laureaci konkursu zostali docenieni za wyjaśnianie skomplikowanych zagadnień gospodarczych i ekonomicznych w przystępny i zrozumiały sposób.
Dziennikarzem Ekonomicznym 2022 roku w XX Konkursie im. Władysława Grabskiego został Damian Diaz z programu „Wiadomości” TVP. Kapituła Konkursu wyróżniła go za „nielękanie się prawdy, ale także doskonały warsztat dziennikarski, w tym umiejętne przedstawianie w interesujący sposób trudnych kwestii gospodarczych”.
Tytuł „Redakcji 2022 roku” otrzymał zespół TVP3 Rzeszów. Redakcja została nagrodzona za „tworzenie atrakcyjnych programów podejmujących palące problemy społeczne i gospodarcze, za dociekliwość w ich ocenie oraz za dbałość o wartość informacyjną materiałów”.
„Tegoroczny konkurs jest jubileuszowy i jest dla nas źródłem dużej satysfakcji. Także ze względu na patrona nagrody, który jest i pozostanie symbolem oddania dla Rzeczypospolitej w szczególnie trudnych chwilach naszej historii. A przecież dziś stajemy przed wyzwaniami, które jeszcze kilka lat temu, ba – kilka miesięcy temu – wydawały się odległe, nierealne. Jednak brutalne realia wkroczyły w nasze życie i musimy stawić czoła problemom, przed którymi nie można się uchylić” – powiedział prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego. „Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym autorom i życzę wytrwałości. Od Was zależy bardzo wiele, szczególnie w tym trudnym czasie” – podkreślił Prezes NBP.
Poniżej lista laureatów XX edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego:
Kategoria: Felieton lub analiza
Natalia Słomkowska, program „Zbliżenia” – TVP3 Bydgoszcz
Nagroda za materiał „Wakacje kredytowe rozpoczęte”.
Anna Rudy, „Tygodnik Zamojski”
Wyróżnienie za artykuł „Największa rewolucja w krótkiej historii rolniczych emerytur”.
Kategoria: Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna
Adam Suraj, portal Obserwator Gospodarczy
Nagroda za artykuł „Newsweek Polska pisze o bankructwie, przy okazji kłamiąc”.
Kategoria: Polityka pieniężna i stabilność finansowa
Stanisław Koczot, „Gazeta Bankowa”
Nagroda za artykuł „Koniec balu”.
Kategoria: Polski złoty i niezależność banku centralnego
Krystian Kaźmierczyk, program „Biznes Polska” – Telewizja Republika
Nagroda za materiał „FIT 55 – inflacja a zielona rewolucja”.
Kategoria: Problematyka regionalna
Zbigniew Bartuś, „Dziennik Polski”
Nagroda za artykuł „Krakowski bojkot Ruskich i »Ruskich«. Jak działające pod Wawelem polskie i globalne firmy reagują na inwazję i zbrodnie Rosji w Ukrainie”.
Kategoria: Wpływ wojny w Ukrainie na polską gospodarkę
Magdalena Gębicka, program „Raport” – Polsat News
Nagroda za materiał „Mężczyźni wyjechali”.
Kategoria: Wywiad
Andrzej Stec, Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”
Nagroda za wywiad pt. „Wszyscy bardziej obawiają się o wzrost w 2023 r.”.
Laureatów nagrody wybrała Kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego, w skład której weszli: prof. Grażyna Ancyparowicz, prof. Ireneusz Dąbrowski, Danuta Dunin-Holecka, Krzysztof Skowroński, Wojciech Surmacz, Michał Karnowski oraz prof. Rafał Sura.
Tegoroczny konkurs odbył się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Obserwator Finansowy, Polska Agencja Prasowa oraz portal Wirtualne Media.
opr. jka, źródło: NBP