Andrzej Poczobut, przebywający w areszcie na Białorusi korespondent m.in. „Gazety Wyborczej” otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2021 w konkursie Grand Press. We wtorkowy wieczór ogłoszono też laureatów nagród specjalnych i w poszczególnych kategoriach tematycznych.
25. edycję konkursu Grand Press organizowały magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press. O tym kto został wyróżniony w poszczególnych kategoriach tematycznych decydowało jury, Dziennikarza Roku 2021 wybrano zaś na podstawie wskazań redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. Najwięcej głosów zebrał Andrzej Poczobut, korespondent z Białorusi, więziony od 25 marca 2021 roku przez reżim Łukaszenki. Wyprzedził on Jagodę Grondecką (m.in. „Krytyka Polityczna”), Piotra Kraśkę („Fakty” TVN), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl), Szymona Jadczaka (Wirtualna Polska) i Jacka Harłukowicza („Gazeta Wyborcza Wrocław”).
Przypomnijmy, że w tym roku Andrzej Poczobut został też laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Z okazji 25-lecia Grand Press, przyznano nagrodę specjalną, którą otrzymał Bertold Kittel z „Superwizjera” TVN 24.
Laureatem Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego został Radosław Leniarski z „Gazety Wyborczej”. Łukasz Wilkowicz z „Dziennika Gazety Prawnej” zwyciężył zaś w kategorii Grand Press Economy dla dziennikarzy wyróżniających się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych.
Radio 357 nagrodzono w kategorii Grand Press Digital, w której doceniane jest innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.
Laureatką drugiej edycji konkursu Książka Reporterska Roku została Katarzyna Wężyk za „Aborcja jest” (Wydawnictwo Agora), która otrzymała również Nagrodę Czytelników.
Laureaci poszczególnych kategorii Grand Press 2021:
NEWS: Cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki” – Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław”).
DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Cykl „Afera Daniela Obajtka” – Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz („Gazeta Wyborcza Kraków”).
PUBLICYSTYKA: „Samotność: Całun w spirytusie” – Katarzyna Boni (Dwutygodnik).
REPORTAŻ PRASOWY/ INTERNETOWY: „Władcy ciał i umysłów” – Anna Śmigulec (Wirtualna Polska).
REPORTAŻ AUDIO: Cykl „Gdzie jest Joanna Segelström?” – Agnieszka Szwajgier (Radio 357).
REPORTAŻ TV/ WIDEO: „Don Stanislao” – Marcin Gutowski („Czarno na białym” TVN 24).
WYWIAD 2020: „Nie chcę robić kłopotu” – Violetta Krasnowska („Polityka”).
Nagrodę w tej kategorii wręczono także za ubiegły rok, ponieważ w 2020 roku organizator wycofał się z jej przyznania, po tym jak skrytykowana została nominacja dla Beaty Lubeckiej, za wywiad z aktywistką LGBT Margot na antenie Radia Zet.
WYWIAD 2021: Cykl „Rzeczpospolita Kościelna” – Magdalena Rigamonti (Tok FM).
DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: „Zarobić na chorych na raka” – Michał Fuja („Superwizjer” TVN).
opr. jka, źródło: Press.pl