13 marca w Arenie Toruń odbędą się 30. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zmaganiom weteranów będą towarzyszyły m.in. 2. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy. Partnerem tego wydarzenia zostało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Dotychczas odbyły się trzy edycje lekkoatletycznych mistrzostw Polski dziennikarzy w wydaniu letnim, czyli stadionowym oraz jeden halowy czempionat. Przed rokiem do rywalizacji w Arenie Toruń stanęło 30 żurnalistów. W tym – zgłosiło się 32 przedstawicieli mediów, w tym cztery panie.
– Ta frekwencja, choć rekordowa, to z pewnością byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie epidemia koronawirusa – mówi Tomasz Niejadlik, rzecznik prasowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters i jednocześnie dyrektor 2. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy. – Co najmniej kilkunastu uczestników, którzy w minionych latach rywalizowali w naszych mistrzostwach, tym razem nie wystartuje z powodu różnych problemów, związanych właśnie z pandemią COVID-19.
Przedstawiciele mediów powalczą w aż dwunastu konkurencjach: biegach na dystansach 60, 200, 400, 800 i 3000 metrów, biegu na 60 metrów przez płotki, chodzie na 3000 metrów, skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż, pchnięciu kulą i rzucie ciężarkiem. Rywalizacja w każdej z konkurencji będzie odbywała się w kategoriach Open, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Do ustalenia ostatecznych klasyfikacji stosowane będą współczynniki przeliczeniowe niwelujące różnice wynikające z wieku startujących. Dziennikarze mający ukończony co najmniej 35 rok życia będą klasyfikowani również w 30. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters.
Niewątpliwym atutem 2. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy jest miejsce ich rozgrywania. To właśnie w Arenie Toruń raptem kilka dni temu zakończyły się 36. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce z udziałem gwiazd „królowej sportu”. W hali co roku odbywają się mistrzostwa kraju we wszystkich kategoriach wiekowych oraz prestiżowy Orlen Copernicus Cup, będący jednym z wydarzeń cyklu World Athletics Indoor Tour, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. W 2018 roku toruńskie zawody zostały uznane przez światową federację lekkoatletyczną najlepszym mityngiem w Europie. Jako ciekawostkę warto też nadmienić, że bieżnia z budującej się jeszcze wówczas Areny Toruń, została wykorzystana w 2014 roku także podczas halowych mistrzostw świata w Sopocie.
– To rewelacyjna, bardzo szybka nawierzchnia, stworzona do uzyskiwania na niej znakomitych rezultatów – kontynuuje Tomasz Niejadlik, dyrektor mistrzostw kraju dziennikarzy. – Między innymi właśnie z tego powodu ustanowiono tu już wiele rekordów Polski, Europy i świata we wszystkich kategoriach wiekowych, począwszy od tych juniorskich na kategoriach stulatków kończąc. Dotychczas dziennikarze w tej hali mogli co najwyżej oglądać i relacjonować starty takich gwiazd jak chociażby Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek czy Ewa Swoboda. Teraz sami mają okazję sprawdzić się w tych warunkach, przekonać się, jak takie zawody wyglądają z perspektywy bieżni, skoczni czy rzutni.
Podczas mistrzostw odbędzie się spotkanie założycielskie Klubu Sportowego Dziennikarzy Polskich. Ludzie mediów zamierzają bowiem stworzyć stowarzyszenie, w którym będą łączyli się wokół swoich sportowych pasji.
Organizatorem czempionatu żurnalistów jest Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, współorganizatorami – magazyn „Głos Seniora” oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego, oficjalnym partnerem Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Źródło: Zespół Prasowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, fot. Julia Truszczyńska (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)