W 95. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, 26 listopada wystartował serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia: 95lat.polskieradio.pl.
Multimedialny portal pozwala zapoznać się z historią i szerokim spektrum działalności Polskiego Radia na przestrzeni prawie stu lat. Podzielony został na osiem rozdziałów.
Początek radia – to m.in. przedstawienie sylwetek budowniczych Polskiego Radia i nagrania głosów pierwszych spikerów.
Historia ma głos – w rozdziale tym zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, zilustrowanych materiałami dźwiękowymi.
Teatr wyobraźni – słuchowiska i radiowe powieści od przedwojennego „Pogrzebu Kiejstuta”, po współczesne odcinki najdłużej na świecie, do dziś emitowanej powieści radiowej „Matysiakowie”.
Głosy radiowego teatru – o doświadczeniach z pracy w radiowym teatrze opowiadają aktorzy, reżyserzy, autorzy słuchowisk.
Głosy pisarzy – najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem W radiowym archiwum zachowały się setki ich głosów.
Radiowa filharmonia – ten rozdział przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej.
Sport w Polskim Radiu – to historia sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego.
Dzieci w Polskim Radiu – pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia.
opr. jka, źródło: Polskie Radio