Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL serdecznie zaprasza w środę 29 marca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Widzenie na Rakowieckiej”. Gościem Michała Gruszczyńskiego będzie Elżbieta Królikowska-Avis (d. Nagrodzka), działaczka opozycji antykomunistycznej, w latach 70. więziona w Areszcie na Rakowieckiej, wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Elżbieta Królikowska-Avis – publicystka, pisarka, tłumaczka, wieloletnia korespondentka w Londynie. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Brała udział w wydarzeniach Marca ’68 w Lodzi. Od października 1968 roku – członek organizacji niepodległościowej RUCH. Uczestniczyła w konspiracyjnych spotkaniach dyskusyjnych i operacyjnych oraz w dwóch podziemnych zjazdach członków RUCHU w Warszawie. Przepisywała i kolportowała pisma „Biuletyn” i „Wiadomości”. Była łączniczką ośrodków łódzkiego i warszawskiego. Pozyskiwała nowych członków i zbierała składki na działalność organizacji.
Zaangażowana w akcję podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie – jako sygnał niezadowolenia społeczeństwa z hucznie obchodzonej setnej rocznicy urodzin Lenina. W czerwcu 1970 roku aresztowana, a potem skazana na 2 lata więzienia. Była więziona na Rakowieckiej, potem w tzw. Toledo na warszawskiej Pradze, w bydgoskim Fordonie i Areszcie Śledczym w Lodzi. W stanie wojennym, za działalność w „Solidarności” została zweryfikowana negatywnie i wyrzucona z pracy. Wciąż aktywna zawodowo jako publicystka, broadcasterka i ekspert ds. brytyjskich, działa także w Formacji Niepodległościowej, zrzeszającej byłych działaczy opozycji PRL.
Laureatka nagrody im. Karola Irzykowskiego za książki „Śladami Bunuela” i „Opowieści kina metyskiego” (1989) oraz wyróżnienia im. Kazimierza Dziewanowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za publikację „Róg Piccadilly i Nowego Światu (2015). Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem za Zasługi dla Niepodległości.