7 sierpnia 2019 r. odbyło się posiedzenie zespołu ds. debaty publicznej w Sejmie RP na temat cenzurowania i blokowania treści o charakterze prawicowo-katolickim przez duże międzynarodowe korporacje jak YouTube, Facebook, Google czy Twitter .
Mimo wcześniejszego potwierdzenia w posiedzeniu nie wzięli udziału przedstawiciele Ministerstwa ds. cyfryzacji ani ministerstwa sprawiedliwości. Na zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu nie odpowiedział też przedstawiciel firmy Google .Organizatorem spotkania był poseł Robert Winnicki . W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele portali i kont społecznościowych , których w ostatnim czasie platformy internetowe zamykały lub blokowały konto, wyłączały tzw. monetyzację czyli uniemożliwiały zarabianie na portalu, czy zmniejszały tzw. zasięgi. Wskazano na następujące (m.in) przypadki łamania wolności słowa w internecie :
- Serwis YouTube usunął z kanału Radia Maryja homilię wygłoszoną przez metropolitę krakowskiego, ks. abp. Marka Jędraszewskiego 1 sierpnia 2019 r. Kapłan mówił o zagrożeniach płynących z ideologii LGBT, którą określił mianem „tęczowej zarazy”. YouTube stwierdził, że nagranie stanowiło wyraz „szerzenia nienawiści”. Ostatecznie kazanie metropolity krakowskiego zostało przywrócone.
- telewizja wRealu24.pl , której z powodu “szerzenia nienawiści” blokowana jest możliwość zamieszczania nowych treści audiowizualnych (ostatnio po raz kolejny po otrzymaniu tzw. pierwszego ostrzeżenia) ; sytuacja powtarza się regularnie od 2016 r.
- zdjęcie możliwości zamieszczania reklam z konta nczas.com, stało się to 7 czerwca b.r. , portal miał w szczycie nawet 7 mln użytkowników i nawet 50 mln odsłon miesięcznie (dane przedstawione w czasie posiedzenia przez red. nacz. portalu ), w ten sposób portalowi zablokowano możliwość zarabiania na utrzymanie portalu
- zablokowanie konta Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek na YouTube (od 3 sierpnia)
- zablokowanie telewizji wsensie.pl po audycji red. Pawła Lisickiego „Wierzę” na temat ideologii LGBT
- blokowanie kanału na You Tube Centrum Edukacyjnego Powiśle z Warszawy, wyłączenie motetyzacji
W trakcie spotkania Tymoteusz Zych, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przedstawił prawny aspekt omawianego zagadnienia. Zwrócił uwagę, iż w opisanych przypadkach globalni monopoliści łamią polskie prawo na poziomie konstytucji i na poziomie przepisów szczegółowych. W jego ocenie powinno zająć się tym zająć państwo np. poprzez działania Ministerstwa Cyfryzacji.
W spotkaniu uczestniczyła Jolanta Hajdasz, dyr. CMWP SDP.
Źródło: CMWP SDP