Prezentujemy nowy numer magazynu społeczno-kulturalnego „Bez Wierszówki”. Pismo wydaje Oddział Warmińsko-Mazurski SDP.
Kolejny rok za nami. Rok trudny, bo pandemia nie odpuszczała i trudno było przewidzieć jakie ograniczenia utrudnią bieżącą działalność Oddziału. Okazało się jednak, że pomysłowość i pracowitość naszych Koleżanek i Kolegów jest niewyczerpana. Z powodzeniem rozstrzygnęliśmy nasze sztandarowe, ubiegłoroczne konkursy na publikacje dziennikarskie im. Seweryna Pieniężnego (już niedługo ogłosimy tegoroczną edycję!) i na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (niedługo poznamy zwycięzców 4. edycji!).
Możemy się też poszczycić niezwykłą pisarską aktywnością członków naszego Oddziału. Serię wydawnictw minionego roku 2021 rozpoczęli: Elżbieta Mierzyńska debiutanckim tomikiem poetyckim „Motyle ze stali” i Władysław Katarzyński przejmującym reportażem „My z archipelagu Covid-19”. Oboje nawiązywali do pandemicznych wydarzeń i refleksji. Równocześnie z tomikiem wierszy Ela przygotowała płytę z nagraniem jednego z jej wierszy do muzyki jej męża Andrzeja „Andymiana”.
Aż dwie książki historyczne z odległych dziedzin – pozornie, bo łączy je burzliwy okres przemian w Polsce – opublikował Krzysztof Kolczyński. Bohaterem zbiorowym pierwszej jest 8. Szczycieński Batalion Radiotechniczny w Lipowcu, czyli ponad 60-letnia historia JW2031; druga to m.in. wspomnienia zasłużonego działacza „Solidarności” i naszego kolegi, Wojtka Ciesielskiego.
Joanna Wańkowska-Sobiesiak uraczyła czytelników swym kolejnym historycznym śledztwem dotyczącym nie tylko naszego regionu – książką nawiązującą do przedwojennych wierzeń Mazurów oraz losów kościołów protestanckich w polskiej rzeczywistości.
Pisarskim zapałem wykazał się Zenon Złakowski (książka ukazała się przy wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP), kontynuujący wspomnieniowy cykl, nawiązujący do pierwszych lat „Solidarności” i trudnych lat stanu wojennego, w tym sztukę sceniczną „Mnie się jakoś udało z honorem…”. Opowiadania o podobnej tematyce wydała Bożena Ulewicz. Jej „Wieczór kolędników” i inne zimowe opowieści to zbiór 18 wspomnień o ludziach i niedawnych czasach.
Pandemii nie poddała się spółka Andrzej Zbigniew Brzozowski – Zbigniew Piszczako. Andrzej, nie tylko występując na scenie, ale też opracowując, wespół ze swoim imiennikiem, Zbyszkiem, pionierską antologię o ludziach olsztyńskiej estrady. Książka ukazała się dzięki projektowi naszego Oddziału, dofinansowanemu przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Udało się zorganizować kilka spotkań autorów z publicznością w Olsztynie, Świątkach, Sorkwitach i Mrągowie, które cieszyły się sporym zainteresowaniem czytelników. A pokonkursowe wystawy rysunku prasowego przez cały rok wędrowały przez Polskę.
Nowy numer „Bez Wierszówki” stanowi nie tylko zbiór oryginalnych tekstów stworzonych przez naszych autorów. Wraz z tym numerem oficjalnie informujemy, że powołaliśmy Kolegium redakcyjne, w skład którego weszli: Grzegorz Radzicki (redaktor naczelny), Zbigniew Połoniewicz (zastępca redaktora naczelnego), Jerzy Pantak (sekretarz redakcji), Zbigniew Piszczako (zastępca redaktora naczelnego), Mateusz Kossakowski, Wojciech Chromy, Wojciech Ciesielski, Andrzej Cieślak, Władysław Katarzyński, Justyna Masiewicz-Grodź, Zdzisław Piaskowski, Jan Rosłan, Martyna Seroka i Grzegorz Wadowski.
Wersję cyfrową pisma można pobrać TUTAJ.
Redakcja „Bez Wierszówki” zaprasza autorów, dziennikarzy czy stowarzyszenia do współtworzenia następnych numerów czasopisma. Swoje teksty można wysyłać na adres e-mail: [email protected].
Oddział Warmińsko-Mazurski SDP