W czwartek, 19 listopada rozpoczął nadawanie TVP Dokument. Program emitowany jest w jakości HD i dostępny w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną, a także naziemnie w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC prowadzonych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu oraz Gdańsku.
TVP Dokument ma prezentować najważniejsze i najlepsze światowe produkcje dokumentalne, nie zabraknie też rodzimych produkcji i pozycji z bogatego archiwum Telewizji Polskiej. Redaktorem naczelnym kanału jest Tomasz Piechal, Na pierwsze dni nadawania przygotowano specjalne propozycje.
Już 19 listopada o godz. 20:20 zaplanowano premierę telewizyjną głośnego filmu „Efekt motylka” w reż. Jarosława Schmidta. To wzruszająca opowieść o niezwykłej sile miłości, nadziei i solidarności ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki chorej na nieuleczalną, genetyczną chorobę skóry – EB, czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. O godz. 22:00 zobaczymy dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reż. Marcina Borchardta – precyzyjnie zrekonstruowana na podstawie prywatnych listów oraz nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych materiałów opowieść o rodzinie wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego skomplikowanej relacji z synem Tomaszem.
W piątek, 20 listopada o godz. 20:20 TVP Dokument zaprasza na film dokumentalny „Książę i dybuk” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego – fascynującą biograficzną podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznego przedwojennego dzieła „Dybuk”, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Tego samego dnia o godz. 21:45 premiera głośnego dokumentu o szarej rzeczywistości warszawskich blokowisk w latach 90. i grupie nastolatków, których muzyka odmieni polską scenę hip-hopową, a ich samych uczyni głosem młodego pokolenia „Skandal. Ewenement Molesty” w reż. Bartosza Paducha.
W sobotę, 21 listopada TVP Dokument poleca również popołudniowy przegląd filmów wyprodukowanych w ciągu ostatniego roku przez Telewizję Polską, które tworzą obraz współczesnego świata – „Radio SIRIRI” Macieja Nawrotkiewicza (godz. 14:05), „Antyle Chopina” Agnieszki Lipiec – Wróblewskiej (godz. 14:55), „Ślad” Marii Wiernikowskiej (godz. 16:05) oraz „Kuba – rewolucja od kuchni” Witolda Szabłowskiego (godz. 17:25). Wieczorem antena zaprasza widzów na krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara, o godz. 19:20 obraz Bartosza Konopki „Królik po berlińsku” , pełna absurdalnego humoru alegoryczna opowieść o żyjących w sąsiedztwie Muru Berlińskiego mimowolnych obserwatorach powojennej historii podzielonego miasta. O godz. 20:20 antena zabierze widzów do „Krainy miodu” na spotkanie z ostatnimi w macedońskim regionie niezależnymi hodowczyniami pszczół.
W niedzielny wieczór 22 listopada o godz. 20:20 TVP Dokument zaprasza na bogaty w nieznane dotąd fakty dokument fabularyzowany „Miłość i Miłosierdzie” w reż. Michała Kondrata poświęcony życiu, objawieniom i misji Siostry Faustyny Kowalskiej oraz kultowi Bożego Miłosierdzia.
Oferta programowa TVP Dokument jest bardzo zróżnicowana – począwszy od własnych, flagowych produkcji dokumentalnych, których emisja rozpocznie się już w styczniu 2021 roku, poprzez „Weekendy z BBC” (w soboty i niedziele od godz. 14:30 do godz. 18:30), produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularno-naukowe i biograficzne.
W weekendy o godz. 20.20 widzowie TVP Dokument będą mogli oglądać znakomite, utytułowane w ostatnich latach pełnometrażowe filmy dokumentalne. W soboty emitowane będą filmy zdobywające liczne nagrody na festiwalach międzynarodowych („Sól ziemi”, „Kraina miodu”, „Projekt Nim”, „Agonia”), a w niedziele kinowe filmy biograficzne („Pavarotti”, „Diego Maradona”, „Po złoto”, „Mystify: Michael Hutchence”).
Na antenie nie zabraknie również klasyki polskiej szkoły reportażu i dokumentu z bogatych archiwów Telewizji Polskiej. Dzięki najnowszym technologiom na antenie TVP Dokument zagości pasmo rekonstrukcji cyfrowej, które pokaże widzom najciekawsze archiwalne reportaże.
Ważną propozycją kanału będą filmy z gatunku current affairs, poświęcone najważniejszym bieżącym sprawom i problemom społecznym na świecie. Wtorkowe premiery filmów z tego gatunku poprzedzone będą specjalnym programem wprowadzającym w tematykę prezentowanych produkcji. Audycje poprowadzi Barbara Włodarczyk. W swoim programie „Barbara Włodarczyk zaprasza” prowadząca wraz z autorami i ekspertami postara się przybliżyć widzom szerszy kontekst społeczno-historyczny emitowanych filmów.
Do końca roku w TVP Dokument, w ramach audycji, omówionych zostanie kilka filmów produkcji TVP m.in. „Czeska mitologia” (22 listopada, godz. 12:00) w reżyserii Rafała Geremka, która jest próbą zmierzenia się z polskimi stereotypami na temat Czechów, „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” (24 listopada, godz. 21:05) w reżyserii Witolda Szabłowskiego przybliżająca temat Rosjan mieszkających w Estonii i najnowszy film Barbary Włodarczyk „Ukraiński sługa narodu?” (1 grudnia, godz. 21:05) o fenomenie Wołodymyra Zełenskiego komika, który został prezydentem Ukrainy.
opr. jka, źródło: Telewizja Polska