W maju współpracownicy TVN mają zostać przesłuchani przez ZUS pod kątem warunków pracy i ewentualnego naruszania praw pracowniczych – poinformował na Facebooku były współpracownik tej stacji Kamil Różalski, który wraz z grupą osób składał skargę na TVN.
Sprawę opisał we wtorek portal Wirtualnemedia.pl, przypomniał, że pod koniec lutego 2021 roku Różalski, przez 23 lata operator obrazu w TVN, zamieścił na Facebooku wpis, w którym zarzucił stacji poważne naruszenia praw pracowniczych, m.in. zmuszanie do przechodzenia z etatów na umowy cywilnoprawne. Jego zdaniem w takiej sytuacji znalazło się 1,8 tys. osób.
Na początku marca apel o wyjaśnienie zarzutów byłych i obecnych pracowników TVN wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (TUTAJ).
W poniedziałek Kamil Różalski poinformował na Facebooku:
„ZUS zdecydował jednak o przesłuchaniu naszej grupy.
To efekt skargi na pracodawcę – TVN S.A. którą w naszym imieniu 7.10.2019 roku złożył prawnik. Zeznania będziemy składać 20.05.2021.
Mamy nadzieję, że dojdzie do kontroli wszystkich umów śmieciowych i B2B w całym TVN’ie i około 450 milionów złotych znajdzie się w kasie ZUS a nie w kieszeniach udziałówców Discovery Inc.
Mamy też nadzieję, że około 1800 osób nabędzie prawo do bezpłatnego leczenia oraz emerytury w przyszłości.
Mamy nadzieję, że kontrola ZUS obnaży i jednoznacznie skompromituje TVN S.A. oraz Discovery Inc. pokazując skalę łamania prawa w Polsce.
Pokaże też hipokryzje Discovery Inc. które wielokrotnie było informowane o patologiach i łamaniu prawa w TVN S.A. nie naprawiło ich tylko kłamało, naruszało anonimowość sygnalistów i stosowało odwet wobec tych, którzy zgodnie z Kodeksem Etyki informowali amerykańskich właścicieli o patologiach.
Co warty jest Kodeks Etyki Discovery, skoro jego twórcy sami go naruszają?
Jak etyczna i wiarygodna jest telewizja, która powołuje się na najwyższe standardy etyczne a sama ich nie przestrzega?”
Portal Wirtualnemedia.pl, przytacza odpowiedź biura prasowego TVN Grupy Discovery, w której zapewniono, że warunki zatrudnienia wszystkich osób wykonujących wolne zawody w ramach współpracy z telewizją TVN – w tym operatorów kamer – są zgodne z prawem, a każde zgłoszenie dotyczące potencjalnego naruszenia obowiązujących w firmie zasad ma być „bardzo dokładnie analizowane”. Postępowania w takich sprawach objęte są poufnością i na ich temat nie są udzielane informacje.
Pod koniec marca 2021 roku w mediach pojawiła się informacja, że TVN Grupa Discovery zaproponuje pracownikom TVN24 nowe warunki pracy – kilkaset osób do końca czerwca miało przejść na etaty. Biuro prasowe TVN w odpowiedzi dla serwisu Wirtualnemedia.pl zapewniło, że proces ten „realizowany jest zgodnie z założonym planem”.
opr. jka, źródła: Wirtualnemedia.pl, Facebook/Kamil Różalski, fot. Wikipedia