Ponad 300 prac dziennikarskich nadesłano na 29. edycję Konkursu o Nagrody SDP. Ogłoszenie laureatów nastąpi 14 marca podczas uroczystej Gali w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.
Do 29. edycja Konkursu o Nagrody SDP można było zgłaszać publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 roku. Tegoroczny Konkurs wyjątkowo obejmował dwa lata ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie.
Nagrody i wyróżnienia przyznane zostaną w 7 kategoriach tematycznych. Najstarsza nagroda – Główna Nagroda Wolności Słowa ufundowana jest przez Zarząd Główny SDP, dotyczy publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka. Stowarzyszenie jest również fundatorem Nagrody Watergate, przyznawanej za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego.
Pozostałe kategorie konkursowe to: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej, Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne, Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej.
Do kogo trafią nagrody w poszczególnych kategoriach tematycznych, kto zostanie laureatem Nagród Specjalnych oraz kto otrzyma Laur SDP dowiemy się podczas uroczystej Gali, która odbędzie się we wtorek, 14 marca w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Transmisję tego wydarzenia będzie można śledzić na portalu sdp.pl. Początek o godz. 17.
PARTNERZY KONKURSU: FAKRO Sp. z o.o., Instytut Pamięci Narodowej, Lasy Państwowe, Narodowe Centrum Kultury, Poczta Polska S.A., Polska Agencja Prasowa, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL.
PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Tygodnik „Do Rzeczy”, „Gazeta Polska”, Tygodnik „Sieci”, Telewizja Polska, Polskie Radio, Portal wPolityce.pl, Portal Niezalezna.pl, „Gazeta Polska Codziennie”, „Forum Dziennikarzy”, „Bez Wierszówki”, Radio Wnet, TVP Historia.
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.