Adam Bogoryja-Zakrzewski, za reportaż „Wyluzowana ciocia”, otrzymał Nagrodę Grand PiK 2023 15. Konkursu Artystycznych Form Radiowych organizowanego przez Polskie Radio PiK.
Nagrodę Grand PiK 2023 ufundował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Jury doceniło Adama Bogoryję-Zakrzewskiego za wielki profesjonalizm i kulturę w przygotowaniu pogłębionego reportażu w formule śledztwa socjologicznego, będącego opisem bulwersującego i drastycznego zjawiska, a jednocześnie portretem społecznym grupy osób
Reportaż „Wyluzowana ciocia”, zgłoszony do konkursu przez Program 3 Polskiego Radia, opowiada o zbrodni, która miała miejsce w Poznaniu w lipcu ubiegłego roku – w biały dzień została porwana i zgwałcona 14-letnia Katarzyna. Gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39-letniej Pauliny K. – kobiety, która zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży.
W 15. Konkursie Artystycznych Form Radiowych przyznano również inne nagrody.
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, przypadła Alicji Pietruczuk i Lechowi Pilarskiemu, autorom utworu „Pamięć znaczy życie”, zgłoszonego przez Radio Białystok, za wzorcową audycję dokumentalną o powstańcu styczniowym Konstantym Kalinowskim, łączącą wspólną przeszłość polsko – litewsko – białoruską ze współczesnością. Autorzy przejawili dociekliwość historyczną, połączoną z rzetelnością w gromadzeniu materiału.
Nagroda Specjalna, ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana: Magdalenie Skawińskiej, autorce utworu „Nikifor z trójkąta” za wnikliwy porter bohatera, który choć zmaga się z licznymi dysfunkcjami i z przeciwnościami losu, spełnia swoje ambitne marzenia przez sztukę rysowania oraz Maciejowi Kuberze – realizatorowi dźwięku, za interesujący obraz dźwiękowy spójny z tematem reportażu.
Praca została zgłoszona przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, została przyznana Annie Rębas – autorce utworu „Wagner wraca do domu”, zgłoszonego przez Polskie Radio Gdańsk, za podjęcie mało znanej historii z dziejów polskiego żeglarstwa i przybliżenie postaci Władysława Wagnera, pełnej pasji, zaangażowania i wytrwałości oraz za bogactwo akustyczne reportażu.
Nagroda Specjalna, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, przypadła Dominikowi Gilowi – autorowi utworu „Powrót z frontu”, zgłoszonego przez Polskie Radio Lublin, za dynamiczną i przejmującą opowieść o odważnej wolontariuszce, która chęć pomocy niepełnosprawnym na Ukrainie nieomal przypłaciła życiem.
Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, otrzymała Maria Brzezińska – autorka słuchowiska „Balkon”, zgłoszonego przez Polskie Radio Lublin, za poetyckie przedstawienie realistycznego oblicza starości.
Nagroda im. Michała Jagodzińskiego, ufundowana przez Polskie Radio PiK, została przyznana Kamili Litman, autorce utworu „To są właśnie Nowinki”, zgłoszonego przez Polskie Radio Łódź, za fascynujący portret wsi znajdującej się na krańcu świata.
Wyróżnienie, ufundowane przez prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej w Aleksandrowie Kujawskim sp. zoo Adama Jabczyńskiego, zostało przyznane Żanecie Walentyn – autorce utworu „Wielka wojna małych i dużych”, zgłoszonego przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw, za bogactwo treści i mozaikową próbę opisania cierpienia dzieci i bezradności dorosłych podczas wojny.
Wyróżnienie, ufundowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, przypadło Dominice Dębskiej – autorce utworu „Bez lęku”, zgłoszonego przez Polskie Radio Białystok, za urozmaicone dźwiękowo ukazanie sylwetki doktora Grabowskiego, który opiekę nad umierającymi ludźmi na Podlasiu uczynił misją swojego życia.
Nagrodę Główną Akademickiego GP, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, przyznano Marii Vasylieva, autorce utworu „Moja wojna”, zgłoszonego przez Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) za emocjonalną opowieść młodej osoby próbującej znaleźć swoje nowe miejsce poza ojczyzną, ogarniętą wojenną pożogą.
Pomysł organizacji konkursu na artystyczną formę radiową powstał w Polskim Radiu PiK latem 2007 roku. Jego idea miała zachęcić autorów do poszukiwania nowatorskich form sztuki radiowej.
opr. jka, źródło: Polskie Radio PiK