94 dziennikarzy i pracowników mediów zginęło w 2023 r. 393 uwięzionych

94 dziennikarzy i pracowników mediów, w tym 9 kobiet, poniosło śmierć w 2023 roku. Najwięcej zginęło podczas konfliktu w Strefie Gazy – podała Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ).

IFJ opublikowała dane o zabitych dziennikarzach przed Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka obchodzonym 10 grudnia. Organizacja chce, aby społeczność międzynarodowa podjęła znacznie większe działania, w celu ochrony życia dziennikarzy i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

Najwięcej, bo aż 68 dziennikarzy zginęło podczas, rozpoczętego 7 października atakiem Hamasu, konfliktu w Strefie Gazy. IFJ podkreśla, że wojna ta jest najbardziej śmiercionośna dla ludzi mediów od 1990 roku – od czasu gdy organizacja zaczęła rejestrować śmierć dziennikarzy. Wśród ofiar najwięcej było palestyńskich dziennikarzy.

W innych miejscach na Bliskim Wschodzie IFJ odnotowała śmierć trzech pracowników mediów w Syrii.

W Europie krajem niebezpiecznym dla dziennikarzy pozostaje Ukraina. W tym roku zginęło tam trzech dziennikarzy i pracowników mediów – Ukrainiec, Rosjanin i Francuz.

W regionie Azji i Pacyfiku, dwóch dziennikarzy zostało zamordowanych w Afganistanie, tyle samo na Filipinach, po jednym w Indiach, Chinach i Bangladeszu.

IFJ odnotowała spadek liczby zabitych dziennikarzy w Amerykach Północnej i Południowej. W 2022 r. zginęło w tym regionie aż 29 dziennikarzy, a w 2023 r. siedmiu. Trzech Meksykanów, jeden Paragwajczyk, jeden Gwatemalczyk, jeden Kolumbijczyk i jeden Amerykanin zginęło podczas prowadzenia śledztw w sprawie grup zbrojnych lub defraudacji funduszy publicznych.

W Afryce, przypomina IFJ, doszło do czterech szokujących morderstw dziennikarzy. Dwa wydarzyły się w Kamerunie, a po jednym w Sudanie i Lesotho.

„W 2023 r. 94 dziennikarzy straciło życie. IFJ żąda pilnych działań na skalę światową, aby powstrzymać rozlew krwi. Gwałtowny wzrost liczby ofiar śmiertelnych, zwłaszcza w Gazie, wymaga natychmiastowej uwagi. IFJ nalega, aby stosowane było prawo międzynarodowe, w szczególności w wojnie w Gazie, gdzie dziennikarze stali się celem izraelskiej armii” – podkreśliła prezydent IFJ Dominique Pradalié. Dodała, że konieczne jest wprowadzenie nowych światowych standardów ochrony dziennikarzy i skutecznego międzynarodowego egzekwowanie prawa.

IFJ podała również, że w 2023 roku w więzieniach przebywało 393 dziennikarzy i pracowników mediów.  Na czele tej listy znajdują się Chiny i Hongkong (80 dziennikarzy za kratkami), za nimi plasują się Birma (54), Turcja (41), Rosja i okupowany Krym (40), Białoruś (35), Egipt (23), Wietnam (18), Arabia Saudyjska (11), Indie (10) i Syria (9).

opr. jka, źródło: ifj.org

 

 

Ukraiński dziennikarz Dmytro Khylyuk laureatem nagrody Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia

Porwany przez rosyjskich okupantów ukraiński dziennikarz Dmytro Khylyuk został tegorocznym laureatem nagrody Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (Platform of European Memory and Conscience).

Wyróżnienie PEMC przyznawane jest dla osób przeciwstawiającej się reżimom totalitarnym, działającej na rzecz idei demokracji, podstawowych praw człowieka oraz rządów prawa. Nazwisko tegorocznego laureata poznaliśmy w środę, 6 grudnia podczas odbywającego się w Warszawie zjazdu Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia.

Dmytro Khylyuk pracował jako korespondent w agencjach informacyjnych Context Media, RBC-Ukraina, Nezalezhne Biuro Novyn, ForUm, News24UA. Od grudnia 2013 roku jest korespondentem Departamentu Produkcji Wiadomości agencji informacyjnej UNIAN. Specjalizuje się w sprawach dotyczących sądów i organów ścigania.

Podczas inwazji armii rosyjskiej w regionie Kijowa, 3 marca 2022 r., został porwany. W sierpniu 2022 roku, za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, rodzice Dmytro Khylyuka otrzymali od niego list z kwietnia 2022 roku. Wynikało z niego, że Rosjanie przetrzymują w niewoli 42 osoby ze środowiska, w którym pracował Khylyuk. Dmytro Khylyuk ma aktualnie status zakładnika cywilnego. Zgodnie z prawem międzynarodowym takie osoby powinny być zwalniane poza specjalnymi umowami o wymianie zakładników. Reporterzy bez granic zażądali natychmiastowego wypuszczenia dziennikarza, ale jak dotąd bezskutecznie. Udało im się tylko ustalić, że w 2022 r. przebywał on w Nowozybkowskim Areszcie Śledczym nr 2, w obwodzie briańskim.

Kandydat do nagrody został zgłoszony przez zastępcę prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Tyliszczaka oraz zastępcę dyrektora generalnego Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa Lesia Hasydzhaka.

Wyróżnienie PEMC ma za zadanie wspierać nagrodzonych, gwarantować ochronę przed prześladowaniem i nagłaśniać ich działania na arenie międzynarodowej.

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia to międzynarodowa organizacja działającej na rzecz rozszerzenia wiedzy o reżimach totalitarnych XX wieku, skupiająca ponad 60 organizacji z Europy i Ameryki Północnej.

opr. jka, źródło: IPN

 

Radio Wnet szuka patronów

Pod hasłem „Wolność słuchania wymaga wspierania!” Radio Wnet, za pośrednictwem serwisu Patronite, szuka osób, które pomogą współtworzyć tę rozgłośnię.  

„Radio Wnet narodziło się 14 lat temu z idei, idei wolności mediów. Było pierwszym radiem internetowym w Polsce. Po 14 latach licznych zmagań, ale i wielu sukcesów mogą nas Państwo słuchać nie tylko w internecie, ale i w ośmiu miastach na FM-ie. Radio Wnet to też sieć studiów zagranicznych: w Wilnie, Lwowie, Tajpej, Londynie, Arizonie czy Bejrucie” – możemy przeczytać na stronie internetowej Radia Wnet.

Aby móc dalej działać i rozwijać się rozgłośnia prosi słuchaczy o wsparcie.

„Miesięczne utrzymanie radia wynosi 450 tys. złotych. Oznacza to, że potrzebujemy wsparcia 22 500 słuchaczy, które w wymiarze jednostkowym pozostanie wsparciem symbolicznym, bo wynoszącym przy najniższym progu wsparcia 20 zł miesięcznie. Natomiast w wymiarze masowym, pozwoli nam dalej realizować naszą ideę” – informuje Radio Wnet.

Patroni rozgłośni mogą liczyć na dostęp do specjalnych materiałów i różnych przywilejów. Do tej pory na wspieranie Radia Wnet zdecydowało się już ponad 1100 osób.

Więcej informacji TUTAJ.

opr. jka, źródło: wnet.fm

 

Ruszyło Polskie Radio Gwiazdka

Polskie Radio, jak co roku, w okresie przedświątecznym uruchomiło specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi. Dostępne w internecie Polskie Radio Gwiazdka wystartowało 6 grudnia.

Na tym kanale słuchacze znajdą największe świąteczne klasyki, kolędy i pastorałki w tradycyjnych oraz awangardowych aranżacjach, a także mnóstwo nowości.

„Tegoroczne premiery – Cher, Michael Bolton, The Tenors, Seth MacFarlane, Gregory Porter, Alanis Morissette, Hauser, a także czołówka artystów współczesnego country. Z kolei nasze polskie świąteczne przeboje odświeża Andrzej Piaseczny. Do tego tradycyjnie szykujemy kilka niespodzianek” – zapowiada Piotr Wawrowski z Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia.

Polskiego Radia Gwiazdka można słuchać w aplikacji mobilnej Polskie Radio, na stronie moje.polskieradio.pl oraz na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

Polskie Radio przyznało Wielkie Splendory dla twórców teatru wyobraźni

Jadwiga Jankowska-Cieślak, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz Leon Charewicz aktor teatralny i filmowy, zostali laureatami Wielkich Splendorów, prestiżowych wyróżnień Teatru Polskiego Radia.

Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Wyróżniania wręczono w poniedziałek podczas uroczystej gali.

Oprócz Wielkich Splendorów, przyznano również nagrodę specjalną – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Tomaszowi Marzeckiemu, znakomitemu aktorowi teatralnemu, filmowemu i dubbingowemu.

Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymało Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Podczas gali wręczono również nagrody za debiuty 2023 w Teatrze Polskiego Radia. ARETE otrzymało dwoje laureatów: Sara Lityńska za debiut aktorski w słuchowisku „Dzień pierwszy, dzień ostatni” Izabeli Żukowskiej w reżyserii Adama Wojtyszki oraz Ignacy Liss za debiut aktorski w słuchowisku „Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień w reżyserii Janusza Kukuły. Statuetka dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT powędrowała do Tomasza Cyza za słuchowiska „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza oraz „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut muzyczny – wyróżniono Jakuba Karpuka, autora muzyki do słuchowiska „Mały książę” w reżyserii Kamila Marii Małanicza. Nagrodę w kategorii TALANTON przyznano Marii Marcinkiewicz – Górnej za tekst słuchowiska „Harenda”, którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

Grudniowe nowości w TVP Historia

W grudniu TVP Historia przygotowała kilka ciekawych premierowych pozycji dokumentalnych. Zobaczymy m.in. opowieść o ludziach, którzy poświęcili całe swoje życie, by dokumentować polską historię z perspektywy zwykłego człowieka.

We wtorek, 5 grudnia o godz. 16.55 w paśmie „Historia Polski” wyemitowany zostanie dokument „Karta. Archipelag pamięci”. Jest to wciągająca opowieść o ludziach, którzy poświęcili całe swoje życie, by dokumentować polską historię z perspektywy zwykłego człowieka. Film opowiada nie tylko o poświęceniu, ale i o bezprecedensowych dokonaniach, które zmieniały świadomość historyczną polskiego społeczeństwa.

W poniedziałek, 11 grudnia o godz. 20 zobaczymy film „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” opowiadający o tajemniczej katastrofie w dzisiejszej Zambii, w której zginął Dag Hammarskjöld, ówczesny sekretarz generalny ONZ. Do dziś w tej sprawie wypływają nowe dokumenty, archiwa i poszlaki, sugerujące udział w katastrofie najwyższych rangą polityków i urzędników państwowych.

W poniedziałek, 11 grudnia o 15.25 zaplanowano również początek cyklu „Odwieczna przeszkoda”. To opowieść o skomplikowanych i wciąż mało znanych relacjach Polski i Prus, których konsekwencje są odczuwalne do dziś. W programie wystąpią goście specjalni: profesorowie i znawcy historii.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

 

„Fakt” ma nowego zastępcę redaktora naczelnego

Michał Piasecki od 1 grudnia dołączył do redakcji dziennika „Fakt” jako nowy wicenaczelny. Będzie odpowiadał za kwestie online oraz dalszy rozwój serwisu Fakt.pl.

Michał Piasecki rozpoczął swoją zawodową karierę w „Gazecie Krakowskiej” w 2010 r. Z redakcją „Faktu” był związany od 2011 r., kiedy dołączył do jej krakowskiego oddziału jako reporter. Następnie, w 2013 r., przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako dziennikarz, publicysta i redaktor zarówno w wydaniu papierowym gazety, jak i w serwisie Fakt.pl.

Jesienią 2015 r. związał się z aplikacją newsową upday, stworzoną przez Axel Springer we współpracy z Samsungiem. Pełnił w niej kolejno rolę wydawcy i zastępcy redaktora naczelnego, a od stycznia 2022 r. do września 2023 kierował zespołem upday Polska. W międzyczasie przez rok współtworzył także w serwisie radioZET.pl podcast „Podejrzani Politycy”.

Bez zamian na stanowiskach zastępców redaktora naczelnego „Faktu” pozostają Aldona Toczek oraz Marcin Kowalczyk. Od listopada 2023 roku naczelnym tego dziennika jest Michał Wodziński.

opr. jka, źródło: RASP

Zmiany w kierownictwie informacji i publicystyki telewizji Polsat

Dorota Gawryluk, dotychczasowa szefowa informacji i publicystki telewizji Polsat, od 1 grudnia obejmie nowo utworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych. Dyrektorem pionu informacji i publicystyki został zaś Piotr Witwicki. 

Gawryluk ma teraz odpowiadać m.in. za kluczowy dla rozwoju Grupy Polsat Plus serwis streamingowy Polsat Box Go.

„Dorota Gawryluk jest jedną z czołowych menedżerek Grupy Polsat Plus i postanowiliśmy wykorzystać jej kompetencje zarządcze w obszarze, który jest kluczowy dla naszej przyszłości. Stąd powierzenie jej odpowiedzialności za szybki i skuteczniejszy rozwój kanałów tematycznych Telewizji Polsat oraz wzmocnienie treści serwisu streamingowego Polsat Box Go. W rynku, jak i w strukturze naszych przychodów rośnie systematycznie udział kanałów tematycznych. Widzimy też zdecydowaną potrzebę wzmocnienia pozycji serwisu Polsat Box Go tłumaczy Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Grupy Polsat Plus.

Stanowisko dyrektora pionu informacji i publicystyki obejmie Piotr Witwicki, który dotychczas odpowiadał za część internetową obszaru informacji i publicystyki Grupy Polsat Plus jako redaktor naczelny Interia.pl i szef Polsatnews.pl. Teraz do jego obowiązków będzie należało bezpośrednie zarządzanie operacyjne kanałami oraz portalami i serwisami internetowymi w obszarze informacji Grupy Polsat Plus. Obszar informacji i publicystyki w Grupie Polsat Plus to główny, flagowy kanał informacyjny Polsat News, Wydarzenia 24, Polsat News 2 oraz portale Interia.pl (w tym Wydarzenia.Interia.pl) i Polsatnews.pl.

opr. jka, źródło: polsatnews.pl

 

Dziennik „Sport” nie zniknie jednak z rynku

Dziennik „Sport”, który miał przestać ukazywać się z końcem listopada, znalazł nowego właściciela.

Na początku listopada spółka Gremi Media (wydaje m.in. „Rzeczpospolitą”) zapowiedziała zamknięcie katowickiego dziennika „Sport”, który był obecny na rynku od 1945 roku. We wtorek poinformowała jednak, że podjęła decyzję o sprzedaży tytułu. Transakcję sfinalizowano 24 listopada. Nowym właścicielem, od 1 grudnia będzie Edicom sp. z o.o.

– 10 dni na decyzję o zakupie i przejęcie redakcji to krótki czas. Udało się. Za co dziękuję również spółce Gremi Media. Zachowamy ciągłość wydań – to dla nas najważniejsze. Od 1 grudnia zapraszamy do aplikacji dziennika „Sport”, która jest już dostępna w App Store i Google Play – mówi Ryszard Halemba, prezes zarządu Edicom, cytowany w komunikacie prasowym.

opr. jka, źródło Gremi Media

 

Ogłoszono laureatów Konkursu Podcast Roku 2023

Andrzej Andrysiak za podcast „Mała Władza” Radio TOK FM  otrzymał Grand Prix tegorocznej edycji Konkursu Podcast Roku im. Janusza Majki.

Oprócz Grand Prix, w tym roku jury konkursu przyznało nagrody w sześciu kategoriach.

W kategorii „Debiut” laureatem został  Jakub Wiech za podcast „Elektryfikacja – podcast Jakuba Wiecha”.

W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo” nagrodzono Pawła Drozda za podcast „Brzmienie świata z lotu Drozda”.

W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” nagrodę otrzymali Aleksandra i Piotr Stanisławscy za podcast ,,Crazy nauka”,

W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” nagrodzono ,,Score and the City – podcast o muzyce filmowej”,

W kategorii „Kryminał” laureatkami zostały Marta Hopfer-Gilles i Katarzyna Nocuñ-Mszyca za podcast ,,Krwawa Skandynawia“,

W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” nagrodę otrzymało Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie za podcast ,,Seria Beyond Curie”.

Nagroda Publiczności, o której decydowało głosowanie internautów, przypadła Andrzejowi Stankiewiczowi, Dominice Długosz, Kamilowi Dziubce i Renacie Grochal za podcast „Stan Wyjątkowy” Onet Audio.

Konkursu Podcast Roku ma na celu wybór najlepszych jakościowo i najbardziej wartościowych poznawczo podcastów przedstawiających w interesujący sposób tematy związane między innymi ze sprawami społecznymi, międzynarodowymi, podróżniczymi, motoryzacyjno-sportowymi, zdrowotnymi i religijnymi. Wyróżnienie upamiętnia Janusza Majkę, redaktora związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, który w lutym 2021 roku zmarł na COVID-19.

opr. jka, źródło: Podcast Roku/FB