Rozdano „Melchiory 2023”. Wśród laureatów Dagmara Drzazga

Dziennikarka i dokumentalistka z Oddziału SDP w Katowicach  Dagmara Drzazga otrzymała statuetkę Złotego Melchiora w kategorii Inspiracja Roku. Twórców reportaży i dokumentów nagrodzono 23 listopada podczas Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2023”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023″ jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Konkurs odwołuje się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów. Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W tegorocznej edycji złota statuetka  i nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych w kategorii REPORTAŻ ROKU przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za materiał „Nie do wiary”. Nagrodę przyznano za doskonały warsztat, wiarygodność tematu, użycie środków radiowych i dociekliwość. Dwa równorzędne wyróżnienia w tej kategorii otrzymali także: Michał Kwiatkowski z Polskiego Radia Wrocław za reportaż „Teatr Gas” – wyróżniony za ciekawe osobiste historie, które w nowatorski sposób opowiadają o radzeniu sobie z traumą wojny. Drugie wyróżnienie przyznano  Alicji Samolewicz – Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż „44 minuty”. To wzruszająca opowieść o bezdzietności, pragnieniu posiadania dziecka i miłości do dziecka nienarodzonego.

W kategorii DOKUMENT ROKU Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Przedstawia on historię Ferdynanda Goetla, pisarza który postawił prawdę ponad własne bezpieczeństwo i karierę. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymały Monika Chrobak ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A., za reportaż „Sprawiedliwi” oraz Karolina Ryniak z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jutro będzie lepiej”.

W kategorii INSPIRACJA ROKU  statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezesa zarządu Telewizji Polskiej w wysokości 10 tysięcy złotych przyznano Dagmarze Drzazdze z TVP3 Katowice, za znalezienie własnej, trudnej formy opowiadania historii bohatera żyjącego w symbiozie z otoczeniem, w którym przyszło mu żyć. Jury postanowiło przyznać także honorowe wyróżnienie – Beacie Hyży-Czołpińskiej z TVP Białystok, za znalezienie autorskiego języka dla stworzenia portretu człowieka takiego, jakim jest.

W kategorii REALIZATOR ROKU nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych oraz statuetkę Melchiora wręczono Pawłowi Antosiewiczowi z Polskiego Radia Białystok.

GRAND PRIX KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI przyznano Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Jury doceniło mistrzowskie przedstawienie zapomnianej postaci Ferdynanda Goetla, a także bogatą dokumentację popartą właściwym wykorzystaniem środków radiowych. Nagroda pieniężna w tej kategorii to 15 tysięcy złotych.  Jury przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy złotych każda i otrzymali je: Adam Głaczyński za reportaż, „Tryptyk – Ulmowie. Rodzina”, za ukazanie człowieczeństwa i ludzkiego aspektu tragicznej historii rodziny Ulmów oraz Ewelina Kosałka – Passia, za ciekawy i nieoczywisty sposób prezentacji śląskiego bohatera.

Laureatką  XXVI KONKURSU STYPEDNIALNEGO IM. JACKA STWORY została Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Wynurzony z ciszy”. Reportaż – jak podkreślono – wyróżnia się świetną kompozycją, dobrą dramaturgią, niebanalnymi pytaniami. Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie Małgorzacie Lachendro z Polskiego Radia Katowice, za reportaż „Barbórecka”.

Podczas czwartkowej Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2023” prezes zarządu Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała także NAGRODĘ SPECJALNĄ POLSKIEGO RADIA S.A. Wyróżnienie to otrzymał  Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

„Historia Kościoła” – nowy dwumiesięcznik „Gościa Niedzielnego”

Z końcem listopada w sprzedaży pojawi się nowy magazyn popularnonaukowy „Historia Kościoła” wydawany pod marką „Gościa Niedzielnego”.  

„Wielu dzisiejszych napięć w Kościele można by uniknąć, gdybyśmy znali lepiej jego historię. To jeden z licznych powodów, dla których stworzyliśmy dla Państwa nowy magazyn – >Historia Kościoła<” – czytamy w zapowiedzi nowego magazynu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Podkreślono, że nie będzie to dodatek historyczny do „GN”, tylko odrębne czasopismo wydawane pod marką „Gościa”. Do współpracy redakcja zaprosiła wybitnych historyków, biblistów oraz publicystów i dziennikarzy łączących wiedzę historyczną z dobrym piórem. Wśród nich są takie autorytety w dziedzinie historii Kościoła jak kard. Grzegorz Ryś czy o. Tomasz Gałuszka OP, bibliści – jak ks. Mariusz Rosik, ale też znani czytelnikom „Gościa” publicyści, którzy zarazem są wykształconymi historykami i historykami Kościoła, m.in. Andrzej Grajewski, Franciszek Kucharczak, Leszek Śliwa czy Przemysław Kucharczak.

W pierwszym numerze „Historii Kościoła” znajdziemy m.in. następujące tematy: Skąd wiemy, że Jezus Chrystus istniał naprawdę jako człowiek z krwi i kości? Dlaczego realne człowieczeństwo Jezusa było podważane przez część chrześcijan w I wieku? Dlaczego mamy cztery Ewangelie i z jakiego powodu różnią się one między sobą? Czy apokryfy to tylko pobożne bajki, czy też wiarygodne źródła historyczne? Czy inkwizycja dawała gwarancję sprawiedliwego procesu? Kto zabił księdza Franciszka Blachnickiego i dlaczego śledztwo trwa tak długo? Co sprawiło, że Wandea nie jest kojarzona powszechnie ze zbrodniami rewolucji francuskiej?

„Wierzymy, że >Historia Kościoła< okaże się nie tylko prawdziwą gratką dla pasjonatów historii, ale również źródłem wielu inspirujących odkryć dla osób poszukujących prawdy – zarówno wierzących, jak i niewierzących” – czytamy w zapowiedzi nowego dwumiesięcznika.

opr. jka, źródło: gość.pl

Co najmniej 42 dziennikarzy zginęło od początku wojny w Izraelu

Wojna Izraela z Hamasem kosztowała życie co najmniej 42 dziennikarzy i pracowników mediów – poinformowała amerykańska organizacja Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists, CPJ).

CPJ podkreślił, że trwająca już ponad miesiąca wojna jest najbardziej „śmiercionośnym” konfliktem dla reporterów od 1992 roku, odkąd komitet zaczął prowadzić statystyki ofiar śmiertelnych wśród dziennikarzy.

Według danych CPJ, wśród 42 dziennikarzy i pracowników mediów, których śmierć potwierdzono do 15 listopada było: 37 Palestyńczyków, 4 Izraelczyków i 1 Libańczyk. Rannych zostało 9 dziennikarzy, 3 uznano za zaginionych, a 13 zostało aresztowanych.

Komitet Ochrony Dziennikarzy przypomina, że siły izraelskie w trakcie ofensywy lądowej w Gazie zapowiedziały agencjom informacyjnym, że nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa pracującym tam dziennikarzom.

„CPJ podkreśla, że dziennikarze są cywilami wykonującymi ważną pracę w czasach kryzysu i nie mogą być celem walczących stron” – powiedział Sherif Mansour, koordynator programu CPJ na Bliski Wschód i Afrykę Północną. „Dziennikarze w całym regionie dokonują wielkich poświęceń, aby relacjonować ten rozdzierający serce konflikt” – dodał.

opr. jka, źródło: cpj.org

Putin ułaskawił jednego ze skazanych za zabójstwo Anny Politkowskiej

Siergiej Chadżykurbanow, współoskarżony o zabójstwo rosyjskiej dziennikarki śledczej Anny Politkowskiej, został ułaskawiany za udział w wojnie na Ukrainie.

Informację o ułaskawieniu Chadżykurbanow, który był oskarżony o zorganizowanie zabójstwa Politkowskiej, podał we wtorek niezależny od władz w Moskwie rosyjski portal Meduza. Były pracownik Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej rosyjskiego MSW, skazany na 20 lat więzienia, wyszedł na wolność i wyjechał na wojnę na Ukrainie, by walczyć tam w rosyjskiej armii, został nawet dowódcą batalionu. Wiadomość tę potwierdził w rosyjskich rzędowych mediach adwokat Chadżykurbanowa.

„To potworna arbitralna niesprawiedliwość, profanacja pamięci o osobie zabitej za przekonania i wypełnienie obowiązków zawodowych” – skomentowała rodzina Anny Politkowskiej i „Nowa Gazieta”, dla której pracowała dziennikarka.

Politkowska wałczyła z reżimem Putina, była m.in. autorką publikacji o wojnie w Czeczenii. Została zastrzelona na klatce swojego domu w Moskwie 7 września  2006 roku, w dniu urodzin Putina. W sprawie morderstwa dziennikarki skazano sześć osób, które otrzymały wyroki od 11 lat pozbawienia wolności do dożywocia.

opr. jka, źródło: PAP

Programy TVP od połowy grudnia na MUX-3 w nowym standardzie

W połowie grudnia zmieni się standard nadawania programów TVP dostępnych na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Przełączenie odbędzie się w dwóch etapach i będzie poprzedzone ogólnopolską kampanią informacyjną, która wystartuje pod koniec listopada.

Zmiana technologii nadawania umożliwi widzom odbieranie kanałów TVP w lepszej jakości – TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD.

Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

W województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie przygotowaną przez TVP kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca i Tomasza Wolnego. W ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych zostanie wyemitowanych ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych – czyli telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/AVC – po zmianie standardu nie będą już mogli wykorzystując ten sprzęt oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej, czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Konieczna będzie wymiana  urządzenia odbiorczego na spełniające standard DVB-T2/HEVC.

Telewizja Polska, opierając się o dane Nielsen Audience Measurement szacuje, iż jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Nie żyje Hanna Gucwińska. Prowadziła w TVP program „Z kamerą wśród zwierząt”

W wieku 91 lat, 12 listopada 2023 roku zmarła Hanna Gucwińska. Przez lata kierowała wraz z mężem Miejskim Ogrodem Zoologicznym we Wrocławie, razem prowadzili też popularny program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”.

Hanna Gucwińska urodziła się 25 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Z wykształcenia była zootechnikiem. W 1957 roku zaczęła pracę w Miejskim Ogrodem Zoologicznym we Wrocławie. Pięć lat później wyszła za mąż za Antoniego Gucwińskiego. Razem przez wiele lat kierowali wrocławskim zoo. Od stycznia 1971 roku małżeństwo Gucwińskich przez ok. 30 lat prowadzili popularny program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”.

opr. jka

Przyznano Nagrody Mediów Publicznych

Filip Zylber i Piotr Śliskowski, Krzysztof Masłoń, Maria Pomianowska oraz Jarosław Jakubowski zostali tegorocznymi laureatami Nagród Mediów Publicznych.

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej. Laureatów wyłoniły niezależne Kapituły powołane przez organizatorów każdej z kategorii: Telewizja Polska – „Obraz”, Polskie Radio – „Muzyka”, Polska Agencja Prasowa – „Słowo” oraz regionalne rozgłośnie Polskiego Radia – „Idea”. Uroczystość rozdania nagród odbyła się 12 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.

Laureatką nagrody w kategorii „Muzyka”, ufundowanej przez Polskie Radio została prof. Maria Pomianowska, popularyzatorka muzyki etnicznej, multiinstrumentalistka i kompozytorka.

W tym roku kapituła kategorii „Muzyka” w składzie: Marcin Pospieszalski, Halina Mlynkova, Marta Zalewska, Piotr Cugowski i Piotr Kostrzewa  nominowała do NMP również saksofonistę i kompozytora Piotra Barona oraz wokalistę i autora tekstów Marka Piekarczyka.

Nagroda w kategorii „Słowo”, której fundatorem była Polska Agencja Prasowa, trafiła do krytyka literackiego i publicysty Krzysztofa Masłonia. Jak uzasadniała jego kandydaturę zasiadająca w Kapitule nagrody Joanna Siedlecka, Masłoń to jeden z najważniejszych krytyków literackich, autorytet i instytucja. „Pisze o literatach, literaturze w prasie, w książkach, mówi też w radiu. Zasiada w kapitułach literackich nagród – z niektórych bywa przepędzany za polityczną niepoprawność, nieoszczędzanie mainstreamowych pupilów i noblistów” – przypomniała Siedlecka.

W kapitule „Słowa” zasiadali: Joanna Siedlecka, Andrzej Mastalerz, Wojciech Tomczyk i Radosław Gil. Nominacje do nagrody prócz Masłonia otrzymali Ernest Bryll i Antoni Libera.

Nagrodę w kategorii „Obraz”, ufundowaną przez TVP, otrzymał reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski. Pracowali oni wspólnie przy cieszącym się wysoką oglądalnością serialu TVP „Dewajtis”.

Kapitułę tej kategorii tworzyli: Przemysław Babiarz, Jerzy Kopański, Paweł Rzewuski, Aneta Woźniak i Anna Popek, którzy nominowali również producenta filmowego i reżysera Michała Kwiecińskiego oraz aktora, reżysera i scenarzystę Marka Bukowskiego.

Statuetką w kategorii „Idea”, przyznawaną przez prezesów siedemnastu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, uhonorowany został poeta, prozaik i dramatopisarz Jarosław Jakubowski.

opr. jka, źródła: TVP, PAP

KRRiT przedłużyła koncesje dla trzech kanałów TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesje dla kanałów: TVN, TVN INTERNATIONAL i TVN TURBO.

Na posiedzeniu 9 listopada KRRiT podjęła decyzję o przedłużeniu na kolejne 10 lat koncesji dla TVN – głównego kanału naziemnego oraz dwóch kanałów satelitarnych: TVN INTERNATIONAL i TVN TURBO.

Aktualna koncesja kanału naziemnego TVN wygasała 14 kwietnia 2024 roku.

opr. jka, źródło: KRRiT

 

„Zatoka szpiegów” – nowy serial historyczny od stycznia w telewizyjnej Jedynce

 „Zatoka szpiegów” to 9-odcinkowy serial, którego akcja rozgrywa się w Gdyni i Gdańsku latem 1940 r. Od stycznia będzie emitowany w niedzielę wieczorem w TVP1.

„Zatoka szpiegów” przedstawia historię Franza Nuemanna, młodego oficera Abwehry, który zdobywa konsekwentnie kolejne szczeble kariery. Gdy odkrywa swoje polskie pochodzenie, decyduje się zostać alianckim szpiegiem. Jego zadaniem jest zdobywanie informacji o działaniach Kriegsmarine podczas bitwy o Atlantyk. Zagrożony dekonspiracją, podejrzewany o zdradę przez Niemców i Polaków, Franz musi dokonać wyboru między rodziną, ojczyzną a miłością. Fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach takich jak wizyta w Gdyni pancernika „Bismarck”, czy przechwycenia danych o misjach niemieckich okrętów podwodnych.
Reżyserem serialu jest Michał Rogalski, w rolach głównych wystąpili: Bartosz Gelner, Karolina Kominek, Mariusz Bonaszewski, Wiktoria Supryn, Michał Balicki i Maria Świłpa.

opr. jka, źródło: TVP

Koniec katowickiego „Sportu”. Dziennik ukazywał się od 1945 roku

Spółka Gremi Media z końcem listopada postanowiła zamknąć regionalny dziennik „Sport”.

Jak informuje Gremi Media (wydawca m.in. „Rzeczpospolitej”) decyzja o zakończeniu wydawania dziennika „Sport” wynika z dokładnych analiz rentowności i oceny kierunku rozwoju firmy.

„Spółka w odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby swoich czytelników skupia się na rozwoju kluczowych obszarów swojej działalności oraz inwestycji w rozwój mediów cyfrowych. Najwyższej jakości dziennikarstwo sportowe z najświeższymi informacjami z Polski i ze świata nadal będzie dostępne zarówno w dziale sport dziennika >Rzeczpospolita<, jak i w serwisie rp.pl” – czytamy w komunikacie.

„Sport” wydawany był w Katowicach od 1945 roku, spółka Gremi Media przejęła tytuł w 2021 roku.

opr. jka, źródło: Gremi Media