Listopadowe premiery w TVP Dokument

W listopadzie kanał TVP Dokument przygotował szereg premierowych propozycji.

W cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” TVP Dokument zaprezentuje premierowo cztery filmy poprzedzone komentarzem dokumentalistki ze studia.

„San Francisco – światowa stolica nowych technologii” – wśród potęg gospodarczych zajmuje dwunaste miejsce na świecie, a produkt brutto regionu wynosi 720 milionów dolarów! Równocześnie ze współczynnikiem zamożności gwałtownie wzrasta wskaźnik ubóstwa, a ponad 10 proc. populacji tego obszaru to bezdomni. San Francisco – miasto największych nierówności społecznych – premiera we wtorek, 7 listopada o godz. 21.20.

„Demony Neapolu” – to film dokumentalny o włoskiej organizacji przestępczej Camorra, która zbudowała pod koniec lat 90. na przedmieściach Neapolu w Scampi narkotykową fortecę. W 2004 roku Scampię zalała fala przemocy i choć miasto rozkwita, w jego wąskich uliczkach czuć ducha neapolitańskiej mafii. Czy niepokorny Neapol uwolni się kiedyś od tego dziedzictwa? – premiera we wtorek, 14 listopada o godz. 21.20.

„Rohingowie, w pułapce wygnania” – po masakrze dokonanej przez armię birmańską, społeczeństwo Rohingya uciekło do sąsiedniego Bangladeszu, gdzie zamknięto ich w obozie dla uchodźców. Obóz ten stał się najgęściej zaludnionym na świecie i najniebezpieczniejszym, zagrożonym powodziami, pożarami i wojnami gangów skupiskiem ludności – premiera we wtorek, 21 listopada o godz. 21.20.

„Cała nadzieja w atomie” – czy w obliczu bardzo realnego kryzysu klimatycznego nadszedł czas, aby ludzie na całym świecie zatrzymali się, spojrzeli na naukę i rozważyli wykorzystanie energii jądrowej jako realnego rozwiązania nadchodzącej katastrofy? – premiera we wtorek, 28 listopada o godz. 21.20.

W nadchodzącym miesiącu nie zabraknie też premierowych mini serii dokumentalnych. TVP Dokument zaprasza na trzy odcinkowy cykl docu-crime pt. „Morderstwo w rodzinie”. To historia opowiedziana w całości materiałami archiwalnymi, która przedstawia w dramatyczny sposób prowadzone na naszych oczach śledztwo. Premiera w piątek, 10 listopada o godz. 21.20.

W sobotnie popołudnie w paśmie podróżniczo-przyrodniczym od godz. 14.00 TVP Dokument przygotował coś specjalnego dla ciekawych świata: „Walia – dzika kraina” (4 odcinki) – barwna seria dokumentalno-przyrodnicza o dzikich ekosystemach Walii. Każdy odcinek to opowieść o najbardziej dramatycznych momentach każdej z czterech pór roku, od wiosny aż do zimy – premiera, w soboty o godz. 14:00.

„Ekstremalne wyzwania” (4 odcinki) – seria dokumentalna, w której David McCall mierzy się z ekstremalnymi warunkami środowiska naturalnego: skwarem, głębinami morskimi, chłodem i mokradłami – premiera, w soboty o godz. 15.00.

„Wielkie Przyspieszenie” (6 odcinków) – seria dokumentalna opowiadająca o technologicznym i ludzkim postępie cywilizacyjnym. Ostatnie 50 lat nadało zawrotne tempo postępowi technologicznemu, który nieodwracalnie zmienił nasz świat. Ta seria przedstawia fascynującą historię jednego z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii ludzkości i analizuje główne postępy w dziedzinie eksploracji kosmosu, informatyki, energii, zasobów, nauki o Ziemi i naszego zrozumienia ewolucji samego życia. Premiera w soboty o godz. 16.00.

„Podróże do ukrytych światów” (5 odcinków) – seria dokumentalna o kilku tajemniczych i bardzo ciekawych miejscach na świecie. Cykl zabierze widzów w niezwykłe miejsca jak np.: Makoko w Nigerii; La Rinconada w Peru; Manila stolica Filipin; dolina rzeki Omo w Etiopii; Dharavi w Bombaju. Premiera w soboty o godz. 17.05.

TVP Dokument zaprasza również na kontynuacje premierowych produkcji: „Lokalsi” – premiera, w środy o godz. 20.15 oraz trzeci już sezon docenianego przez widzów „Polskiego dziedzictwa” – premiera, w niedziele o godz. 18.30.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Najczęściej cytowane media we wrześniu

„Gazeta Wyborcza”, Onet i „Rzeczpospolita” – na informacje podawane przez te media najczęściej powoływano się we wrześniu 2023 roku. Tak wynika z cyklicznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM).

„Gazetę Wyborczą” cytowano 4159 razy, Onet.pl – 4065 razy, a „Rzeczpospolitą” – 3928 razy.

Wśród tytułów prasowych, poza „GW” i „Rz”, na podium znalazł się jeszcze „Fakt” (2184 wzmianki).

W kategorii stacji telewizyjnych pierwsze miejsce zajął Polsat News (2999 cytowań), drugie TVN24 (2870 wzmianek), a trzecie TVP Info (2193 odniesień).

Najczęściej cytowanymi rozgłośniami radiowymi były: RMF FM (3383 wzmianki), Radio ZET (2872 cytowania) oraz Program 1 Polskiego Radia (757 odniesień).

Wśród portali internetowych, za Onetem znalazły się Wirtualna Polska (3122 cytowania) i Interia (1436 wzmianek).

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

RMF Classic świętuje swoje 20. urodziny

W piątek, 27 października RMF Classic będzie obchodzić swój okrągły jubileusz. Z okazji urodzin na antenie odbędzie się finał Plebiscytu na Filmowy Przebój 20-lecia.

Wielki finał plebiscytu trwać będzie przez cały dzień, nadanych zostanie 100 utworów ułożonych w ranking przez słuchaczy w internetowym głosowaniu. Będą wśród nich nagrania z najbardziej kultowych filmów i seriali – zarówno wielcy klasycy kina, ale też gwiazdy ostatnich miesięcy znane z platform streamingowych.

Wśród gości specjalnych na antenie pojawią się m.in. Grzegorz Turnau, Marcin Wyrostek, Igor Herbut, Atanas Valkov, Reni Jusis i Kaśka Sochacka.

Z okazji urodzin trwa też Wielki Test Wiedzy o Muzyce Filmowej, w którym do wygrania są m.in. pobyt w luksusowym hotelu w Krakowie, zwiedzanie studiów RMF Classic i wspólna wizyta z redakcją stacji w Skarbcu Królewskim na Wawelu.

Radio RMF Classic wystartowało 27 października 2003 roku. Stacja jest jedyną rozgłośnią w Polsce nadającą muzykę filmową i klasyczną oraz autorskie audycje tematyczne poświęcone kinematografii, literaturze, ekologii, life-stylowi czy sztuce. Rozgłośnia nadaje w 21 największych miastach Polski, jest też dostępna za pomocą aplikacji mobilnej i poprzez stronę rmfclassic.pl.

opr. jka, źródło: Grupa RMF FM

 

KRRiT ukarała TVN za przerwanie „Faktów” reklamą

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nałożył na stację TVN karę w wysokości 80 tys. zł za przerwanie reklamą serwisu informacyjnego „Fakty”.

Sprawa dotyczy wydania „Faktów” z 23 czerwca 2023 r., kiedy to podczas zapowiadania materiału redakcyjnego przez prowadzącą serwis, nagle pojawiła się plansza z napisem „reklama” i została pokazana reklama sieci sklepów „Lidl”.  Stacja tłumaczyła to zdarzenie błędem technicznym.

Przewodniczący KRRiT, po przeprowadzeniu podstępowania, podjął decyzję o ukaraniu za to stacji TVN.

„W toku postępowania ustalono, że w trakcie emisji audycji „Fakty” 23.10.2023 r. doszło do naruszenia art. 16a ust. 6 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji” – podano w komunikacie KRRiT.

Przepis ten mówi, że nie można przerywać serwisów informacyjnych w celu nadania reklam lub telesprzedaży.

„Ten bezwzględny zakaz stanowi jedną z podstawowych zasad prawa reklamy i ma na celu ochronę widza przed nadmierną ekspozycją przekazu handlowego. Ma zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami nadawców, interesem reklamodawców oraz dobrem widza i jego prawem do niezakłóconego odbioru, określonych przez ustawodawcę kategorii audycji” – przypomniał Rada.

Wyjaśniono, że przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej KRRiT kierowała się przesłankami określonymi w art. 53 ust. 1 ustawy, tj. zakresem i stopniem szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalnością nadawcy oraz jego możliwościami finansowymi.

„Biorąc powyższe pod uwagę oraz roczne przychody Nadawcy i aktualny cennik biura reklamy TVN Media, gdzie koszt 30-sekundowej reklamy po emisji „Faktów” wynosi do 86 500 zł netto, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wymierzył karę pieniężną w wysokości 80.000 zł” – poinformowano.

TVN może odwołać się od decyzji przewodniczącego KRRiT do sądu.

opr. jka, źródło: KRRiT

 

Polskie Radio w Święto Niepodległości zorganizuje Maraton Chopinowski

26 godzin muzyki Chopina na żywo, blisko sześćdziesięcioro muzyków, projekcje obrazów z cyklu „Chopinowi – Jerzy Duda Gracz” – tak będzie wyglądał Maraton Chopinowski zorganizowany przez Polskie Radio z okazji Święta Niepodległości oraz 6. urodzin Polskiego Radia Chopin.

To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

„Formuła tegorocznego Maratonu Chopinowskiego nie będzie repliką wydarzenia sprzed roku i w kilku istotnych punktach – poza oczywistą zmianą garnituru wykonawców – zostanie zmodyfikowana. Dzieła Chopina wykonywane będą tym razem w odwróconej chronologii, od ostatniego opusu dojrzałego mistrza, jakim jest Sonata wiolonczelowa, po młodzieńcze Rondo op. 1 napisane przez kilkunastoletniego geniusza. Takie rozwiązanie pozwoli zupełnie inaczej ująć fenomen bezprecedensowego dla światowej muzyki artystycznego rozwoju Chopina: jego biografię twórczą, przybliżaną słuchaczom w krótkich przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami przez dziennikarzy Polskiego Radia Chopin i radiowej Jedynki, poznawać będziemy począwszy od dramatycznych i mrocznych dni ostatnich aż po pierwsze, tchnące młodzieńczym optymizmem lata nauki w liceum” – wyjaśnia Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin, cytowany w komunikacie prasowym.

Maraton Chopinowski rozpocznie się 10 listopada o godz. 19 i potrwa do 11 listopada do około godz. 21. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało blisko sześćdziesięcioro uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących, młodych muzyków. Większość wykonawców wywodzić się będzie w tym roku z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na estradzie pojawią się m.in. tacy artyści, jak nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, który o godzinie 19 rozpocznie maraton krótkim recitalem, natomiast pod koniec wydarzenia pieśni Chopina zaprezentują wybitni gdańscy śpiewacy operowi: Anna Fabrello, Ewa Marciniec, Krzysztof Bobrzecki i rektor gdańskiej Akademii Muzycznej, światowej sławy tenor – Ryszard Minkiewicz. Poza przeważnie bardzo młodymi artystami z Gdańska wystąpią tak uznani artyści, jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski. Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego będzie natomiast bezapelacyjny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w południe 11 listopada, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wykona jedno „wielkoformatowe” arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie adresowane do wszystkich stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.

Każdemu wykonaniu pojedynczego dzieła Chopina będzie towarzyszyć stosowna animacja odpowiadającego mu ściśle obrazu autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, pochodzącego z bezprecedensowego w skali świata cyklu malarskich ekfraz – wizualizacji wszystkich kompozycji polskiego romantyka.

Transmisja z Maratonu Chopinowskiego na antenie Polskiego Radia Chopin oraz streaming video w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Ogłoszono nominowanych w Konkursie im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów radiowych

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory wyłoniła sześciu nominowanych. Zwycięzców poznamy 23 listopada 2023 r. podczas uroczystej Gali wręczenia nagród dla Polskich Reportażystów, która odbędzie się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 

Organizowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia XXVI Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory skierowany jest do młodych reportażystów radiowych, którzy nie ukończyli 35 roku życia.  Idea konkursu to stworzenie warunków rozwoju młodym reportażystom radiowym poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego.

Spośród nadesłanych prac konkursowych, Kapituła konkursu,  powołana przez Zarząd Polskiego Radia, w składzie: Ewelina Kosałka-Passia – przewodnicząca, Ewa Szkurłat- Adamska, Andrzej Brzoska, Antoni Rokicki, Paweł Kurek oraz Dorota Boniecka-Górny- sekretarz, wybrała 6 reportaży wyróżniających się indywidualnym podejściem do warsztatu reportera oraz ciekawą tematyką i sposobem jej ujęcia.

Reportaże nominowane w Ogólnopolskim Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory 2023:

„Wynurzony z ciszy” Aleksandry Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok,

„Rogate dziedzictwo” Karoliny Bieniek z Polskiego Radia Wrocław,

„Mgła czułych ludzi” Aleksandry Dobieszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia,

„W życiu nie ma puenty” Aleksandry Dobieszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia,

„Miłość na Stand – Upie” Agnieszki Loch z Polskiego Radia Katowice,

„Barbórecka” Małgorzaty Lachendro z Polskiego Radia Katowice.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażu i Dokumentu, które odbędzie się w dniach 21 – 23 listopada br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

W ramach nagrody, Polskie Radio zapewni środki na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 23 listopada 2023 roku podczas uroczystej Gali wręczenia nagród dla Polskich Reportażystów, która odbędzie się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

„Waleczne z gór” – cykl dokumentalny o zapomnianych bohaterkach w TVP Historia

„Waleczne z gór” to sześcioodcinkowa seria będąca zapisem historii niezwykłych, ale najczęściej zupełnie nieznanych kobiet – cichych bohaterek, które w czasie II wojny światowej walczyły o wolność i sprzeciwiały się niemieckiej okupacji. Premiera w TVP Historia w piątek, 17 listopada o godz. 18.30

Wspólnie ze świadkami tamtych wydarzeń, rodzinami bohaterek, regionalistami i pasjonatami historii przemierzymy miejsca, w których działały waleczne kobiety z gór. Cykl przedstawi Helenę Błażusiak, Antoninę Tatarównę, Katarzynę Filipek (w tle Helenę Migiel), Wandę i Marię Zachwieje, Bronisławę Staszel-Polankową oraz Małgorzatę Jachimiak. Ich życiorysy, to dowód na kobiecą siłę, ofiarność, gotowość do walki z okupantem i znak sprzeciwu wobec totalitarnego zniewolenia – bez rozgłosu. Biografie bohaterek, mimo że zupełnie inne, dopełniają się, tworzą spójną opowieść i stanowią szerszą historyczno-społeczną perspektywę.

W cyklu dokumentalnym „Waleczne z gór” poznamy także wojenną historię Podhala, Gorców i Pienin.

Dziennikarka Agata Puścikowska przedstawi kulisy heroicznej walki o wolność dotychczas mało znanej. Poszuka również odpowiedzi na szereg pytań – co zadecydowało, że „Waleczne z gór” dołączyły do potyczek? Jak wyglądała ich codzienność? Czy wykazanie się taką odwagą współcześnie byłoby możliwe?

Przedstawione w filmie bohaterki pomagały rannym, wspierały sieroty wojenne, były łączniczkami organizacji niepodległościowych, należały do konspiracji antyniemieckich, kolportowały prasę podziemną, ukrywały żołnierzy Armii Krajowej i kurierów tatrzańskich oraz ratowały Żydów. Za swoją działalność niejednokrotnie traciły zdrowie i życie. Nie otrzymywały nagród i odznaczeń. Często – o ile przeżyły – były prześladowane i inwigilowane przez władze komunistyczne.

Premierowe odcinki dokumentu „Waleczne z gór” można będzie oglądać w piątki od 17 listopada o 18.30 w TVP Historia oraz o 19.30 w TVP Historia 2.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Lokalni wydawcy stworzyli Ogólnopolski Klaster Mediów Lokalnych „Lokalsi”

70 lokalnych portali, które mają 8,5 mln unikalnych użytkowników, weszło w skład grupy założycielskiej Ogólnopolskiego Klastera Mediów Lokalnych „Lokalsi”. Razem chcą dążyć do poprawy jakości publikowanych treści, wzrostu przychodów wydawców i wspierać się w sferze technologii cyfrowych.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenia Mediów Lokalnych, a w skład grupy założycielskiej weszło prawie 70 portali z całej Polski. Szczegóły działalności klastra przedstawiono podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie PAP.

– Klastry są niesłychanie ciekawą propozycją dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą. A małe lokalne wydawnictwa to nic innego, jak firmy funkcjonujące na rynku. Długo myśleliśmy jaka formuła byłaby najlepsza do uzyskania synergii niedużych lokalnych portali i wydaje nam się, że klaster jest jakby uszyty na miarę takich firm –  tłumaczył Piotr Piotrowicz, prezes SML.

W trakcie konferencji przybliżono ideę klastrów, które są skupiskami wzajemnie powiązanych firm w układzie pionowym i poziomym, wyspecjalizowanych dostawców, usługodawców, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (np. uniwersytetów, jednostek normalizacyjnych i stowarzyszeń branżowych) w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale także współpracujących.

– Chcemy, żeby do klastra zapisało się jak najwięcej lokalnych portali. Grupa założycielska to kilkudziesięciu wydawców, łącznie ponad 70 lokalnych portali. To duża siła, ale mamy nadzieję, że klaster „Lokalsi”, szybko będzie się rozrastał – stwierdził Patryk Ślęzak, członek zarządu SML, wydawca lokalnych portali w Łodzi i na Mazowszu.

W czasie konferencji podkreślono, że nie wszystkie portale z grupy założycielskiej są członkami SML, natomiast stawiają sobie wspólne cele, które niekoniecznie muszą być realizowane w strukturze Stowarzyszenia

Piotr Piotrowicz zaprosił do klastra wszystkich polskich lokalnych wydawców.  – Nie stawiamy żadnych warunków wstępnych oprócz akceptacji celów klastra i deklaracji współpracy – powiedział prezes SML.

– Dla mnie niezwykle ważne jest to, że klastry są bardzo demokratyczną formułą współpracy firm. Przynależność do klastra nie nakłada też na nas żadnych zobowiązań. SML tak przygotowało projekt, żeby wydawcy nie musieli ponosić kosztów organizacyjnych, związanych z powstawaniem nowego bytu na polskiej mapie mediów – zauważył Krzysztof Chojnowski z portalu moja-ostroleka.pl.

Patryk Ślęzak przybliżył plany KML. – Naszym głównym celem jest współpraca i wzajemne wspieranie się lokalnych mediów. Chcemy skupić się na promocji fundamentalnych wartości dla demokratycznego państwa prawa: wolności słowa, niezależności mediów oraz tworzenia lepszej jakości informacji dla społeczeństwa. Będziemy wspierać pluralizm informacyjny, demokratyzację dostępu do informacji, dążyć do wzrostu przychodów wydawców oraz poprawy jakości treści publikowanych przez media lokalne. Nie mniej ważne jest wsparcie lokalnych portali w sferze technologii cyfrowych – podkreślił.

Jedną z misji powołanego klastra jest według założycieli obrona polskich mediów lokalnych. To są z reguły nieduże wydawnictwa, które samodzielnie będą miały bardzo duże trudności, żeby przetrwać na rynku. Na co dzień wydawcy borykają się z wieloma trudnościami, wśród których najistotniejsze są problemy związane z niezwykle szybko rozwijającymi się technologiami informacyjnymi. To nie tylko kwestia dostępu do takich technologii, ale przede wszystkim bariera ekonomiczna, która skutecznie blokuje dynamiczny rozwój tego sektora rynku.

Współpracę z KLM zadeklarował przedstawiciel Google Polska. Marek Miller, strategic news partner manager, zaprosił przedstawicieli wszystkich wydawnictw, które powołały klaster do udziału w dwudniowym szkoleniu, które zostanie zorganizowane w Warszawie pod koniec listopada.

– Google chce współpracować z lokalnymi wydawcami. Od czterech lat wspieramy Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, które w tym czasie zorganizowało już trzy edycje konferencji mediów lokalnych „Lokalsi 4.0”. Pomagamy promować jakościowe dziennikarstwo w ramach konkursu dla dziennikarzy lokalnych portali – stwierdził Miller.

Daniel Rząsa, szef Google News Lab, zapowiedział wsparcie bezpieczeństwa lokalnych portali poprzez udostępnienie wszystkim założycielom tzw. kluczy bezpieczeństwa oraz wykorzystanie w ich działalności ochrony gwarantowanej przez platformę Project Shield.

opr. jka, źródło: KML

Nowy cykl dokumentalny w TVP Historia „Czarna Wołga.  Kryminalna historia PRL” 

TVP Historia zaprasza na nowy serial dokumentalny „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”. Premiera pierwszego z ośmiu odcinków 26 października o godz. 20.

Dokument przeniesie widzów w głąb kryminalnego świata minionej epoki i zaprezentuje sposób działania peerelowskich przestępców, organów ścigania, a także mechanizm szerzącego się strachu.

„Kryminalny PRL bardziej przypomina Chicago i to w latach 20. Napady na banki, jak choćby ten w Wołowie, zabójstwo posła, zamachy terrorystyczne czy groźba wrzucenia półtora kilograma cyjanku do ujęcia wody dla miasta. No i oczywiście legendarna Czarna wołga — ale czy na pewno była to legenda? W 1965 roku dwie kobiety w Warszawie uprowadziły dziewczynkę i odjechały taksówką, właśnie czarną wołgą. O tym wszystkim opowiemy Państwu w serialu dokumentalnym „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” – mówi o serialu jego twórca, autor książki „Czarna wołga”, Przemysław Semczuk, cytowany w komunikacie TVP.

Przemysław Semczuk, dziennikarz i ceniony znawca epoki PRL-u, dociera do bohaterów i świadków tamtych wydarzeń, a także do materiałów archiwalnych IPN, z których wyłaniają się historie kryminalne. Czarna Wołga grasująca w latach 60. i 70. po ulicach polskich miast to nie tylko miejska legenda. Porwania dzieci, brutalne zabójstwa, napady na banki, kradzieże, tajemnicze zniknięcia i głośne procesy sądowe — te historie wydarzyły się naprawdę. O tych zbrodniach, a także o przestępstwach, o których niewiele się mówi do dziś, opowiada nowy cykl dokumentalny, który będzie można śledzić od czwartku, 26 października o godz. 20 w TVP Historia i o godz. 21 w TVP Historia 2.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Słuchowisko o relacji Karola Wojtyły ze studentami w radiowej Trójce

Program 3 Polskiego Radia zaprasza w poniedziałek, 16 października o godz. 22.05 na premierę słuchowiska „Nie lękaj się miłości” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Tematem są relacje Karola Wojtyły ze studentami na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

Data premiery słuchowiska nie jest przypadkowa, przypada bowiem w 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W związku z tym wydarzeniem Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zwrócił się do Tomasza Mana, autora słynnego słuchowiska „Papież” zrealizowanego dla „Sceny Teatralnej Trójki”, z propozycją napisania słuchowiska poświęconego relacjom księdza Karola Wojtyły ze studentami na przełomie lat 60. i 70. Miejscem akcji nowego słuchowiska są spływy kajakowe, w których uczestniczył ks. Karol Wojtyła. Wśród studentów był bowiem agent, który śledził duchownego.

Obsada: Sławomir Grzymkowski, Olga Sarzyńska, Maria Kowalska, Kamil Dominiak, Robert Czerwiński. Muzyka: Paweł Romańczuk. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska.

opr. jka, źródło: Polskie Radio