Dziennikarka i dokumentalistka z Oddziału SDP w Katowicach Dagmara Drzazga otrzymała statuetkę Złotego Melchiora w kategorii Inspiracja Roku. Twórców reportaży i dokumentów nagrodzono 23 listopada podczas Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2023”.
Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023″ jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Konkurs odwołuje się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów. Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.
W tegorocznej edycji złota statuetka i nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych w kategorii REPORTAŻ ROKU przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za materiał „Nie do wiary”. Nagrodę przyznano za doskonały warsztat, wiarygodność tematu, użycie środków radiowych i dociekliwość. Dwa równorzędne wyróżnienia w tej kategorii otrzymali także: Michał Kwiatkowski z Polskiego Radia Wrocław za reportaż „Teatr Gas” – wyróżniony za ciekawe osobiste historie, które w nowatorski sposób opowiadają o radzeniu sobie z traumą wojny. Drugie wyróżnienie przyznano Alicji Samolewicz – Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż „44 minuty”. To wzruszająca opowieść o bezdzietności, pragnieniu posiadania dziecka i miłości do dziecka nienarodzonego.
W kategorii DOKUMENT ROKU Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Przedstawia on historię Ferdynanda Goetla, pisarza który postawił prawdę ponad własne bezpieczeństwo i karierę. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymały Monika Chrobak ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A., za reportaż „Sprawiedliwi” oraz Karolina Ryniak z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jutro będzie lepiej”.
W kategorii INSPIRACJA ROKU statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezesa zarządu Telewizji Polskiej w wysokości 10 tysięcy złotych przyznano Dagmarze Drzazdze z TVP3 Katowice, za znalezienie własnej, trudnej formy opowiadania historii bohatera żyjącego w symbiozie z otoczeniem, w którym przyszło mu żyć. Jury postanowiło przyznać także honorowe wyróżnienie – Beacie Hyży-Czołpińskiej z TVP Białystok, za znalezienie autorskiego języka dla stworzenia portretu człowieka takiego, jakim jest.
W kategorii REALIZATOR ROKU nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych oraz statuetkę Melchiora wręczono Pawłowi Antosiewiczowi z Polskiego Radia Białystok.
GRAND PRIX KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI przyznano Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Jury doceniło mistrzowskie przedstawienie zapomnianej postaci Ferdynanda Goetla, a także bogatą dokumentację popartą właściwym wykorzystaniem środków radiowych. Nagroda pieniężna w tej kategorii to 15 tysięcy złotych. Jury przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy złotych każda i otrzymali je: Adam Głaczyński za reportaż, „Tryptyk – Ulmowie. Rodzina”, za ukazanie człowieczeństwa i ludzkiego aspektu tragicznej historii rodziny Ulmów oraz Ewelina Kosałka – Passia, za ciekawy i nieoczywisty sposób prezentacji śląskiego bohatera.
Laureatką XXVI KONKURSU STYPEDNIALNEGO IM. JACKA STWORY została Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Wynurzony z ciszy”. Reportaż – jak podkreślono – wyróżnia się świetną kompozycją, dobrą dramaturgią, niebanalnymi pytaniami. Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie Małgorzacie Lachendro z Polskiego Radia Katowice, za reportaż „Barbórecka”.
Podczas czwartkowej Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2023” prezes zarządu Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała także NAGRODĘ SPECJALNĄ POLSKIEGO RADIA S.A. Wyróżnienie to otrzymał Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej.
opr. jka, źródło: Polskie Radio