25 premier przygotuje w tym sezonie Teatr Telewizji. Będzie je można obejrzeć w TVP1, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP ABC oraz na vod.tvp.pl.
Jak tłumaczy Kalina Zalewska, p.o. dyrektora Agencji Kreacji Teatru Telewizji, Teatr TV będzie się starał emitować dwie premiery miesięcznie.
Nowy sezon otwiera „Trójkąt bermudzki” Marka Kochana w interpretacji Bodo Koxa. Marek Kochan w swojej komedii o trójce rozbitków uratowanych z katastrofy samolotowej próbuje dotknąć jednego z najważniejszych sporów ostatnich lat w Polsce. W okolicach Bermudów, na niezamieszkanej wyspie, rozbija się samolot pasażerski. Z katastrofy lotniczej cało wychodzą tylko Mirosław i Radomir. Mirosław pragnie zwiedzać zabytki kultury prekolumbijskiej, która ma być dla niego natchnieniem. Ma się za lepszego od Radomira i odmawia współpracy przy budowie tratwy ratunkowej. Radomir chce się ratować i jest gotowy do działania, a Mirosławowi na tym wyraźnie nie zależy. Nagle ukazuje się Piękna Pani. Mirosław zmienia zdanie i przystępuje do planu ratunkowego Radomira. W spektaklu występują: Radosław Pazura, Cezary Pazura, Anna Karczmarczyk.
Wśród propozycji Teatru TV są także duże projekty historyczne. „Halo, halo, tu mówi Warszawa” w reż. Ewy Małecki opowiada o radiowcach, którzy we wrześniu 1939 roku pozostali w stolicy, by nadawać program radiowy, mobilizujący warszawiaków do walki i będący dla nich ważnym źródłem informacji. Bohaterami będą m.in.: prezydent Warszawy Stefan Starzyński oraz młodzi radiowcy: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski i Władysław Szpilman.
Kolejna propozycja Teatru Telewizji to spektakl „Cud biednych ludzi” Mariana Hemara, przedwojennego poety i satyryka, który od 1945 roku przebywał na emigracji, a jego dramat nie miał dotąd w Polsce premiery. „Cud biednych ludzi” przedstawia problem moralny, konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego. To tragiczne zderzenie pomiędzy logiką, a wielką potrzebą cudu powoduje, że tekst Hemara jest dramatem o uniwersalnym charakterze, który zachowuje wciąż swą aktualność. Główny bohater Józef Bylejak musi poświęcić się opiece nad sparaliżowaną żoną i porzuca pracę. Żarliwie modli się o zdrowie do św. Teresy. Pewnego dnia powraca do domu z perłami zdjętymi z posągu świętej w kościele parafialnym i oświadcza, że św. Teresa podarowała mu klejnoty, by wyleczył żonę.
W listopadzie Teatr TV zaprosi na autorski spektakl Macieja Wojtyszki „Ni z tego, ni z owego”. To kameralny dramat ukazujący sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości – Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych. Akcja utworu rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu kilku lat. Rozpisany na dwanaście scen prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania Niepodległości, wyrosłe z innych światopoglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę. Wojtyszko pokazuje, że dla walki o niepodległość potrafili oni powściągnąć uczucia i przekroczyć własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem absolutne oddanie tej sprawie. Dramat opowiada też o obu kobietach, z którymi związany był Piłsudski.
Opowiadania Tadeusza Różewicza i Marka Gajdzińskiego, pod wspólnym tytułem „Badyle”, w adaptacji i reżyserii wybitnego twórcy Andrzeja Barańskiego to kolejna propozycja Teatru Telewizji. Jest to wzruszająca opowieść o losie starych kobiet-matek zepchniętych na margines życia społecznego, odrzuconych przez własne dzieci, zagubionych w świecie i przeżywających gorycz samotności. Wszystkie łączy temat stosunku dzieci do starych rodziców.
W 50. rocznicę wypadków grudniowych TVP1 zaprasza na spektakl „Cena władzy”, ukazujący rozgrywki polityków walczących o zmianę na stanowisku Pierwszego Sekretarza, które w tle prezentuje sprowokowaną podwyżkami tragedię na Wybrzeżu. Ambicją autorów nie było zrealizowanie dokumentu, a raczej stworzenie swoistego thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami sceny politycznej ówczesnego PRL.
Spektakl Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, która wystawi brytyjski dramat „Tamta twarz”, opowie z kolei o dysfunkcjach współczesnej rodziny. To poruszający dramat o rozpadzie rodziny, w której nadwerężone zostały osobiste relacje i odwrócone zwyczajowe role – dzieci zastępują nieobecnych rodziców i niestety nie potrafią w narzuconych sytuacjach poradzić sobie z emocjami. Autorka przedstawia bardzo bogaty świat, w którym oprócz nieszczęścia, samotności, niespełnienia jest także miejsce na miłość i nadzieję.
Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.)
opr. jka, źródło: Telewizja Polska