Redaktor naczelny TVP Historia Piotr Legutko za całokształt pracy dziennikarskiej otrzymał nagrodę im. Jacka Maziarskiego.
Wyróżnienie przyznaje Fundacja Jacka Maziarskiego, która działa na rzecz wysokich etyczno-moralnych standardów w twórczości literackiej i publicystycznej, promuje i nagradza niezależność myślenia, wierność wartościom humanistycznym i historycznym w publicystyce i twórczości literackiej. Nagroda im. Jacka Maziarskiego zmarłego w maju 2009 r. publicysty i polityka, jest przyznawana od 2010 r.
Prof. Jan Żaryn, wręczając nagrodę Piotrowi Legutko, podkreślił, że otrzymuje ją za „za całokształt pracy dziennikarskiej, ale w szczególności za prowadzenie kanału tematycznego TVP Historia”.
Laureat podkreślił, że traktuje nagrodę jako wyróżnienie dla całego zespołu TVP Historia.
– Udało nam się wspólnie ostatecznie pożegnać wizerunek kanału archiwalnego. Jesień 2021 roku była dla nas rekordowa pod względem premier, które pojawiły się na antenie i już wiem, że wiosną tego roku padnie kolejny rekord. Wspólnie wypracowaliśmy też metodę opowiadania o historii Polski i historii powszechnej. Można ją opisać według klucza: ludzie, tożsamość, dziedzictwo, intryga, kalendarz – stwierdził Piotr Legutko.
W tym roku, oprócz Legutki, do nagrody nominowani byli: Elżbieta Berus-Tmaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, prof. Maciej Urbanowski, pisarz i naukowiec, mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu i współzałożyciel Instytutu Ordo Iuris, Jakub Moroz i Mateusz Werner, prowadzący program TVP „Sądy przesądy – rozróby u Kuby”.
W ubiegłych latach Nagrodę im. Jacka Maziarskiego otrzymali m.in.: Paweł Zyzak, bracia Jacek i Michał Karnowscy, Ewa Stankiewicz, Sławomir Cenckiewicz i Krzysztof Skowroński.
opr. jka, źródło: Telewizja Polska