Projekt Roskomswoboda, który prowadzi monitoring stron blokowanych przez rosyjskie władze, powiadomił, że prokuratura generalna Rosji w ramach cenzury wojennej zablokowała dostęp do portalu Polskiej Agencji Prasowej oraz 22 innych stron internetowych. PAP to pierwsza agencja prasowa w Unii Europejskiej zablokowana w Rosji – podaje Polska Agencja Prasowa.
Według informacji Roskomswobody od początku agresji na Ukrainę w Rosji zablokowano ponad 5400 witryn. Blokad dokonuje państwowy regulator Roskomnadzor na żądanie prokuratury generalnej.
Na dwóch listach, obejmujących łącznie 23 zablokowane strony, oprócz portalu Polskiej Agencji Prasowej znalazł się m.in. serwis fundacji Swobodnaja Buriatija (Wolna Buriacja), który poinformował o tym, że żołnierze z tego rosyjskiego regionu odmawiają walki na Ukrainie i próbują wrócić do domu. Fundacja pomaga im od strony prawnej. Roskomswoboda podaje, że rosyjskie władze uniemożliwiły dostęp m.in. do szeregu ukraińskich portali informacyjnych i strony austriackiej firmy IT.
Wśród portali objętych blokadą są strony niezależnych mediów w Rosji i za granicą, strony organizacji praw człowieka, partii politycznych, działaczy społecznych. Zablokowany został również dostęp do sieci społecznościowych Facebook, Instagram i Twitter. Od 2016 roku w Rosji zablokowany jest też dostęp do ukraińskiej agencji Ukrinform.
Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, w ramach portalu PAP.PL w styczniu powstał specjalny serwis rosyjski tworzony w całości w tym języku. Niedługo po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w marcu wystartował natomiast serwis w języku ukraińskim, skierowany do społeczności ukraińskiej w Polsce. Pod koniec lutego prezes PAP Wojciech Surmacz wezwał do usunięcia rosyjskiej agencji TASS z Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA) oraz do aktywnej walki z rosyjską dezinformacją. 27 lutego EANA zawiesiła członkostwo TASS w oczekiwaniu na decyzję o ewentualnym wykluczeniu rosyjskiej agencji; decyzję taką może podjąć tylko Zgromadzenie Ogólne organizacji.
opr. jka, źródło: pap.pl