TVP Nauka, nowy kanał Telewizji Polskiej, ma prezentować treści oparte na faktach i dowodach naukowych. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia. Nadawanie rozpocznie 3 października.
Jak informuje Telewizja Polska, widzowie TVP Nauka będą mogli uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach naukowych, poznawać dorobek polskich i światowych uczonych w naukach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekologii, medycynie, naukach o ziemi i naukach społecznych. Piękno i zagadki otaczającego świata mają przybliżyć fascynujące filmy dokumentalne i intrygujące programy popularyzujące wiedzę. Na antenie toczyć się będą również wciągające debaty naukowe prezentujące różnorodność opinii i ścierające się poglądy w najważniejszych obszarach badawczych. Przygotowano również teleturniej naukowy, a w paśmie filmu fabularnego prezentowane będzie ambitne kino SF oraz filmy biograficzne dotyczące ludzi świata nauki.
Wizytówką TVP Nauka, wyróżniającą kanał Telewizji Polskiej wśród innych stacji o charakterze popularnonaukowym, mają być transmisje ważnych wydarzeń naukowych. Już pierwszego dnia pokazane zostanie na żywo ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Studio noblowskie poprowadzą Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicz. W kolejnych dniach widzowie będą mogli uczestniczyć w ogłoszeniu laureatów z chemii, fizyki i ekonomii.
Na antenie TVP Nauka nie zabraknie nowych programów. Codziennie Franek Cofta będzie odkrywał tajemnice zjawisk i przedmiotów, które wszyscy powinniśmy dobrze znać. Zapyta m.in. o to, „ile ważą chmury” czy „komu nie zaśpiewamy 100 lat” w emitowanym każdego dnia programie „Jasne jak słońce”. Bogumił Radajewski zgłębiać będzie tajemnice kosmosu w programie „Astronarium”, a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwi widzom uczestniczenie w niezwykłych dokonaniach polskich chirurgów w cyklu dokumentalnym „Tajemnice operacji”. Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany tajnikami przyrody poprowadzi widzów przez polskie parki narodowe, prezentując wyniki żmudnej pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze. Łukasz Nowicki poprowadzi teleturniej „Giganci Nauki” realizowany według oryginalnego formatu Telewizji Polskiej. Cotygodniowy „Raport Naukowy” przybliży widzom najważniejsze, bieżące wydarzenia ze świata nauki.
TVP Nauka pokaże również znane programy i cykle popularnonaukowe zrealizowane przez Telewizję Polską m.in. „Jak to działa?”, „Sonda” i „Sonda 2”, „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem”, „Operacja zdrowie”.
Nowy kanał wystartuje w poniedziałek, 3 października i będzie dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej oraz w ofercie części operatorów kablowych.
opr. jka, źródło: Telewizja Polska