„Vakho. Czerwone wrota” to najnowsza książka Marka Boszko-Rudnickiego, prezesa Oddziału SDP w Szczecinie. Premiera już 8 lutego.
Do lektury tej pozycji wydawnictwo zachęca słowami: „Straceńcza misja za linią frontu może zdecydować o losach wojny polsko – bolszewickiej”, a jeden z recenzentów stwierdził krótko: „Dynamiczna i bogata w wątki akcji, od początku trzyma w napięciu i intryguje, co sprawia, że trudno od niej oderwać się. Marek Boszko-Rudnicki ma wyjątkowy talent do tworzenia suspensu, ciągłego napięcia i oczekiwania.”
Powieść osadzona jest w realiach walk na Kresach nie tylko z bolszewikami, z elementami tajemnicy, thrillera i przygody. Zmagania sprzed niemal stu lat nadal są mało znane, choć bardzo przypominają te obecne na Ukrainie z całą ich zgrozą, zbrodniami i okropieństwami. Rosjanie, jak widać, ci carscy, bolszewiccy i obecni nie zmienili się. Tamta wojna, podobnie jak ta, była równie barbarzyńska, nieprzewidywalna w emocjach jej uczestników i skomplikowana w motywacji.
De facto – autor wplótł w fabułę opowieści swoich dwóch dziadków, legionistów Piłsudskiego, nie wszystko więc w książce to wynik jego pisarskiej fantazji. Gwoli wyjaśnienia, „Vakho. Czerwone wrota”, to druga pozycja cyklu. Pierwsza powieść nosi tytuł „Vakho. Wilcze szczenię” i ukazała się równolegle z wydaniem amerykańskim pt. „Vakho. The Wolf’s Cub”. Głównym bohaterem jest Janek, wychowany w dworze na dalekich Kresach przez dwóch dziadków w duchu przyszłego zrywu i walki o wolność. Jeden, to Polak, drugi to kaukaski szlachcic Vathang. Obaj za młodu walczyli z Rosjanami o wolność Imamatu Kaukaskiego przy boku Imama Szamila.
Spod pióra Marka Boszko-Rudnickiego wyszła wcześniej seria thrillerów, których bohaterem jest dziennikarz zaplątany w działania służb specjalnych – „Szpony diabła”, „Remedium 111” i „Krwawy bursztyn” oraz dwie pozycje dotyczące paleoastronautyki – „Kołowrót dziejów” i „Bękarty bogów”.
Marek Boszko-Rudnicki był gościem Krzysztofa Skowrońskiego w jednym z odcinków naszego cyklu „SDP Cafe”. Opowiadał wówczas m.in. o książce „Vakho. Wilcze szczenię”. Rozmowę można obejrzeć TUTAJ.