Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się spotkanie doktorantów i studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa z koordynatorem Zachodnioukraińskiego (Lwowa) Zjednoczonego Centrum Solidarności Dziennikarskiej Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy Natalią Wojtowycz. Na przykładzie masowej inwazji Rosji na Ukrainę opowiedziała przyszłym dziennikarzom Polski o praktyce przestrzegania standardów etycznych dziennikarstwa w czasie wojny, a także o działalności Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy i jego sieci Dziennikarskie Centra Solidarności.
W szczególności Natalia Wojtowycz skupiła się na przestrzeganiu zasad etycznych, na których powinni powoływać się pracownicy mediów w materiałach o tematyce wojskowej. Absolwenci i studenci osobno zapoznali się z regulaminem Komisji Etyki Dziennikarskiej Ukrainy. Jednym z tematów rozmów było bezpieczeństwo dziennikarzy podczas wyjazdów na linię frontu w celu przygotowania materiałów o przebiegu walk.
Trenerka medialna podzieliła się praktycznymi radami i opowiedziała o doświadczeniach kolegów, którzy zwracają się do NSJU z prośbą o kamizelki kuloodporne, hełmy i apteczki. Tym, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o kwestiach bezpieczeństwa, Natalia Wojtowycz poleciła „Przewodnik po bezpieczeństwie”, stworzony we współpracy m.in. z NSJU i UNESCO zawierający podstawowe porady dla pracowników mediów planujących wyjazd do strefy działań wojennych. Zasady z podręcznika mają zastosowanie nie tylko na terytorium Ukrainy, mogą być przydatne dla pracowników mediów na całym świecie. W okresie masowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę tysiące dziennikarzy było w strefie działań wojennych. Niestety, w czasie walk w wojnie rosyjsko-ukraińskiej zginęło prawie 90 dziennikarzy, w tym 17 pracowników mediów podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Agresorzy schwytali ponad 40 dziennikarzy, w tym 30 ukraińskich, którzy przebywają w niewoli rosyjskiej i są poddawani torturom i represjom.
Natalia Wojtowycz szczególną uwagę poświęciła zbrodniom wojennym rosyjskich agresorów. W szczególności chodziło o uwięzionych ukraińskich dziennikarzy i problemy pracowników zagranicznych mediów. Opowiedziała szczegółowo historię ukraińskiej dziennikarki Victorii Roschyny, która zginęła w rosyjskiej niewoli, nie doczekała wymiany. Ta wiadomość stała się tragedią dla Ukrainy. Według trenera medialnego studenci byli bardzo poruszeni misją pracujących w mediach podczas konfliktów zbrojnych. Uczestnicy szkolenia poznali także z projekt „Dziennikarze są ważni”, w ramach którego odnotowuje się historie zatrzymanych przedstawicieli mediów oraz z akcją „Dziennikarstwo nie jest przestępstwem”, zgodnie z którą NSJU domaga się oddalenia zarzutów wobec wszystkich dziennikarzy i ich uwolnienie z niewoli.
Omówiono pracę dziennikarzy europejskich i ukraińskich mediów oraz ich wpływ na zachodnich odbiorców. „Bardzo ważne jest, aby wiedzieli, co dzieje się na Ukrainie. To niezwykle cenne, że dziennikarze w Polsce przekazują informacje o rosyjskiej agresji na Ukrainę” – zauważyła Natalia Wojtowycz.
Przypominamy, że Centra Solidarności Dziennikarskiej są inicjatywą Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, która jest realizowana przy wsparciu Międzynarodowej i Europejskiej Federacji Dziennikarzy oraz UNESCO. Ma pomóc przedstawicielom mediów pracującym w czasie wojny na Ukrainie. Ośrodki działają na terenie ukraińskich miast: Kijowa, Lwowa, Iwano-Frankowska, Charkowa, Zaporoża, Dniepru i zapewniają dziennikarzom pomoc organizacyjną, techniczną, prawną i psychologiczną.