Przejęcie przez PKN Orlen tytułów prasy regionalnej i lokalnej, drukarni i licznych portali internetowych (czyli także danych użytkowników) budzi poważne zaniepokojenie wydawców prasy – napisała w swoim stanowisku Izba Wydawców Prasy.
Izba przypomniała, że od lat zabiega o nowelizację prawa prasowego m.in. w zakresie definicji wydawcy, zmierzającą do zakazania wydawania prasy przez organy władzy publicznej i powiązane z nimi podmioty, także przez administrację rządową i samorządową, zarówno na szczeblu krajowym, wojewódzkim czy lokalnym.
„Jednym z głównych zadań prasy jest bowiem prowadzona w interesie publicznym kontrola działań władzy i jej przedstawicieli” – podkreśla w swoim stanowisku IWP.
Izba zwraca też uwagę na fakt, że po sfinalizowaniu transakcji w jednym ręku znajdą się elementy całego łańcucha produkcji – począwszy od drukarni, w których drukowana jest znaczna część wszystkich tytułów prasowych różnych wydawców, poprzez wydawanie prawie wszystkich dzienników regionalnych, posiadanie około jednej czwartej udziałów w rynku dystrybucji prasy, na domu mediowym kończąc.
„Takie skomasowanie wszystkich ogniw łańcucha powstawania i percepcji treści prasowych rodzi olbrzymi potencjał niekorzystnego wpływu na cały rynek prasowy” – zauważono.
Uchwałę Zarządu Głównego SDP w sprawie zakupu wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen można przeczytać TUTAJ.
Stanowisko Oddziału Gdańskiego SDP TUTAJ.
opr. jka, źródło: Izba Wydawców Prasy