Telewizja wPolsce24 ma swój portal informacyjny

Telewizja wPolsce24 rozbudowała swój portal internetowy. Redaktorem naczelnym serwisu jest Artur Ceyrowski.  

Pod adresem wPolsce24.tv znajdziemy najnowsze informacje z kraju i ze świata. Nie brakuje też tematów dotyczących gospodarki, sportu i rozrywki. Za pośrednictwem portalu możemy również na żywo oglądać telewizję wPolsce24 oraz mieć dostęp do archiwalnych programów.

Redaktorem naczelnym wPolsce24.tv jest Artur Ceyrowski, a redakcję tworzą: Beata Zubowicz, Piotr Filipczyk, Maciej Sielicki i  Wiktor Młynarz.

„Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, obiektywnych informacji, które pomagają naszym czytelnikom lepiej rozumieć kluczowe zagadnienia współczesnej polityki, gospodarki i społeczeństwa” – piszą na portalu członkowie zespołu redakcyjnego.

red.

 

Najczęściej cytowane media we wrześniu 2024 roku

„Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita” i Onet – te media były najczęściej cytowane we wrześniu 2024 roku, wynika z ostatniego rankingu przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Na informacje podawane przez „Gazetę Wyborczą” powoływano się 3925 razy, „Rzeczpospolita” cytowana była 3917 razy, a Onet 3085 razy.

W kategorii tytuły prasowe na podium znalazł się jeszcze „Fakt” z wynikiem 2169 cytowań, a wśród mediów internetowych drugie miejsce zajęła Wirtualna Polska (2930 wzmianek), a trzecie Interia (1703 odniesienia).

Najczęściej cytowaną stacją telewizyjną była TVN24 (3079 wzmianek), a kolejne pozycję zajęły: Polsat News (2472 cytowania) i TVP Info (1685 odniesień).

Wśród rozgłośni radiowych pierwsza trójka wygląda następująco: RMF FM (2228 cytowań), Radio ZET (1786 wzmianek) i Program 1 Polskiego Radia (845 odniesienia).

red., źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

Ruszył portal o profilu ekonomicznym XYZ

Wystartował nowy portal informacyjny XYZ, jego założycielem jest były redaktor naczelny „Pulsu Biznesu” Grzegorz Nawacki.

XYZ ma być niezależnym medium informacyjnym o profilu ekonomicznym, ale nie ograniczającym się tylko do pisania o biznesie i rynkach. Będzie można w nim znaleźć także treści dotyczące nowych technologii, polityki, sportu oraz kultury.

Portal stworzył Grzegorz Nawacki, dziennikarz ekonomiczny z 20-letnim stażem, który ostatnio pełnił funkcję redaktora naczelnego „Pulsu Biznesu”. Wiodącym inwestorem finansującym projekt jest zaś fundusz RiO, założony przez właściciela InPostu Rafała Brzoskę.

red.

 

 

Serwis gazetaprawna.pl ma nową szefową

Małgorzata Masłowska została kierownikiem serwisu gazetaprawna.pl. Z Grupą DGP Infor związana jest od 2017 roku.

Pracę w DGP Infor Małgorzata Masłowska rozpoczęła jako redaktor miesięcznika „Rachunkowość Budżetowa”, gdzie była odpowiedzialna za materiały związane z prawem podatkowym. Od stycznia 2024 roku współtworzyła treści dla serwisu INFOR.PL jako redaktorka i dziennikarka.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, stając na czele gazetaprawna.pl Masłowska będzie odgrywać kluczową rolę w rozwijaniu strategii redakcyjnej serwisu oraz umacnianiu jego pozycji rynkowej. Nowe stanowisko oznacza również ścisłą współpracę z Łukaszem Bielakiem, będącym redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy DGP Infor.

opr. jka, źródło: DGP Infor

 

Krzysztof Czabański odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Mediów Narodowych

Sejm odwołał w piątek Krzysztofa Czabańskiego z funkcji przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. Za głosowała koalicja rządząca oraz Konfederacja, przeciwko posłowie PiS i Kukiz‘15.

Wniosek o odwołanie Czabańskiego złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jako powód podano, że przewodniczący Rady Mediów Narodowych miał złamać zakaz łączenia funkcji szefa RMN z uczestniczeniem „w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym lub telewizyjnym”. Wiąże się to z zasiadaniem Czabańskiego w Radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, który jest większościowym udziałowcem spółek Srebrna i Geranium. Według doniesień medialnych, mają one zaś udziały w innych spółkach, które zajmują się działalnością medialną, chodzi o „Gazetę Polską Codziennie”, portal niezależna.pl i Telewizję Republika.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o Radzie Mediów Narodowych jej członkowie nie mogą posiadać udziałów albo akcji spółki lub uczestniczyć w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej, producentem radiowym lub telewizyjnym.

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, komentując odwołanie Czabańskiego dla portalu wPolityce.pl, argumenty koalicji rządzącej uznał za „naciągane”.

– Przepis stanowi, że nie można mieć udziału w spółkach medialnych bezpośrednio. Fundacja im. Lecha Kaczyńskiego nie prowadzi działalności gospodarczej o tym charakterze – zauważył szef KRRiT.

Dodał, że nastąpiło natomiast złamanie systemu kadencyjnego RMN.

– Zgodnie z prawem członkowie RMN mają sześcioletnie kadencje. Tak długa kadencja, która nie pokrywa się z sejmowymi, ma służyć utrzymaniu niezależności mediów publicznych bez względu na to, kto rządzi – przypomniał Świrski.

Jego zdaniem teraz koalicja rządząca wskaże swojego nominata do RMN, a to otworzy drogę do mianowania nowych zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych.

– Teraz chcą uczynić Radę Mediów Narodowych bardziej spolegliwą, gotową do wymiany władz mediów publicznych. To ma otworzyć drogę do wycofania się z ich likwidacji – zauważył Maciej Świrski.

opr. jka, źródło: wPolityce.pl

 

Prokuratura zajęła się sprawą niewpuszczania dziennikarzy TV Republika na konferencje premiera

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła dochodzenie w sprawie niepuszczania dziennikarzy Telewizji Republika na konferencje premiera Donalda Tuska.

O wszczęciu postępowania poinformował na platformie X Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika.

„Prokuratura w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie blokowania przez @KPRM_CIR udziału dziennikarzy @RepublikaTV w konferencjach prasowych oraz innych wydarzeniach z udziałem premiera @donaldtusk

Będziemy konsekwentnie walczyć z bezprawiem reżimu Tuska, który niszczy wolność słowa w Polsce oraz w obronie podstawowych swobód obywatelskich gwarantowanych przez polską konstytucję” – napisał.

Jak czytamy w zawiadomieniu prokuratury, dochodzenie dotyczy utrudniania krytyki prasowej w okresie od 31 marca do 2 października 2024 roku Telewizji Republika oraz jej dziennikarzom poprzez odmowę udzielenia akredytacji lub nierozpoznawanie wniosków o akredytację na udział w konferencjach i wydarzeniach organizowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

opr. jka, źródło: X

Po 30 latach magazyn „Fronda” znika z rynku

Redakcja „Frondy LUX” poinformowała, że kończy wydawanie magazynu.

„Po niemal 30 latach od pierwszego ukazania się numeru Frondy chcielibyśmy ogłosić koniec naszego czasopisma, przynajmniej w formie, w której ukazywało się ono dotychczas. Czytelnikom i osobom zaangażowanym w działalność Frondy chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze podziękowania!” – napisano na facebookowym profilu „Frondy LUX”.

Redakcja zapewniła prenumeratorów, że wpłacone, a niewykorzystane środki na prenumeratę pisma zostaną zwrócone.

Kwartalnik o profilu konserwatywnym „Fronda” został założony przez Rafała Smoczyńskiego i Grzegorza Górnego w 1994 roku. W historii magazynu reaktorami naczelnymi, poza założycielami, byli Marek Horodniczy i Tomasz Terlikowski. W 2013 roku magazynem zaczął kierować Mateusz Matyszkowicz, który zmienił profil pisma na kulturalny i do nazwy dodał „LUX”. W 2016 redaktorem naczelnym kwartalnika został Jerzy Kopański.

opr. jka, źródło: Facebook

 

„Rzeczpospolita” ma nowego redaktora naczelnego

Michał Szułdrzyński, dotychczasowy pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i redaktor naczelny serwisu rp.pl będzie pełnił funkcję redaktora naczelnego tego dziennika. Bogusław Chrabota obejmie zaś nowo utworzoną funkcję redaktora naczelnego grupy medialnej, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.

Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitą” związany jest od 16 lat. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie (bez doktoratu) na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Leadership Academy for Poland. Nowy redaktor naczelny, cytowany w komunikacie prasowym, za najważniejsze cele stojące przed dziennikiem wskazał  dokończenie procesu cyfryzacji, pracę nad angażowaniem użytkowników oraz walkę o subskrybentów cyfrowych. Chce też, aby „Rzeczpospolita” umocniła swój profesjonalny, gospodarczo-prawny charakter, zachowując prestiż związany z opiniotwórczością.

„Michał jest doświadczonym i utytułowanym dziennikarzem, a przy tym wszystkim kierował dotychczas serwisem rp.pl i bardzo sprawnie budował cyfrowy newsroom. Objęcie przez niego roli redaktora naczelnego gwarantuje ciągłość i dalszy rozwój naszej redakcji”  – tłumaczy Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”:

Dodaje, że Bogusław Chrabota nadal będzie publikował w „Rzeczpospolitej” oraz „wesprze nas w rozwoju oferty wydawniczej, poszerzeniu portfolio.”.

Chrabota był redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej” przez ostatnie 13 lat.

opr. jka, źródło; Gremi Media

 

KRRiT podzieliła środki z abonamentu na media publiczne w 2025 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła sposób podziału prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji przeznaczonych na realizację zadań misyjnych. Wezwała również ministra kultury do przywrócenia w mediach publicznych stanu prawnego przewidzianego przepisami.

Jak podkreślono w komunikacie rady, decyzja o podziale środków zapadła „po wielogodzinnej dyskusji”. KRRiT przyjęła prognozę wpływów z opłat abonamentowych na 2025 rok w wysokości 605 000 tys. zł. Kwotę tę podzielono następująco: Telewizja Polska ma otrzymać 51 %, tj. nie więcej niż 308 444 tys. zł; Polskie Radio 24,50 %, tj. nie więcej niż 148 298 tys. zł; spółki radiofonii regionalnej 24,50%, tj. nie więcej niż 148 258 tys. zł.

W podjętej uchwale zobowiązano media publiczne do sprawozdawczości z wydatkowania otrzymanych środków na realizację misji publicznej, począwszy od otrzymania pierwszej w 2025 roku transzy wypłat.

KRRiT również „wezwała Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentującego Skarb Państwa w uprawnieniach właścicielskich na zgromadzeniach akcjonariuszy jednostek publicznej radiofonii i telewizji, do przywrócenia stanu prawnego jednostek publicznej radiofonii i telewizji przewidzianego przepisami, w tym ustawy o radiofonii i telewizji, w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r.”

opr. jka, źródło: KRRiT

Najczęściej cytowane media w sierpniu 2024 r.

Onet, „Rzeczpospolita” i Wirtualna Polska – na informacje podawane przez te media najczęściej powoływano się w sierpniu 2024 roku. Tak wynika z najnowszego, cyklicznego rankingu przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Portal Onet.pl cytowany był 3946 razy, „Rzeczpospolita” 3717 razy, a Wirtualna Polska 3226 razy.

W kategorii media internetowe na podium znalazł się jeszcze portal Interia.pl z wynikiem 1689 wzmianek. Wśród tytułów prasowych „Rzeczpospolita” wyprzedziła „Gazetę Wyborczą” (2833 odniesienia) i „Fakt” (2533 cytowania).

Najczęściej cytowaną stacją telewizyjną był TVN24 (2830 odniesień), drugie miejsce przypadło Polsatowi News (2407 cytowań), a trzecie TVP Sport (1899 wzmianek).

W kategorii stacji radiowych na pierwszym miejscu znalazło się RMF FM (1803 cytowania), a na kolejnych Radio ZET (1367 odniesień) i Program 1 Polskiego Radia (684 wzmianki).

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)