POD PATRONATEM SDP. Dziennikarze walczyli o medale

Trzydziestu przedstawicieli mediów stanęło do rywalizacji w 2. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce, które w miniony weekend odbyły się Arenie Toruń. SDP było partnerem tego wydarzenia.

Czempionat towarzyszył jubileuszowym, 30. Halowym Mistrzostwom Polski Masters. W tej wiodącej imprezie wystartowało w sumie ponad pół tysiąca weteranów lekkiej atletyki, w tym całe grono wybitnych mistrzów „królowej sportu”. Wśród nich była między innymi Urszula Kielan, wicemistrzyni olimpijska z Moskwy w skoku wzwyż. Rezultat uzyskany przez 60-letnią warszawiankę w jej koronnej konkurencji (137 cm) został uznany najbardziej wartościowym wynikiem całych mistrzostw przy uwzględnieniu wieku zawodniczek. Z kolei najlepszym zawodnikiem masters bez podziału na kategorie wiekowe uznano 72-letniego Marka Mielcarka z Bydgoszczy, który dystans 60 metrów przez płotki pokonał w czasie 10,18 s. Ponadto ustanowiono dwa nowe rekordy świata. Autorką jednego z nich jest Aneta Lemiesz, która w tym sezonie już po raz trzeci poprawiła rekord globu w kategorii W40 w biegu na dystansie 400 metrów. 40-letnia zawodniczka ze stolicy w sobotę w Arenie Toruń uzyskała rezultat 54,80 s. Z kolei doświadczony i utytułowany młociarz Mariusz Walczak w konkursie rzutu ciężarkiem (11,34 kg) wynikiem 23,75m ustanowił nowy rekord świata w kategorii pięćdziesięciolatków. W trakcie mistrzostw poprawiono też wiele rekordów Polski i rekordów mistrzostw kraju weteranów.

Dużo wartościowych rezultatów odnotowano także w trakcie czempionatu żurnalistów. W sumie ustanowiono 10 nowych rekordów Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy oraz osiem nieoficjalnych rekordów kraju dziennikarzy. Najbardziej wartościowy rezultat uzyskał Marcin Nagórek (800m, 02:01,82). Słupszczanin jest jednym z najbardziej znanych w Polsce dziennikarzy specjalizujących się w tematyce biegowej. Jest redaktorem Magazynu Bieganie, a także autorem popularnego bloga. To dziennikarz także z wykształcenia. Od ponad 20 lat wyczynowo trenuje lekkoatletykę. Jeszcze do niedawna z powodzeniem startował wśród seniorów, teraz jest jednym z wyróżniających się średniodystansowców wśród weteranów. W sobotę sięgnął po tytuł mistrzowski nie tylko w mistrzostwach dziennikarzy, ale też mastersów. Triumfował w bardzo silnie i licznie obsadzonej kategorii M40.

Najlepszą zawodniczką 2. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy została Monika Brulińska z Płocka. Również ona prowadzi własnego bloga o sporcie, a także jest rzeczniczką prasową jednego z klubów pływackich. W Arenie Toruń zdobyła trzy złote medale: w pchnięciu kulą oraz biegach na 200 i 400 metrów. Dodatkowo jej czas uzyskany na krótszym z tych dystansów (32,97 s) został uznany najlepszym wynikiem w rywalizacji dziennikarek. Halowymi mistrzyniami Polski zostały ponadto: Sylwia Pasińska-Skowron (chód na 3000 metrów oraz skok wzwyż) i Magdalena Adamczewska (60 m i skok w dal, dodatkowo srebro na 200 m). Wicemistrzynią kraju na 60 metrów została Julia Truszczyńska.

Bieg na 60 metrów dziennikarzy

Zdecydowanie liczniej obsadzone były niemal wszystkie konkurencje wśród panów. Najwięcej zawodników, bo aż dziesięciu, zgłosiło się do biegu na 3000 metrów. Po złote medale w 2. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy poza wspominanym Marcinem Nagórkiem sięgnęli jeszcze: Tomasz Rysio (60 m i skok wzwyż, dodatkowo jeszcze srebro w skoku w dal), Bartłomiej Wierzbicki (skok w dal i trójskok), Michał Malinowski (60 metrów przez płotki, ponadto srebro w trójskoku i brąz w biegu na 200 metrów), Aleksander Okoń (200 m oraz brąz na 60m), Wojciech Koczkodaj (400 m) i Tomasz Niejadlik (rzut ciężarkiem).

Najwięcej medali w czempionacie zdobyli reprezentanci portalu Sprinterzy.com. Wywalczyli oni pięć krążków w tym 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy. W rywalizacji brali udział przedstawiciele nie tylko portali i blogów internetowych, ale też szerokie grono dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Na zakończenie mistrzostw odbyło się spotkanie, w trakcie którego wyłoniono komitet założycielski Klubu Sportowego Dziennikarzy Polskich. W jego skład weszli: Tomasz Niejadlik (Toruń), Marek Pilch (Kraków) i Julia Truszczyńska (Toruń). Celem komitetu ma być powstanie stowarzyszenia, które będzie zrzeszało aktywnych sportowo żurnalistów.

W dniach 19-20 czerwca w Olsztynie odbędą się 4. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w wydaniu stadionowym. Organizatorzy czempionatu liczą na udział w tych zawodach co najmniej 40-50 przedstawicieli mediów.

Tekst: Tomasz Niejadlik / Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters