Sejm przyjął w środę późnym wieczorem nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się od głosu 10.
Zmiana przepisów, których celem jest doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przejęciu kontroli nad nadawcami radiowymi i telewizyjnymi przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), wzbudza wiele emocji. Według krytyków projektu uderza on głównie w TVN, którego właścicielem jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii. We wtorek w wielu miastach Polski odbyły się demonstrację, w obronie TVN-u i wolności słowa.
Stanowisko w tej sprawie zajęło również Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. W ocenie Centrum proponowane zmiany nie naruszają zasady wolności słowa, a ich celem jest jedynie ochrona rynku medialnego przed przejmowaniem kontroli nad nadawcami przez podmioty spoza EOG (w praktyce – spoza Unii Europejskiej), a więc również z państw mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.
CMWP SDP zaapelowało jednak do parlamentarzystów o wypracowanie rozwiązania, które dałoby dotychczasowym nadawcom, np. stacji TVN szansę na dalsze funkcjonowanie na rynku mediów, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych.
Teraz nowelizacją ustawy zajmie się Senat.
Cały tekst stanowiska CMWP SDP w sprawie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji TUTAJ.
red., fot. Wikipedia