Kontynuacja serialu dokumentalnego „Reset” w Telewizji Republika

W Telewizji Republika będzie można obejrzeć nowy serial dokumentalny Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza pt. „Zgoda”. Ma to być kontynuacja pokazywanej w TVP serii „Reset”. Emisję zaplanowano jeszcze przed świętem Bożego Ciała.  

Jak informuje TV Republika na w swojej stronie internetowej, nowy serial będzie poświęcony ociepleniu relacji rządu Platformy Obywatelskiej, zwłaszcza Donalda Tuska i Polskiego Stronnictwa Ludowego z Rosją Władimira Putina. Rachoń i Cenckiewicz przypomną wypowiedzi i działania m.in. premiera Donalda Tuska czy Radosława Sikorskiego.

„Zgoda” ma być emitowana o godzinie 20, czyli w czasie największej oglądalności. Po emisji 40 minutowego odcinka dokumentu w studiu TV Republika odbędzie się dyskusja.

Nowy serial to kontynuacja dokumentu „Reset”, który Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz przygotowywali dla Telewizji Polskiej. Po przejęciu mediów publicznych przez nowe władze wszystkie odcinku filmu zostały usunięte z platformy VOD TVP.

opr. jka, źródło: tvrepublika.pl

KRRiT nie rozstrzygnęła sprawy przedłużenia koncesji dla TVN Style

Głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN S.A. na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte – poinformowała w środę, 22 maja Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak podano w komunikacie KRRiT, zdaniem przewodniczącego rady Maciej Świrskiego przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa.  Dlatego struktura kapitałowa spółki ma zostać poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów.

„Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce.  Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100%” – czytamy w komunikacie KRRiT.

Podkreślono, że właściciel akcji w TVN S.A. kontrolujący w 100% tę spółkę, nie jest podmiotem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, gdyż Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG.

Przewodniczący KRRiT przypomniał również, że inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia Rady, gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca.

Na koniec komunikatu poinformowano, że „Maciej Świrski rozważa złożenie do Sejmu RP wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka – Przewodniczącego KRRiT w latach 2010-2016 – z powodu poważnego naruszenia polskiego prawa medialnego, poprzez bierne umożliwienie dokonania powyższej transakcji.”

opr. jka, źródło: KRRiT

Oglądalność TVP Info w kwietniu spadła aż o 70 proc.

TVP Info w kwietniu 2024 roku straciło najwięcej widzów wśród kanałów informacyjnych. Bardzo dużymi wzrostami mogą pochwalić się Telewizji Republika i Telewizja wPolsce.pl. Umocniła się też pozycja TVN24.

Z danych Nielsen Audience Measurement, przekazanych przez portal Wirtualnemedia.pl, wynika że liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych w kwietniu 2024 r. było TVN24. Średni dobowy udział tej stacji wyniósł 6,05 proc. i był większy o 28,18 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Drugą pozycję w zestawieniu zajęła Telewizja Republika, której udział wzrósł aż o 3278 proc do 3,04 proc.

Na trzecim miejscu znalazł się Polsat News, z udziałem na poziomie 1,57 proc. po wzroście względem kwietnia 2023 roku o 3,29 proc.

TVP Info w kwietniu 2024 roku miało wynik gorszy aż o 71,63 proc. niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Udział kanału informacyjnego telewizji publicznej spadł do 1,2 proc.

Duży wzrost w zestawieniu zanotowała natomiast Telewizja wPolsce.pl, która poprawiła swój wynik o 1100 proc. do 0,36 proc. udziału.

opr. jka, źródło: Wirtualnemedia.pl

Telewizja Republika wystąpiła o przyznanie koncesji

Telewizja Republika złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o przyznanie koncesji na nadawanie na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

„Liczę na to, że największa telewizja konserwatywna w Europie Środkowej nie zostanie pominięta, jeśli chodzi o przyznanie koncesji.  Liczę na profesjonalizm i uczciwość członków KRRiT”- powiedział Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika, portalowi Niezalezna.pl.

Wniosek o przyznanie koncesji dla Telewizji Republika kierownictwo stacji złożyło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w piątek rano.

„Budujemy największą telewizję informacyjną w Polsce. Dlatego złożyliśmy wniosek o koncesję dla Telewizji Republika na nadawanie na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Chcemy docierać do każdego polskiego domu!”  – napisał w serwisie X Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika.

opr. jka, źródła: niezalezna.pl, X

Po zamachu na słowackiego premiera: „To wy – dziennikarze – jesteście tymi, którzy siali tę nienawiść”

Premier Robert Fico ciężko ranny po zamachu w Handlovej w zachodniej części Słowacji. Przetransportowano go do Bańskiej Bystrzycy. Kilka godzin trwała operacja. Do premiera Fico strzelał 71-letni zamachowiec, poeta Juraj Cintula (tożsamość sprawcy podała słowacka telewizja TE3), który – jak piszą słowackie media – był kilka lat temu widziany na wiecu paramilitarnej organizacji. Szef słowackiego MSW Matusz Szutaj Esztok, po zamachu na premiera powiedział: „To wy – dziennikarze – jesteście tymi, którzy siali tę nienawiść”.

Robert Fico po raz trzeci pełni funkcję premiera Słowacji. Polityk był członkiem partii komunistycznej a potem postkomunistyczne a następnie założył SMER, ugrupowanie nazywane na Słowacji nacjonalistyczną lewicą. Fico nie był zwolennikiem pomocy Ukraińcom a niektórzy zarzucają mu sprzyjanie Putinowi i poparcie dla polityki nieprzychylnej

Słowaccy politycy związani z rządem Fico uważają, że za zamach odpowiedzialni są ludzie dzielący społeczeństwo a strzały do premiera to skutek nagonki politycznej, m.in. w mediach i mediach społecznościowych. „Pierwsze informacje mówią o jasnej politycznej motywacji. Stoimy u progu wojny domowej. Proszę, przestańmy – mówił  szef MSW Słowacji Matusz Szutaj Esztok.

„To wy – dziennikarze – jesteście tymi, którzy siali tę nienawiść. Teraz to wy musicie wykorzystać swoje możliwości, by sytuację w kraju uspokoić” – tak w PAP przetłumaczono słowa ministra Esztoka na konferencji prasowej w szpitalu, gdzie operowano rannego premiera Fico.

RADIO WNET świętuje 15. urodziny i zaprasza słuchaczy na dzień otwarty

25 maja Radio Wnet obchodzić będzie 15. urodziny. Tego dnia od godz. 9 zaprasza słuchaczy do odwiedzenia siedziby rozgłośni przy ul. Krakowskie Przedmieście 79 w Warszawie.

Radio Wnet pierwszą audycję, z tarasu Hotelu Europejskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, nadało 25 maja 2009 roku. Wówczas była to tylko rozgłośnia internetowa, emisję na falach radiowych radio rozpoczęło w październiku 2018 roku w Warszawie i Krakowie. Obecnie stacja nadaje też we Wrocławiu, w Białymstoku, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie. Ciągle obecna jest również w internecie i stale poszerza swoją ofertę programową.

Z okazji 15. urodzin Radio Wnet zaprasza wszystkich, którzy chcą poznać rozgłośnię od środka, do swojej siedziby przy ul. Krakowskie Przemieście 79, nieopodal Placu Zamkowego, w Warszawie.

„Oprowadzimy, pokażemy co i jak, a może nawet w studio porozmawiamy i dobrej muzyki posłuchamy. A do tego najpiękniejszy widok z balkonu zapewnimy. Radio Wnet tworzymy dla słuchaczy i wraz z słuchaczami, więc nie wyobrażamy sobie spędzić tego dnia bez Was. A ci co radia naszego nie znają to niech poznają 25 maja – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na profilu Radia Wnet na Facebooku.

Jeżeli ktoś ze słuchaczy chciałby sprawić prezent na urodziny, rozgłośnia uruchomiła w serwisie Patronite zbiórkę pod hasłem „Podaruj nam nadawanie!”. Zebrane na niej środki przeznaczone zostaną na pokrycie wydatków na nadajniki w miastach, w których Radia Wnet można słuchać na falach UKF. Miesięczny koszt z tego tytułu wynosi 73500 zł.

opr. jka, źródło: Facebook/Radio Wnet

 

Łukasz Grzymisławski nowym redaktorem naczelnym „Książek. Magazynu do czytania”

Łukasz Grzymisławski objął kierownictwo redakcji dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, będącego częścią portfolio wydawniczego spółki Wyborcza. 

Łukasz Grzymisławski to redaktor i autor związany z „Wyborczą” od 2002 r. Przez kilka lat był szefem działu Kultura, a ostatnio wiceszefem działu Świat oraz koordynatorem zagranicznej współpracy redakcji „Wyborczej” w ramach projektu LENA, skupiającego najważniejsze europejskie gazety. Poza obowiązkami związanymi z magazynem “Książki” nadal ma zajmować się relacjami z partnerami redakcji z LENA.

Juliusz Kurkiewicz, dotychczasowy redaktor naczelny „Książek”, pozostaje w redakcji magazynu. Zajmie się m.in. nowymi projektami.

opr. jka, źródło: Agora

Marcin Goralewski szefem „Pulsem Biznesu”. Są też nowi wicenaczelni

Redaktorem naczelnym „Pulsu Biznesu” i portalu pb.pl został Marcin Goralewski. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Nawackiego, który z początkiem kwietnia rozstał się z tym tytułem.

Marcin Goralewski od ponad 20 lat związany jest z wydawnictwem Bonnier Business Polska, do którego należy „Puls Biznesu”. Karierę zawodową rozpoczynał w dzienniku „Nowa Europa”, później pracował w „Dzienniku Prawo i Gospodarka” oraz portalu Expander.

Zastępcami nowego redaktora naczelnego zostali Ignacy Morawski i Eugeniusz Twaróg. Funkcję tę od 2015 r. pełni również Łukasz Korycki.

Ignacy Morawski jest głównym ekonomistą „Pulsu Biznesu” i dyrektorem centrum analiz SpotData należącego do Bonnier Business Polska. Przez wiele lat pracował jako ekonomista w sektorze bankowym.

Eugeniusz Twaróg pracuje w „Pulsie Biznesu” od 2007 r. Zajmuje się rynkiem finansowym, szczególnie sektorem bankowym oraz polityką regulacyjną.

opr. jka, źródło: Bonnier Business Polska

 

Gigantyczny wzrost oglądalności serwisu informacyjnego Telewizji Republika

Aż o 3077 proc. wzrosła w kwietniu 2024 roku oglądalność programu „Dzisiaj” emitowanego w TV Republika w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku. Duży odpływ widzów odnotowały serwisy informacyjne Telewizji Polskiej.  

Z danych Nielsen Audience Measurement, podanych przez serwis Wirtualnemedia.pl, wynika, że największą oglądalnością cieszą się „Fakty”. Program ten w TVN i TVN24 BiS w kwietniu 2024 roku oglądało średnio 2,29 mln widzów. W porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej serwis stracił 3,69 proc. widzów, czyli 88 tys. oglądających.

Aż o 35,76 proc. (823 tys. widzów mniej) pogorszył się wynik flagowego serwisu informacyjnego Telewizji Polskiej „19.30”, w porównaniu do nadawanych w kwietniu ub.r. „Wiadomości”.  W minionym miesiącu „19.30”  w TVP1, TVP Info i TVP oglądało średnio 1,48 mln osób.

Widownia „Wydarzeń” Polsatu, emitowanych też w Polsat News i na kanale Wydarzenia 24, wyniosła 1,4 mln osób i była niższa o 11,74 proc. (ubyło 186 tys. widzów).

Oglądalność „Teleexpressu” w Jedynce, TVP Info i TVP Polonia w ciągu roku zmniejszyła się o 31,71 proc., czyli o 610 tys. widzów i w kwietniu 2024 roku wyniosła 1,31 mln osób.

Największy spadek w zestawieniu zanotowała „Panorama” emitowana już tylko w TVP2. Oglądalność tego programu zmniejszyła się aż o 65,04 proc. i wyniosła 438 tys. widzów

Największym wzrostem może pochwalić się serwis informacyjny Telewizji Republika „Dzisiaj”. W kwietniu 2024 roku oglądało go 371 tys. widzów. Program ten poprawił swój wynik aż o 3077 proc., czyli 360 tys. osób, w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

opr. jka, źródło: Wirtualnemedia.pl

Krzysztof Ziemiec uruchomił swój kanał na YouTubie

„Otwarta Konserwa” – tak nazywa się nowy kanał na YouTubie, który uruchomił były wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej Krzysztof Ziemiec. W publikowanych tam programach mają się pojawiać rozmowy o ważnych sprawach: polityce, społeczeństwie, sprawach międzynarodowych, kulturze.

Jak czytamy w opisie kanału „Otwarta Konserwa” tworzona będzie przez „kolektyw doświadczonych dziennikarzy, którym równie bliskie są konserwatywne poglądy jak też otwartość na dyskusję i inny punkt widzenia” . W programach mają się pojawić rozmowy o sprawach ważnych: polityce, społeczeństwie, sprawach międzynarodowych i kulturze.

„Nie będzie tematów tabu, nie będzie rozmów  ocenzurowanych, nie będzie rozmów na kolanach, z wazeliną. Będą tylko tematy ważne i ważni goście, ci którzy mają coś po prostu ciekawego do powiedzenia” – zapowiada Krzysztof Ziemiec w materiale promującym kanał opublikowanym w mediach społecznościowych.

W pierwszym programie, który pojawił się na nowym kanale, dziennikarz mówi m.in. czy warto było pracować w TVP.

opr. jka, źródła: X,YT