Jubileusz 100-lecia „Gościa Niedzielnego”

Najchętniej czytany tygodnik katolicki w Polsce obchodzi swoje 100-lecie. Pierwszy numer „Gościa Niedzielnego” ukazał się z datą 9 września 1923 roku.

Jak przypomina serwis goscniedzielny.pl, pismo powołał do życia 100 lat temu ks. August Hlond. „Gość Niedzielny” miał być głosem Kościoła w debacie publicznej i pomagać w budowaniu zrębów nowej struktury kościelnej na Górnym Śląsku. Tygodnik powstał w szczególnym czasie historycznym. Jego organizatorem i pierwszym redaktorem został ks. dr Teodor Kubina, proboszcz kościoła Mariackiego w Katowicach, wybitny działacz plebiscytowy, naukowiec i publicysta.

W pierwszym numerze we słowie wstępnym ks. Hlond, późniejszy prymas Polski, napisał, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”.

Obecnie „Gość Niedzielny” jest nie tylko najchętniej czytanym pismem katolickim w naszym kraju, ale też od lat znajduje się w czołówce najlepiej sprzedających się tygodników opinii. Według raportu Polskich Badań Czytelnictwa średnia sprzedaż drukowanego wydania „Gościa Niedzielnego” w drugim kwartale 2023 roku wyniosła 63 541 egzemplarzy. Dało to katowickiemu tygodnikowi pierwsze miejsce w zestawieniu. Druga jest „Polityka” – 56 869 egzemplarzy, trzeci „Newsweek” – 45 843. Jeśli uwzględni się także sprzedaż cyfrowych wersji tygodników – „Gość” jest trzeci.

Z okazji jubileuszu 100-lecia „Gościa Niedzielnego” redakcja tygodnika zaprasza czytelników do wspólnego świętowania. 9 września 2023 roku o godz. 15 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, zaplanowano Mszę Świętą, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Po Eucharystii, na placu obok katedry, odbędzie się spotkanie z redaktorami „Gościa” przy tradycyjnym śląskim kołoczu.

opr.jka, źródło: goscniedzielny.pl

 

Spółka Sorosa nie jest już większościowym udziałowcem wydawcy „Rzeczpospolitej”

Holenderski Pluralis, wspierany przez fundusz miliardera George’a Sorosa, który pod koniec sierpnia stała się większościowym udziałowcem firmy Gremi Media, wydającej m.in. dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, sprzedała część swoich akcji Central International, spółce zależna od węgierskiego koncernu Central Group.

Central International, spółka zależna od Central Group, nabyła od firmy Pluralis 13,43 proc. udziałów uprawniających do 20,38 proc. głosów w spółce Gremi Media S.A. W wyniku tej transakcji Pluralis nie jest już większościowym udziałowcem spółki wydającej m.in. „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, ale nadal pozostaje jej największym akcjonariuszem (ma 38,62 proc. akcji i 36,62 proc. głosów).

Central Media to jedna z wiodących spółek medialnych na Węgrzech. W swoim portfolio posiada magazyny rozrywkowe, informacyjne, lifestylowe, a także produkty cyfrowe.

opr. jka, źródła: Pluralis, Gremi Media

Powieść kryminalna stworzona wspólnie ze słuchaczami na antenie radiowej Jedynki

„Klątwy Serca Maharadży” to tytuł opowiadania kryminalnego stworzonym wspólnie ze słuchaczami Polskiego Radia podczas zabawy literackiej „Lato z dreszczykiem” odbywającej się w ramach tegorocznego „Lata z Radiem”.

Pierwszego odcinka opowieści, w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza, można było wysłuchać 4 września. Kolejne fragmenty tej wyjątkowej lektury emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz.11.30 w audycji „Cztery Pory Roku”.

Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia zaprosili w czasie wakacji słuchaczy Polskiego Radia do wspólnej zabawy literackiej „Lato z dreszczykiem”, polegającej na wspólnym stworzeniu opowiadania kryminalnego. Na stronie został zamieszczony zarys fabuły oraz opis podstawowych postaci, a zadaniem słuchaczy było dopisywanie kolejnych fragmentów opowiadania. Przy pisaniu należało brać pod uwagę to, co opublikowano wcześniej, czyli co słuchacze już stworzyli. Postępy zabawy omawiane były przez całe tegoroczne „Lato z Radiem”. Początek opowiadania został napisany przez dziennikarkę radiowej Jedynki – Izę Żukowską.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Mariusz Nowik został zastępcą szefa informacji Radia ZET

Mariusz Nowik dołączył do zespołu Radia ZET, objął stanowisko zastępcy dyrektora informacji tej stacji.

Działem Informacji Radia ZET od sierpnia kieruje Anna Augustyn. Od września ma dwóch zastępców, którzy będą wspierać ją w zarządzaniu i organizacji pracy zespołu dziennikarzy newsowych, a także w koordynacji współpracy z redakcją Radiozet.pl. Na stanowisku pozostanie Paweł Truszczyński, do którego dołączył Mariusz Nowik.

Nowik jest dziennikarzem z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Przez ostatnie sześć lat pracował jako wydawca strony głównej portalu TVN24.pl. Wcześniej był związany m.in. z „Dziennikiem Gazetą Prawną” i tygodnikiem „Przekrój”.

opr. jka, źródło: Eurozet.pl

Nowe kierownictwo TVP Kultura i TVP3

Marta Ławacz-Leszczyńska została zastępcą dyrektora – redaktora Naczelnego ds. TVP Kultura. Zastąpiła na tym stanowisku Artura Bazaka. Piotr Kierzkowski będzie dyrektorem – redaktorem naczelnym TVP3. Anteną tą do tej pory kierowała Magdalena Drohomirecka. Daria Barycka została zaś dyrektorem Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy. Dotychczas szefem tej jednostki była Anna Cyzowska -Andura.

Marta Ławacz-Leszczyńska studiowała Konserwację Dzieł Sztuki na ASP w Warszawie i Kulturoznawstwo na Kierunku Zarządzania na UKSW. Współpracowała z Fundacją Polska Wielki Projekt, jako specjalistka ds. komunikacji i public relations. Była rzecznikiem prasowym Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, ostatnio pracowała w Polskim Radio w wydziale PR. Odpowiadała za obsługę medialną 1 Kongresu Kopernikańskiego i Akademii Kopernikańskiej. Przez ponad 10 lat związana była z sektorem NGO.

Piotr Kierzkowski pracował w samorządach w Sochaczewie i Żyrardowie. Z Telewizją Polską związany jest od lipca 2021 roku. Pracował w dziale komunikacji i dziale wydarzeń Korporacyjnych w biurze spraw korporacyjnych. W maju br. został p.o. kierownika ds. koordynacji oddziałów terenowych, pełnił również obowiązki dyrektora TVP3 Olsztyn – redaktora naczelnego.

Daria Barycka jest redaktorem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze współtworzenia programów rozrywkowych. Najpierw współpracowała z TVP Kultura, była również kierownikiem redakcji rozrywki i oprawy w TVP1 oraz zastępcą dyrektora Agencji Rozrywki i Oprawy. Przez ostatnie lata pracowała w redakcji rozrywki w biurze programowym Telewizji Polskiej. Zanim nawiązała współpracę z Telewizją Polską pracowała m.in.: w RMF FM, Programie III Polskiego Radia oraz w pionie internetu Agora S.A.

Jak informuje Telewizja Polska, Artur Bazak, Magdalena Drohomirecka i Anna Cyzowska- Andura pozostają w strukturach spółki.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

31. rocznica uprowadzenia redaktora Jarosława Ziętary

1 września 1992 roku w drodze do pracy został uprowadzony, a potem zamordowany red. Jarosław Ziętara. Zginął, bo był dziennikarzem. Winni jego śmierci do dziś nie ponieśli odpowiedzialności.

Jarosław Ziętara urodził się 16 września 1968 roku w Bydgoszczy. Studiował w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W styczniu 1992 r. rozpoczął pracę na pełen etat w „Gazecie Poznańskiej”. Zajmował się  m.in. dziennikarstwem śledczym, tropił afery gospodarcze okresu transformacji. 1 września 1992 roku wyszedł do pracy do redakcji, ale nigdy tam nie dotarł. Według ustaleń śledczych został uprowadzony i zamordowany. W 1999 r. został uznany za zmarłego, ale jego ciała nie odnaleziono. Do dziś szczegółowo nie wyjaśniono okoliczności śmierci dziennikarz, a winni tej zbrodni nie zostali ukarani.

19 października 2022 roku. Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok uniewinniający dwóch byłych ochroniarzy nieistniejącego już holdingu Elektromis Mirosława R., ps. „Ryba” i Dariusza L., ps. „Lala”, oskarżonych o porwanie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie red. Ziętary. Wcześniej,  24 lutego 2022 roku uniewinniony został były senator Aleksander Gawronik, któremu zarzucano podżeganie do zabójstwa dziennikarza.  Oba wyroki są nieprawomocne. Prokuratura Regionalna w Krakowie zaskarżyła w całości wyrok uniewinniający Aleksandra Gawronika i zapowiedziała apelację od wyroku uniewinniającego byłych ochroniarzy firmy Elektromis. Sprawy te obserwuje Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

red.

„Rzeczpospolita” najczęściej cytowanym medium w lipcu

W lipcu 2023 roku inne redakcje najczęściej powoływały się na informacje podawane przez „Rzeczpospolitą”, Wirtualną Polskę i „Gazetę Wyborczą” – wynika z rankingu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM).

„Rzeczpospolita” w lipcu cytowana była 3184 razy, Wirtualna Polska – 3090 razy, a „Gazeta Wyborcza” – 2899 razy.

Wśród tytułów prasowych na podium poza „Rzeczpospolitą” i „Gazetą Wyborczą” znalazł się jeszcze „Fakt” (2775 cytowań).

W kategorii stacji telewizyjnych najczęściej cytowane były: TVN24 (1546 wzmianek), TVN (1319 odniesień) i Polsat News (1109 cytowań).

Liderem wśród rozgłośni radiowych było RMF FM (1777 odniesień). Za tą stacją znalazły się Radio ZET (1499 cytowań) i Polskie Radio24 (461 wzmianek).

Poza Wirtualną Polską najczęściej cytowanymi portalami internetowymi były: Onet (2109 cytowań) oraz Interia (1865 wzmianek).

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

Jesienne nowości w ramówce RMF Classic

Plebiscyt na „Filmowy Przebój 20-lecia”, pasmo programowe „Na porządku dnia” i magazyn literacko-naukowy, który poprowadzi dołączająca do stacji Katarzyna Hnat – to nowe jesienne propozycje radia RMF Classic, które w tym roku obchodzi okrągłą rocznicę powstania.

Plebiscytem „Filmowy Przebój 20-lecia” RMF Classic świętować będzie okrągły jubileusz stacji. Słuchacze będą mogli głosować na największe przeboje filmowe i wybiorą 100 utworów, które pojawią się na antenie w finałowym notowaniu plebiscytu – 27 października.

„Na porządku dnia” (dni powszednie, godz. 10 – 14) to nowy program towarzyszący słuchaczom w pracy. Jednym z jego elementów będzie „Wielki Test Wiedzy o Muzyce Filmowej” – specjalny konkurs, również związany z rocznicą powstania radia. Głównymi nagrodami będą zaproszenia dla słuchaczy na weekend w Krakowie, spotkanie z zespołem, udział w programie oraz specjalne zwiedzanie Muzeum na Wawelu.

Kolejną nowością jest poniedziałkowy magazyn „Od słowa do słowa” (godz. 14 – 18) poświęcony literaturze i nauce. Poprowadzi go nowa dziennikarka RMF Classic Katarzyna Hnat, która do tej pory była krakowską reporterką Grupy Radiowej Agory.

opr. jka, źródło: Grupa RMF

Nowy sezon w Teatrze Telewizji. Wraca Kobra

W nowym sezonie Teatru Telewizji do repertuaru powrócą przedstawienia kryminalne w paśmie Teatru Sensacji – Powrót Kobry. Poza tym telewizyjna scena nadal będzie świętowała swój jubileusz 70-lecia. Na widzów czekają spektakle odwołujące się zarówno treścią, jak i formą do najlepszych tradycji Teatru TV.

Odświeżone pasmo Teatru Sensacji – Powrót Kobry zainaugurowane zostanie już we wrześniu, pojawią się w nim spektakle łączące dreszczyk emocji z przymrużeniem oka. Jak przypomina Telewizja Polska, w II połowie XX wieku Teatr Sensacji cieszył się ogromną popularnością i przyciągał przed ekrany wielomilionową publiczność. W ramach odświeżonego pasma zaplanowano nie tylko wcześniej zrealizowane przedstawienia, ale także współczesne wersje dwóch cenionych spektakli kryminalnych napisanych w latach 60. –  „Mord w hurtowni” autorstwa Marka Domańskiego, który wyreżyseruje Adam Sajnuk oraz „Znowu łut szczęścia” Joe Alexa, w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz.

W nowy sezonie Teatru Telewizji, w repertuarze znajdą się również dwa przedstawienia zrealizowane na podstawie tekstów mistrza Aleksandra Fredry, którego rok właśnie obchodzimy. 4 września zaplanowano inscenizację „Pierwszej lepszej”, wzbogaconą o oryginalną warstwę muzyczną, wyreżyserowaną przez Magdalenę Małecką-Wippich. Natomiast 18 grudnia będzie można obejrzeć spektakl „Podstolina” będący reinterpretacją „Zemsty” w reżyserii Mariusza Malca.

Wśród różnorodnych gatunkowo sztuk dramaturgów polskich i zagranicznych, inspirowanych pierwszymi dekadami rozwoju Teatru Telewizji widzowie będą mogli zobaczyć: sztukę Moliera „Latający lekarz” (reż. Krzysztof Lang), która była pierwszą molierowską inscenizacją Teatru Telewizji (1957 r., reż. Bronisław Pawlik), prowokującą rozważania moralne sztukę Jerzego Szaniawskiego „Zegarek” (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska), wcześniej zrealizowaną przez Jerzego Antczaka w 1961 roku oraz spektakl muzyczny „Apetyt na czereśnie” (reż. Anna Sroka-Hryń), który w latach 70. zaistniał na telewizyjnej scenie w reżyserii Romualda Szejda.

W planach powtórkowych Teatru Telewizji zaznaczone zostaną akcenty okolicznościowe i rocznicowe – m.in. „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza i w reżyserii Roberta Glińskiego z ostatnią rolą Barbary Krafftówny (emisja w przededniu 95. rocznicy urodzin aktorki), a także „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Macieja Prusa, który jest pożegnaniem zmarłego w kwietniu tego roku twórcy.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

„Archiwum Teatru Wyobraźni” – cykl podcastów Polskiego Radia z dawnymi słuchowiskami

Polskie Radio stworzyło nową serię podcastów „Archiwum Teatru Wyobraźni”, w którym prezentowane będą radiowe słuchowiska sprzed lat. Cykl rozpoczynają nagrania z lat 50. XX wieku będące prezentacją kunsztu wybitnych przedwojennych aktorów, m. in. Mieczysławy Ćwiklińskiej, Zofii Mrozowskiej, Marii Żabczyńskiej, Niny Andrycz, Igora Śmiałowskiego, Ludwika Tatarskiego i Henryka Borowskiego.

„Tematyką znacznej części ogromnego zbioru nagrań znajdujących się w Archiwum Polskiego Radia jest historia naszego kraju ukazana w dźwięku. Tym razem postanowiliśmy zainicjować nowy cykl podcastów, w ramach którego słuchacze będą mogli zapoznać się z nagraniami radiowego teatru. Słuchowiska postrzega się  jako sztukę, ale można z nich wyczytać również kierunek przemian społecznych, które dokonywały się w Polsce na przestrzeni lat. To doskonały zbiór dla wielbicieli teatru, radia i historyków”  – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, cytowana w komunikacie prasowym.

Prezentowane będą głównie dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy, ale nie zabraknie również pereł literatury światowej. Pierwsze w cyklu „Archiwum Teatru Wyobraźni” pojawią się lekkie komedie i humoreski, m. in. „Fircyk w zalotach”, „Pan Jowialski” i „Mizantrop”.

W cyklu „Archiwum Teatru Wyobraźni” słuchowiska będą pojawiały się dwa razy w tygodniu, w środy i w piątki, w zakładce Archiwum Polskiego Radia na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w popularnych serwisach streamingowych: Apple Podcasts, Spotify Podcasts, Podcasty Google, Player FM i innych.

opr. jka, źródło: Polskie Radio