Holenderska spółka większościowym udziałowcem wydawcy „Rzeczpospolitej”

Należąca do Grzegorza Hajdarowicza firma KCI nie kontroluje już spółki Gremi Media, wydającej m.in. dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet”. Większościowym udziałowcem stała się holenderska spółka Pluralis, wspierana przez fundusz miliardera George’a Sorosa.

Jak poinformowała spółka KCI w komunikacie giełdowym,  „24 sierpnia 2023 r. doszło do realizacji opcji >Call<, na podstawie której Pluralis nabył pakiet 240.416 akcji serii A uprzywilejowanych co do głosu spółki Gremi Media S.A., co pozwoliło na osiągnięcie przez Pluralis 57% głosów na walnym zgromadzeniu Spółki Gremi Media S.A.”

Pluralis po raz pierwszy w Gremi Media zainwestował w 2021 roku. Wśród akcjonariuszy tej holenderskiej firmy są m.in.  King Baudouin Foundation, fundacje Tinius Trust i KIM, Mediahuis, Media Development Investment Fund, Soros Economic Development Fund. Jak podkreśla Bloomberg, informując o tej transakcji, spółka wspierana jest przez fundusz miliardera George’a Sorosa.

opr. jka, źródła KCI, bloomberg.com

Nowe programy religijne w jesiennej ramówce Telewizji Polskiej

„Zrujnowani odbudowani” oraz „Welon, fura i brawura” to nowe programy religijne, które pojawią się na antenie Telewizji Polskiej. W niedzielę, 27 sierpnia o godz. 12.45 w TVP1 zobaczymy pilotażowy odcinek magazynu „Zrujnowani odbudowani” z udziałem Jonathana Roumie, odtwórcy roli Jezusa w serialu „The Chosen”.

Magazyn religijny pt. „Zrujnowani odbudowani” prezentuje świadectwa mężczyzn – mężów, ojców i synów, doświadczonych przez różne kryzysowe sytuacje i życiowe trudności. W programie opowiadają o swoich radykalnych przemianach. To świadectwo działania Ducha Świętego w życiu każdego człowieka, który otworzy się na Jego działanie. Symboliczna scenografia – ruiny starego kościoła – ukazują proces odbudowy Kościoła i wspólnoty, w której żyje bohater. Karol Gnat, w sposób dociekliwy, ale jednocześnie taktowny, będzie pogłębiał historię życia bohatera danego odcinka.

Każdy odcinek uzupełnia krótki felieton ukazujący bohatera w jego środowisku, a także pokazuje działalność męskich wspólnot w całym kraju. W odcinkach pojawią się m.in. Grzegorz Kleszcz – trzykrotny olimpijczyk w podnoszeniu ciężarów, medalista mistrzostw Europy, akademicki mistrz świata; Patryk Lempke, restaurator i były pilot rajdowy; Roman Zięba, który z różańcem w ręku przeszedł pieszo Amerykę.

W pilotażowym odcinku, który wyemitowany zostanie w niedzielę, 27 sierpnia o godz. 12.45 w Jedynce, znajdzie się rozmowa z bohaterami popularnego serialu o życiu Jezusa Chrystusa „The Chosen”. Jednym z rozmówców będzie Jonathan Roumie, wcielający się w postać Jezusa. Karol Gnat wybrał się na plan zdjęciowy Camp Hoblitzelle w teksańskim Midlothian, aby osobiście zapytać twórców o fenomen produkcji prezentującej życie Chrystusa i towarzyszących mu apostołów.

Emisję regularną „Zrujnowanych odbudowanych” zaplanowano w soboty, o godz. 11.55 w TVP2 od 2 września.

„Welon, fura i brawura” to swego rodzaju religijne reality-show, którego bohaterkami są trzy charyzmatyczne siostry zakonne, słynące z niekonwencjonalnych metod ewangelizacji oraz ogromnego zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Siostry Teresa Pawlak, Anna Bałchan oraz Karina Pawłowska wyruszają na religijne wydarzenia takie jak „Spotkanie na Lednicy”, „Przystanek Jezus” w Czaplinku i koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie. Kobiety znają swój cel podróży, jednak nie wiedzą, z kim będą podróżować i jakim środkiem lokomocji pojadą.

W dotarciu na miejsce pomogą siostrom nieznajome osoby. Do swoich pojazdów zaproszą zakonnice m.in. strażak, przedsiębiorca, znana wokalistka, raper i radiowiec i w trakcie jazdy podzielą się z nimi historiami z życia. Każda sytuacja to inne emocje i okoliczności, ale wobec każdej ciężko będzie przejść obojętnie. Bohaterki będą podróżować m.in. sportowym samochodem, wozem strażackim, dorożką, terenowym jeepem, L-ką czy… lawetą.

Premierowe emisje w niedziele o godz. 11:30 w TVP1. Pierwszy odcinek 17 września.

opr. jka, źródło: TVP

 

Ruszył portal NASK bezpiecznewybory.pl

Z inicjatywy NASK i przy wsparciu Google, Meta i TikTok powstał serwis bezpiecznewybory.pl. Ma to być ogólnodostępne miejsce zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej.

Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.

Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji.

Portal publikuje również komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych oraz pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.

Jak podaje NASK, serwis bezpiecznewybory.pl  to element prac nad zapewnieniem cyfrowego bezpieczeństwa nadchodzących wyborów parlamentarnych. Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.

opr. jka, źródło: NASK

 

Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów radiowych

Po trzyletniej przerwie, wystartował XXVI Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory skierowany do młodych reportażystów radiowych poniżej 35 roku życia. Organizatorem jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, a celem stworzenie warunków rozwoju młodym reportażystom radiowym poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego.

Uczestnikami konkursu mogą być pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia lub regionalnych rozgłośni publicznych, a także studenci szkół dziennikarskich, którzy posiadają pewien dorobek w dziedzinie reportażu (przynajmniej trzy zrealizowane i wyemitowane prace). Zgłoszone reportaże lub dokumenty radiowe o dowolnej tematyce powinny być zarekomendowane przez uznanego reportażystę, którego prace były już emitowane na antenach publicznego nadawcy radiowego. W ramach nagrody Polskie Radio zapewni środki na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną.

Prace konkursowe, wyprodukowane  od 1 września 2019 roku do 15 września 2023 roku, można zgłaszać do 15 września br. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

W skład Jury XVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory wchodzą: Magdalena Skawińska  – przewodnicząca, Ewa Szkurłat-Adamska, Andrzej Brzoska, Antoni Rokicki, Paweł Kurek oraz Dorota Boniecka-Górny – sekretarz.

Jury Konkursu przyzna dwie nagrody: I nagrodę – stypendium im. Jacka Stwory oraz II nagrodę – wyróżnienie honorowe dla autora, którego praca zdobyła drugą w kolejności największą liczbę punktów. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni 6 najlepszych utworów, które zostaną zaprezentowane podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażu.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 23 listopada 2023 roku podczas uroczystej Gali wręczenia nagród dla Polskich Reportażystów w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Grzegorz Sroczyński poprowadzi rozmowy w RMF FM

Grzegorz Sroczyński dołączył do grona prowadzących „Popołudniową rozmowę w RMF FM”. Jego wywiadów będzie można słuchać od września raz w tygodniu o godz. 18.02.

Grzegorz Sroczyński jest dziennikarzem i publicystą związanym z portalem Gazeta.pl, wcześniej pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i dzienniku „Życie”, w Radiu TOK FM prowadził program „Świat się chwieje”. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, m.in. Grand Press, Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej czy Złotego Prusa.

„Popołudniowa rozmowa w RMF FM” powróci na antenę po wakacyjnej przerwie w poniedziałek 4 września o godz. 18.02. Pierwsza część wywiadu nadawana jest na antenie RMF FM, a cała rozmowa – łącznie z internetową dogrywką – w informacyjno-muzycznym Radiu RMF24 oraz w wersji wideo na portalu RMF24.pl.

Wśród gospodarzy programu są m.in. dziennikarze Radia RMF24 Tomasz Terlikowski i Piotr Salak oraz wicenaczelny „Dziennika Gazety Prawnej” Marek Tejchman.

opr. jka, źródło: Grupa RMF FM

Drugi sezon serialu dokumentalnego „Reset” w Telewizji Polskiej

Telewizja Polska zaprasza we wtorek, 22 sierpnia o godzinie 21.10 do TVP1 i TVP Info na premierowy odcinek nowego sezonu serialu dokumentalnego „Reset”.

Autorzy dokumentu, Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz w nowych odcinkach, wrócą do tematyki poruszonej w pierwszej serii cyklu, czyli relacji polsko-rosyjskich w latach poprzedzających wybuch wojny na Ukrainie. Kulisy prowadzenia tej polityki nakreślą informacje i dokumenty, pojawią się nowe wątki i materiały oraz rozmowy ze specjalnymi gośćmi: politykami, dziennikarzami, ekspertami od spraw międzynarodowych, w szczególności znawcami realiów polityki rosyjskiej.

Jak przypomina Telewizja Polska, pierwszy sezon „Resetu” spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów. Emitowany w poniedziałki równolegle w TVP1 i TVP Info cykl obejrzało – na obu antenach – ponad 1,54 mln widzów.

Odcinki nowego sezonu będą emitowane we wtorki, od 22 sierpnia, o godz. 21.10 w TVP1 i TVP Info. Po każdym odcinku na antenie TVP Info zaplanowano debatę na żywo.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Najczęściej cytowane media w czerwcu 2023 roku

„Rzeczpospolita”, TVN24 i Wirtualna Polska – na informacje podawane przez te media najczęściej powoływano się w czerwcu 2023 roku, tak wynika z najnowszego rankingu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM).

„Rzeczpospolitą” inne redakcje cytowały 2991 razy, TVN24 – 2896 razy, a Wirtualną Polskę – 2800 razy.

W kategorii tytułów prasowych za „Rzeczpospolitą” znalazły się „Gazeta Wyborcza” (2319 wzmianek) i „Super Express” (1409 odniesień).

Wśród stacji telewizyjnych, TVN24 wyprzedził TVP Info (1916 cytowań) oraz Polsat News (1893 wzmianki).

Najczęściej cytowane rozgłośnie radiowe to: RMF FM (2561 odniesień), Radio ZET (2315 cytowań) i Program III Polskiego Radia (410 wzmianek).

W kategorii portali internetowych, poza Wirtualną Polską, w pierwszej trójce znalazły się Interia.pl (1846 cytowań) i Onet.pl (1714 odniesień).

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

Prokurator Generalny zaskarżył do Sądu Najwyższego wyrok skazujący Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie bulwersującego wyroku na Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza – ustalił portal wPolityce.pl. Przeciwko skazaniu dziennikarzy na grzywny w wysokości 10 tys. złotych za rzekome zniesławienie psychoterapeutki i aktywistki Elżbiety Podleśnej protestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Sprawa dotyczy materiału z programu „W tyle wizji” TVP.info z 2019 roku, w którym Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz opisywali agresywne zachowanie Elżbiety Podleśnej oraz jej współpracowników i znajomych. Chodziło o skandaliczny atak aktywistów na red. Ogórek wyjeżdżającą z siedziby Telewizji Polskiej. Napastnicy ubliżali wówczas dziennikarce TVP i usiłowali uniemożliwić jej odjazd sprzed biurowca. Podleśna skierowała do sądu prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia jej przez dziennikarzy. W grudniu 2022 roku sąd skazał publicystów na grzywnę w wysokości 10 tys. złotych, a 24 maja 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w całości wyrok sądu rejonowego.

Protest przeciwko takiej decyzji sądu wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (TUTAJ).

„W ocenie CMWP SDP wyrok ten narusza zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, której podstawą jest swoboda wypowiedzi dziennikarza. Wymiar sprawiedliwości zignorował bowiem istotne aspekty sprawy mające wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przede wszystkim Sąd nie wziął pod uwagę charakteru programu, w jakim doszło do rzekomego zniesławienia aktywistki i psychoterapeutki. To audycja satyryczna, emitowana na żywo, w której dziennikarze komentują spontanicznie najnowsze i najbardziej interesujące z ich punktu widzenia zdarzenia, a ich wypowiedzi ze względu na charakter programu są utrzymane w lekkim tonie i wyrażają ich subiektywny punkt widzenia często wykorzystując przy tym elementy ironii. W ocenie CMWP SDP inkryminowane wypowiedzi red. Ogórek i red. Ziemkiewicza spełniały to kryterium gatunkowe satyrycznej audycji telewizyjnej emitowanej na żywo”  – napisała wówczas dr Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

16 sierpnia portal wPolityce.pl, podał, że Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na korzyść dziennikarzy telewizji publicznej, skazanych z prywatnego aktu oskarżenia aktywistki, która uznała, że wypowiedzi oskarżonych zniesławiały ją na polu zawodowym, jako psychoterapeutkę. Informację potwierdziło biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Jak opisuje portal, oskarżeni zwrócili się do Prokuratura Generalnego z wnioskiem o wywiedzenie skargi nadzwyczajnej. Analiza przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej wykazała, że oba zapadłe w tej sprawie wyroki naruszyły obowiązujące przepisy karne, jak i przepisy Konstytucji RP.

„W skardze nadzwyczajnej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wskazał, że Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wielokrotnie dokonywał wykładni znamion przestępstwa zniesławienia. SN wyraźnie stwierdził, że pomówienie musi mieć charakter wypowiedzi o faktach, ponieważ tylko wtedy będzie możliwe przeprowadzenie dowodu prawdy przewidzianego w art. 213 kk. Tymczasem badane w postępowaniu wypowiedzi dziennikarzy były ewidentnie oceniające. Nie przedstawili oni żadnego skonkretyzowanego zarzutu w stosunku do oskarżycielki i jej praktyki zawodowej psychologa, tudzież psychoterapeuty, poprzestając jedynie na wypowiedzeniu swoich wrażeń co do charakteru jej działalności publicznej, w której skądinąd nie ucieka ona od kontrowersji” –  poinformowała portal wPolityce.pl Prokuratora Krajowa.

Śledczy podkreślili również m.in., że naruszenia, których dopuścił się Sąd są na tyle istotne, że uznać należy, iż nie zostały zrealizowane wynikające z art 45 ust. 1 Konstytucji RP obowiązki sądu zbadania wszystkich istotnych aspektów danej sprawy i należytego uzasadnienia wyroku. Tym samym oba orzeczenia warszawskich sądów jawią się jako arbitralne. Działania sądów naruszyły również art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji RP odnoszących się do wolności prasy i środków społecznego przekazu, de facto tłumiąc krytykę prasową.

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku Sądu Okręgowego i uniewinnienie dziennikarzy.

opr. jka, źródło: wPolityce.pl

Przewodniczący KRRiT nałożył karę na nadawcę Radia ZET

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nałożył na spółkę Eurozet, nadawcę Radia ZET, karę w wysokości 476 tys. zł. za emisję „przekazów dezinformujących opinię publiczną na temat okoliczności przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski.”

Sprawa dotyczy informacji podanej w grudniu 2022 roku przez reportera Radia ZET Mariusza Gierszewskiego, który miał ustalić, że amerykańskie Secret Service przewożąc przez Polskę Wołodymyra Zełenskiego w czasie jego podróży do Stanów Zjednoczonych nie zwróciło się o pomoc do naszych służb i policji.

KRRiT poinformowała, że przewodniczący Maciej Świrski, po przeprowadzeniu postępowania wszczętego z urzędu, stwierdził naruszenie przez spółkę Eurozet art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję przekazów sprzecznych z prawem, z polską racją stanu i poglądów sprzecznych z dobrem społecznym tj. przekazów dezinformujących opinię publiczną w sprawie okoliczności przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski, wyemitowanych w programie Radia ZET. W związku z tym nałożył na nadawcę karę pieniężną w wysokości 476 tys. zł

W uzasadnieniu, które ukazało się na stronie KRRiT, szczegółowo opisano przebieg postępowania.

Organ podaje m.in., że nadawca w odpowiedzi na decyzję o wszczęciu postępowania wniósł o jego umorzenie z uwagi  na „brak postaw prawnych i faktycznych” do ukarania. Jego zdaniem audycja nie zawierała jakichkolwiek treści dezinformujących opinię publiczną, a wszelkie przekazane w niej informacje zostały zebrane z dochowaniem należytej staranności dziennikarskiej.

Dalej KRRiT informuje, że zwróciła się do pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o przekazanie informacji, czy polskie służby były informowane o przejeździe przez Polskę prezydenta Ukrainy w dniu 21 grudnia 2022 r. i czy współpracowały ze służbami innych państw w zakresie organizacji tego etapu podróży Wołodymyra Zełeńskiego oraz czy ktokolwiek w imieniu nadawcy programu Radia ZET podejmował próby weryfikowania u źródeł rządowych informacji na ten temat. W odpowiedzi pełnomocnik miał stwierdzić m.in., „że informacja podana przez Radio ZET nie opiera się na prawdzie, zaś jej interpretacja stanowi próbę wykorzystania nieprawdziwej informacji do deprecjonowania państwa polskiego.”

Natomiast sekretarz stanu w MSWiA poinformował Radę „m.in., że polskie służby są w stałym kontakcie ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami w kwestii bezpieczeństwa ochranianych na terenie Polski osób VIP, regularnie wymieniają się informacjami ze służbami ukraińskimi i amerykańskimi i współpracują ze sobą w zakresie bezpieczeństwa. Podkreślił także, iż przedstawiciele redakcji Radia Zet nie kontaktowali się z MSWiA ani podległymi MSWiA formacjami (Służbą Ochrony Państwa oraz Polską Policją) w celu weryfikacji informacji dotyczących podróży Wołodymyra Zełeńskiego do Stanów Zjednoczonych.”

Nadawca po zapoznaniu się z odpowiedziami organów państwa, określił je jako „ogólnikowe i wymijające”. Miał też podkreślić, „iż w aktach postępowania nie ma ani jednego konkretnego dowodu na to, że przekaz nadawcy naruszył ustawę o radiofonii i telewizji, co świadczy o bezzasadności postępowania.”

Przewodniczący KRRiT w obszernym uzasadnieniu prawnym nałożonej kary stwierdził m.in., „że emisja wskazanych przekazów naruszyła art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz dobrem społecznym. Zaprezentowanie w audycji informacyjnej ustalenia dziennikarza śledczego, że >Amerykańskie Secret Service przewożąc przez Polskę Władimira Zełenskiego nie zwróciło się o pomoc do naszych służb i policji<, jest wykorzystaniem nieprawdziwej informacji do deprecjonowania państwa polskiego i jest działaniem sprzecznym z normami prawa prasowego, w szczególności – choć nie wyłącznie – jego art. 6. Publikowanie tego typu doniesień jest sprzeczne z prawem oraz polską racją stanu, bowiem ma na celu przedstawienie negatywnego wizerunku struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa oraz godzi w pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Zważywszy na uwarunkowania związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie publikacje medialne nieoparte na prawdzie lub zmanipulowane są sprzeczne z polską racją stanu”.

opr. jka, źródło: KRRiT

Marcin Brodowski nowym szefem TVP3 Wrocław

Marcin Brodowski został powołany w piątek,11 sierpnia przez zarząd Telewizji Polskiej na stanowisko p.o. dyrektora TVP3 Wrocław.

Marcin Brodowski z wrocławskim oddziałem TVP związany jest od 1996 roku. Był kierownikiem Wydziału Audycji Informacyjnych.
Odwołany Mirosław Spychalski kierował TVP3 Wrocław od 2016 roku. Obecnie będzie kontynuował pracę w centrali.

opr. jp, źródło: TVP Wrocław