Protest Eurozetu przeciwko wykorzystaniu fragmentu „Gościa Radia ZET” w spocie PiS

Zarząd Grupy Eurozet wystosował oświadczenie, w którym zaprotestował przeciwko wykorzystaniu przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość fragmentu programu „Gość Radia ZET” w spocie „Oddajmy głos Polakom”.

W spocie Prawa i Sprawiedliwości, który pojawił się mediach społecznościowych, znalazł się fragment wywiadu Bogdana Rymanowskiego z ekonomistą Bogusławem Grabowskim. Zarząd Grupy Eurozet w oświadczeniu podkreślił, że takie działania naruszają wizerunek Radia ZET jako niezależnego medium.

„Stanowczo nie zgadzamy się, aby fragmenty programu >Gość Radia ZET< ani innych programów stacji były wykorzystywane w materiałach realizujących cele polityczne jakiejkolwiek partii. Jest to skandaliczna praktyka, która uderza w profesjonalny wizerunek naszych dziennikarzy i w niezależność polityczną naszej stacji. Nie opowiadamy się za żadną ze stron sporu politycznego. Oczekujemy poważnego traktowania niezależnego dziennikarstwa i szacunku wobec naszych słuchaczy” – napisał zarząd Grupy Eurozet.

opr. jka, źródło: Eurozet

Opisz swoich przodków w konkursie „Stąd Jestem!”

Instytut Staszica zaprasza do udziału w konkursie „Stąd Jestem!”. Uczestnicy mają za zadanie napisanie eseju lub nagranie filmu poświęconego inspirującej postaci lub postaciach będących ich przodkami. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody z portfolio marki Apple: Mac Book Pro 13, iPad lub iPhone 14 czy słuchawki AirPods. Jury oceni m.in. oryginalność, wartość literacką czy potencjał historii do inspirowania innych.

Postawa i doświadczenia przodków mają wpływ na postawy i wybory poszczególnych osób. Wychowanie i przekaz rodzinny są kluczowe dla budowy wspólnoty narodowej. Właśnie dlatego think-tank Instytut Staszica wraz z partnerami postanowił stworzyć inicjatywę zachęcającą Polki i Polaków do poszukiwania źródeł swojej tożsamości. –  Chcemy przekonywać, że genealogia to nie jedynie zabawa dla ziemiaństwa i arystokracji. Jest mnóstwo inspirujących a nieodkrytych życiorysów i historii przodków wielu z nas mówi dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica i koordynator konkursu. – Chcemy by młodsi i starsi Polacy czerpali inspirację od swoich przodków w wielu sprawach. Przecież mogą to być opowieści i o dzielnych żołnierzach, i o kreatywnych przedsiębiorcach, oddanych społecznikach, w końcu ludziach poświęcających się swoim rodzinom.

Prace konkursowe mogą być przesyłane w formie esejów lub filmów. Te pierwsze nie powinny przekraczać długości 6 tysięcy znaków (ze spacjami), a filmy mieścić się czasie 5 minut (w formie linków do profilów na platformie Youtube). Nadsyłanie prac konkursowych możliwe jest do końca września poprzez stronę internetową www.stadjestem.pl, tam też znajduje się regulamin konkursu. Ogłoszenie laureatów nastąpi do końca października.

opr. jka, źródło Instytut Staszica

Jesienią w Alfa TVP pojawi się sitcom dla młodzieży „Tylko nie piątek!”

Rozpoczęły się zdjęcia do nowego serialu komediowego dla młodzieży „Tylko nie piątek!” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Będzie to pierwszy autorski sitcom wyprodukowany przez TVP ABC. Premiera 6 października w Alfa TVP.

„Tylko nie piątek!” ma być sitcomem dla młodzieży i o młodzieży, opartym na wyrazistych bohaterach, gdzie humor łączy się ze wzruszeniem. Wszystkie przygody naszych bohaterów ich wzbogacają i czegoś uczą – a dla widza stanowią wartość tak rozrywkową, jak i edukacyjną, dając mu subtelnie podany morał oraz poczucie, że każdy dzień to nowa szansa i nowa okazja do uśmiechu – tak o serialu mówi jego reżyser Tomasz Szafrański.

Akcja sitcomu rozgrywa się w bistro „Rock’n’Roll Edek”. Jej właścicielem jest Edmund – energiczny i bujający w obłokach prawie pięćdziesięciolatek. W każdy weekend angażuje do pracy swojego syna, wielkiego pechowca, Antka. Ten z największą odrazą sprawuje funkcje kelnera, sprzątacza, barmana i każdą inną, jaka się nadarzy. Antek musi też przeciwdziałać nieobliczalnym pomysłom taty, który za wszelką cenę stara się, by „Rock’n’Roll Edek” była najczęściej odwiedzanym przez gości lokalem w mieście. Z pomocą przybywają przyjaciele Antka – marzycielka Hanka i przemądrzały Kazik. Niestety, najczęściej powodują dodatkowe problemy. Sytuację pogarsza przebiegła Wiki, której celem jest przejęcie bistro. Do tego wszystkiego jest jeszcze kapryśna Sandra, w której Antek jest beznadziejnie zakochany.

Pomimo rozrywkowej formy serial „Tylko nie piątek!” to opowieść o dojrzewaniu i wartościach, które są ważne dla każdego nastolatka, takich jak: przyjaźń, odpowiedzialność, wsparcie, miłość. Bohaterowie rozwiązują wiele problemów dzięki bliskiej przyjacielskiej relacji opartej na zaufaniu. Często dzięki swojej zaradności i fantazji, wychodzą obronną ręką z prawdziwych katastrof. Jak zapewnia Telewizja Polska,  serial mimo dużej dawki rozrywki zawiera też ponadczasowe walory edukacyjne.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Anna Augustyn została dyrektorem informacji Radia ZET

Anna Augustyn, dotychczasowa dyrektor informacji Radia TOK FM i centralnego newsroomu Grupy Radiowej Agora, od 4 sierpnia będzie pełnić funkcję szefowej informacji Radia ZET. Zastąpiła na tym stanowisku Marka Czyża, który w lipcu rozstał się ze stacją

Anna Augustyn ma odpowiadać za pracę newsroomu i zespołu reporterskiego Radia ZET, w tym za serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne. Z mediami związana jest od 1990 r. Rozpoczynała karierę w Radiu RMF FM, gdzie pracowała jako reporterka, potem producentka oraz wydawca. Zarządzała też agencją informacyjną w centrali stacji w Krakowie. W latach 2003-2005 kierowała warszawską redakcją tej rozgłośni. Od 2005 r. do 2007 r. była wydawczynią i szefową redakcji lokalnych w zespole „Wydarzeń” telewizji Polsat, a także wydawcą głównych wydań dziennika. Od sierpnia 2007 do września 2014 związana z TVN CNBC (obecnie TVN24 BiS). Od 2014 roku była związana z Grupą Radiową Agory, pełniąc funkcje dyrektora informacji i dyrektora centralnego newsroomu, w którym powstają serwisy emitowane w Radiu Rock, Pogoda oraz Złote Przeboje.

W związku z przejściem Anny Augustyn do Radia ZET jej zadania na stanowisku dyrektora informacji TOK FM oraz dyrektora centralnego newsroomu GRA przejmuje jako pełniąca obowiązki Dorota Grabowska, dotychczas wydawca dnia, związana ze stacją od 2003 roku.

opr. jka, źródło: Eurozet

 

Zmiany w kierownictwie TVP Sport

Krzysztof Zieliński został pełniącym obowiązki dyrektora TVP Sport. Dotychczasowy szef anteny Marek Szkolnikowski ma przejść na inne stanowisko w spółce.  Zastępcą dyrektora – redaktorem naczelnym TVP Sport będzie Sebastian Staszewski, a Jarosław Idzi pozostanie zastępcą dyrektora ds. produkcyjnych TVP Sport.

Krzysztof Zieliński związany jest z Telewizją Polską od grudnia 2021 r. Najpierw był kierownikiem w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych, a następnie zastępcą dyrektora ds. strategii i organizacji w Biurze Spraw Korporacyjnych. Jest też pełnomocnikiem zarządu Telewizji Polskiej ds. skoordynowania prac nad obsługą Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023, Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO – Niemcy 2024 i Letnich Igrzysk Olimpijskich – Francja 2024. Wcześniej zaangażowany był również w przygotowanie transmisji Mundialu 2022 w Katarze.

Sebastian Staszewski to dziennikarz sportowy z ponad 15-letnim stażem. Był reporterem Polsat Sport, Interia.pl, Sport.pl, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Polski The Times” i „Futbol News”. Współpracował także z BBC, TVN, „Wprost”, „Super Expressem”, Onet.pl czy Natemat.pl.

Jak informuje Telewizja Polska w komunikacie, nowe kierownictwo TVP Sport, poza bieżącą pracą nad przygotowywaniem transmisji najważniejszych wydarzeń sportowych (mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech oraz Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, które odbędą się w 2024 roku), rozwijaniem oferty programowej anteny, udoskonalaniem serwisu internetowego sport.tvp.pl i aplikacji mobilnej TVP Sport, planuje także, wykorzystując unikalne archiwa Telewizji Polskiej, przygotowanie nowoczesnych formatów dokumentalnych i publicystycznych, które przybliżą widzom kluczowe momenty historii polskiego sportu. W planach jest również rozszerzenie współpracy z oddziałami terenowymi Telewizji Polskiej.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Nowy program w TVP Kobieta „Pensjonaty z pomysłem”

„Pensjonaty z pomysłem” to cykl, w którym widzowie zobaczą metamorfozy nietuzinkowych wnętrz i przestrzeni. Pierwszy odcinek 28 sierpnia o godz. 23.10 w TVP Kobieta.

Simon Parfett, mistrz stolarski oraz zespół ekspertów pokażą co zrobić, by przeciętne obiekty stały się piękne i unikatowe. Przeprowadzą remont w oryginalnych miejscach, dadzą wskazówki jak w prosty sposób upiększyć teren oraz jak przy odrobinie kreatywności i niewielkim budżecie stworzyć zupełnie nową przestrzeń.

W każdym odcinku widzowie będą mogli poznać rodziny, które chcą poddać metamorfozie zapomniane miejsca, nadać im nowy charakter i stworzyć unikatową przestrzeń do wypoczynku dla gości otwierając mini pensjonaty.

Program zawiera elementy „zrób to sam”, a specjaliści podpowiedzą jak własnoręcznie wykonać meble oraz ciekawe dekoracje, takie jak łóżko z bali, lustro ze starych foremek na ciasto czy wieszak z gałęzi. Nie zabraknie również porad jak zadbać o detale, jak dobierać kolory i ozdoby, by wnętrze było przytulne i komfortowe. Fachowcy zdradzą również, co zrobić, by odnieść sukces w turystycznym biznesie zapewniając gościom wyjątkowe przeżycia.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Lista Przebojów Trójki w nowej odsłonie

Od piątku, 28 lipca głosowanie na „Listę Przebojów Trójki” odbywa się w nowej formule. Słuchacze będą mogli liczyć na większą pulę nowości muzycznych oraz na Szczęśliwą Trzynastkę.

W muzycznej audycji Programu 3 Polskiego Radia prowadzonej przez Tomasza Miarę, słuchacze wciąż będą mogli oddawać głosy maksymalnie na 5 pięć różnych utworów spośród 33 piosenek. Nowością Listy Przebojów Trójki będzie notowanie 20 najpopularniejszych piosenek oraz 13 propozycji muzycznych, czyli tzw. Szczęśliwej Trzynastki, do której prowadzący będzie dodawał nowości muzyczne aktualnie znajdujące się na rynku fonograficznym i na które słuchacze też będą mogli głosować. Szczęśliwa Trzynastka będzie prezentowana w kolejności zaproponowanej przez autora audycji, a pierwsza dwudziestka w kolejności według liczby oddanych głosów.

O kolejności notowania Listy Przebojów Trójki decydują słuchacze, którzy przez cały tydzień mogą oddawać swoje głosy w Trójkowej aplikacji i na stronie Trójki.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Jesienią nowa formuła programu „Uwaga!” w TVN

Po wakacjach sztandarowy program interwencyjny TVN „Uwaga!” zadebiutuje w odświeżonej formule. Zmieni się czołówka, studio oraz skład prowadzących.

Jak informuje TVN,  od jesieni „Uwaga!” przyjmie jeszcze bardziej dynamiczny – interwencyjny charakter. Istotną zmianą ma być rola prowadzących, którzy obowiązki gospodarza programu połączą z pracą reporterską w terenie. W związku z nową formułą zmianie ulega także ich skład. Z formatem żegnają się Zbigniew Łuczyński i Tomasz Kubat.  Nowy zespół gospodarzy – wyłoniony w drodze castingów – będą tworzyć Ryszard Cebula, Daria Górka (jako pierwsza kobieta prowadząca „Uwagę!”), Tomasz Patora i Jakub Dreczka, w ramach wewnętrznego awansu.

Daria Górka w przeszłości pracowała w redakcji TVN24. Z kolei Tomasz Patora i Jakub Dreczką, związani z dziennikarstwem interwencyjnym i reporterskim, od lat tworzą zespół „Uwagi!”. Patora ma na koncie wiele nagradzanych reportaży, m.in. „Chore bydło kupię” czy „Afera solna”.

Nowej „Uwadze!” towarzyszyć będzie odświeżona oprawa graficzna oraz zupełnie nowe studio.

opr. jka, źródło: TVN Warner Bros. Discovery

 

Dziennikarz Paweł Mażejka skazany na 6 lat kolonii karnej za przekazanie informacji Biełsatowi

Grodzieński Sąd Miejski skazał dziennikarza Pawła Mażejkę i prawniczkę Julię Jurhilewicz na karę sześciu lat pozbawienia wolności. Mażejka ma trafić do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Jak informuje portal Belsat.eu, znany grodzieński dziennikarz i obrończyni więźniów politycznych przebywali w areszcie przez prawie rok. Przez ten czas powody ich aresztowania były nieznane – obrońcy zostali zmuszeni do podpisania zobowiązań o zachowaniu tajemnicy. Dopiero podczas pierwszego posiedzenia sądu okazało się, że reżim Łukaszenki oskarżył ich o przekazanie informacji Telewizji Biełsat, co zostało uznane za „sprzyjanie działalności ekstremistycznej”.

Z materiałów sprawy wynika, że Mażejka rzekomo „działał w zmowie z Julią Jurhilewicz i od lutego do marca 2022 roku przekazał nieokreślonym osobom, w celu umieszczenia na portalu organizacji Biełsat, otrzymane od Julii Jurhilewicz informacje dotyczące pozbawienia jej licencji adwokackiej, wykluczenia jej z Grodzieńskiego Kolegium Adwokackiego oraz dotyczące rozpatrzenia przez Miński Sąd Miejski sprawy karnej przeciwko Alesiowi Puszkinowi i ogłoszonego wyroku”.

Paweł Mażejka jest znanym grodzieńskim dziennikarzem niezależnych mediów, lokalnym działaczem społecznym, kulturalnym oraz propagatorem białoruskiej historii.

opr. jka, źródło: Belsat.eu

 

Serial dokumentalny „Reset” obejrzało średnio 1,5 mln widzów

Telewizja Polska, w poniedziałek, 24 lipca pokazała ostatni siódmy odcinek pierwszego sezonu serialu dokumentalnego „Reset”. Cykl emitowany w poniedziałki na antenach TVP Info i TVP1 obejrzało średnio ponad 1,5 mln widzów, co dało udział pasma na poziomie 15,1%.

„Reset” emitowany był od 12 czerwca, w poniedziałki o godz. 21.30. Autorzy serialu, dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz, pokazali w nim nieznane dotąd fakty na temat relacji polsko-rosyjskich oraz stosunków między Unią Europejską i Władimirem Putinem w latach 2007-2015. Siódmy odcinek cyklu podsumowywał dotychczasowe ustalenia prezentowane w poprzednich.

Jak poinformowała Telewizja Polska, serial spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów. W TVP1 dotychczas wyemitowane odcinki obejrzało średnio 670 tys. widzów, a w TVP Info 880 tys. widzów. Średnia widownia „Resetu” łącznie na dwóch antenach wyniosła ponad 1,5 mln osób. Przełożyło się to na łączny udział obu anten na poziomie 15,1% . Najwięcej widzów na obu antenach miał drugi odcinek cyklu. Obejrzało go 1,7 mln osób.

Serial „Reset” dostępny jest również w internecie: na portalu tvp.info, na TVP VOD oraz w serwisie YouTube. Liczba odtworzeń serialu w sieci wynosi 187,2 tys., a liczba użytkowników odtwarzających to 58,7 tys. osób. Największą popularnością serial cieszył się w aplikacji TVP GO, w której widzowie odtwarzali go ponad 100 tys. razy.

Na profilu serialu na Twitterze, zapowiedziano, że „Reset” powróci po 15 sierpnia. Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz w kolejnym sezonie zaprezentują nowo odkryte dokumenty.

opr. jka, źródło: TVP, dane: Nielsen Media, live+vosdal