Amerykański dziennikarz ranny w pobliżu Bachmutu

Amerykanin Dylan Collins, 35-letni dziennikarz wideo pracujący dla francuskiej agencji prasowej AFP został w poniedziałek ranny w wyniku ataku drona podczas relacjonowania działań ukraińskiej artylerii w pobliżu Bachmutu.

Informację przekazali jego koledzy z agencji. Collins miał odnieść liczne obrażenia odłamkami podczas ataku na zalesionym obszarze w pobliżu Bachmutu. Został ewakuowany do pobliskiego szpitala. Lekarze stwierdzili, że rany nie zagrażają jego życiu. Dziennikarz jest przytomny.

– Badamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Nasze myśli są z Dylanem i jego bliskimi – przekazała w oświadczeniu dyrektor AFP Europe Christine Buhagiar.

Dylan Collins z agencją AFP związany jest od 2018 r., od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę prowadzi korespondencję z tego kraju. Dziennikarz ma bogate doświadczenie w pracy w strefach konfliktów na Bliskim Wschodzie. Dla AFP relacjonował m.in. wojnę w Górskim Karabachu w 2020 roku.

opr. jka, źródła Twitter, PAP

Strzały pod siedzibą Telewizji Republika. Policja ustaliła sprawcę

W poniedziałek, 24 lipca w kierunku jednej z pracownic Telewizji Republika oddano strzały z broni pneumatycznej. W związku z tą sprawą policja najpierw zatrzymała 35-letniego mężczyznę, którego zwolniła po przesłuchaniu. Później funkcjonariusze dotarli do 15-latka, został on przesłuchany w charakterze sprawcy. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok godz. 13 w okolicy siedziby Telewizji Republika w Warszawie. Z broni pneumatycznej ktoś oddał sześć strzałów w kierunku pracownicy administracyjnej stacji. Na szczęście kobiecie nic się nie stało, a służby od razu zajęły się ustalaniem sprawcy.

Jeszcze tego samego dnia policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę. Jak podał portal Niezależna.pl, powołując się na informacje uzyskane od nadkom. Marty Sulowskiej z komendy policji na Woli, został on przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony. Nie przedstawiono mu zarzutu karnego. W wyniku dalszych czynności policjanci dotarli do 15-latka, który został przesłuchany w charakterze sprawcy czynu karalnego – narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sprawa ma być przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich.

opr. jka, źródło: Niezależna.pl

Koniec niebieskiego ptaszka. Twitter zmienia logo

Popularny serwis społecznościowy Twitter ma nowe logo. Kultowego niebieskiego ptaszka zastąpiła stylizowana litera X.

Zmianę zapowiedział Elon Musk właściciel platformy w niedzielę w serii tweetów.

„Wkrótce pożegnamy się z marką Twitter i stopniowo wszystkimi ptakami” – zapowiedział. Później zamieścił krótki filmik z nowym logo – stylizowaną literą X, poinformował, że adres x.com będzie odsyłał do Twittera  oraz opublikował zdjęcie siedziby firmy z wyświetlonym na fasadzie nowym logo.

W poniedziałek z serwisu społecznościowego zniknął już niebieski ptaszek.

Z wpisu dyrektor generalnej Twittera Lindy Yaccarino, wynika, że nowy znaczek graficzny to początek zmian na platformie.

„X to przyszły stan nieograniczonej interaktywności – skoncentrowany na audio, wideo, przesyłaniu wiadomości, płatnościach/bankowości – tworzący globalny rynek pomysłów, towarów, usług i możliwości. Obsługiwany przez sztuczną inteligencję X połączy nas wszystkich w sposób, który dopiero zaczynamy sobie wyobrażać” – napisała Yaccarino.

opr. jka, źródło: Twitter

Ks. Paweł Rytel-Andrianik nowym szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

Ks. Paweł Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Ostatnio był on dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a wcześniej rzecznikiem KEP. W Radiu Watykańskim zastąpi jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik jest księdzem diecezji drohiczyńskiej. Studiował m.in. na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie oraz na Uniwersytecie w Oksfordzie. W latach 2013 – 2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”, a następnie, do 2020 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski.

Radio Watykańskie funkcjonuje od 1931 r., a jego sekcja polska od 1938 r. Vatican News to oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej. Ma cztery główne obszary tematyczne, które dotyczą działalności papieża, Stolicy Apostolskiej, lokalnych Kościołów, a także informacji ze świata.

opr. jka, źródło: vaticannews.va

Nie żyje Lech Jęczmyk, publicysta, tłumacz, znawca literatury science fiction

W wieku 87 lat, 17 lipca zmarł Lech Jęczmyk, redaktor, publicysta, tłumacz, wydawca, popularyzator literatury science fiction. Wyróżniony Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Lech Jęczmyk urodził się 10 stycznia 1936 roku. W swojej karierze zawodowej był m.in. kierownikiem redakcji w Wydawnictwie „Iskry” i szefem działu literatury anglojęzycznej w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. W stanie wojennym był autorem, redaktorem i kolporterem podziemnych czasopism. W latach 1990 – 1992 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Fantastyka”, był też kierownikiem działu publicystyki TVP1 oraz zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Spotkania”.

Tłumaczył książki m.in.  Thomasa Bergera, Philipa K. Dicka, Josepha Hellera, Kurta Vonneguta, JG Ballarda.

Był współpracownikiem Radia Wnet, współtwórcą Akademii Radia Wnet. Jego teksty z przemyśleniami dotyczącymi spraw społecznych, kulturowych i historycznych były publikowane na łamach Kuriera WNET.

W 2011 roku został uhonorowany Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

„Dla mojego środowiska i pokolenia Lech Jęczmyk był jednak i zawsze będzie kimś więcej, niż świetnym wydawcą i tłumaczem. Był przede wszystkim autorytetem” – powiedział wówczas w laudacji Rafał Ziemkiewicz.

Msza święta żałobna za duszę śp. Lecha Jęczmyka zostanie odprawiona we wtorek, 25 lipca o godz. 14, w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gdańskiej na warszawskim Żoliborzu.

opr. jka, źródła: pap.pl, wnet.fm

 

Rada Mediów Narodowych odwołała prezesa Radia Wrocław

Podczas piątkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych odwołała Marcina Rosińskiego z funkcji prezesa Radia Wrocław. Na jego miejsce powołano Anitę Białek.

Marcin Rosiński prezesem Radia Wrocław był od 2019 roku, nie podano przyczyn jego odwołania.

Anita Białek, która teraz obejmie stanowisko prezesa Radia Wrocław, jest wykładowcą na Wrocławskiej Akademii Biznesu, w latach 2010 – 2012 była dyrektorem generalnym i redaktorem naczelnym TVP Wrocław.

opr. jka, źródło: pap.pl

 

Nowy podcast „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”

Znani twórcy oraz aktorzy, filmowi i telewizyjni będą gośćmi nowego podcastu Telewizji Polskiej „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”. Pierwszy odcinek – rozmowa z Krzysztofem Zanussim – udostępniony zostanie we wtorek, 11 lipca o godz. 12.12

W odpowiedzi na niesłabnące zainteresowanie minionymi produkcjami filmowymi i telewizyjnymi, Telewizja Polska przygotowała cykl rozmów o filmie z twórcami i aktorami, przybliżając sylwetki gości i sięgając po ich niezwykłe wspomnienia. Wśród rozmówców pojawią się znane i cenione postaci związane z wielkim, jak i mniejszym szklanym ekranem, których losy przecinały się z historią Telewizji Polskiej.

Prowadzący podcast „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Łukasz Adamski i Łukasz Jasina przyjrzą się twórczości wyjątkowych gości, zagłębią się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięgną po ich dotąd nieznane wspomnienia.

Bohaterem pierwszego odcinka będzie Krzysztof Zanussi. Podcast udostępniony zostanie na platformach YouTube i Spotify oraz na facebookowym profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP, gdzie zapowiadani będą także kolejni goście podcastu. Wszystkie odcinki udostępnione będą również w serwisie VOD TVP.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Zgłoszenia do Konkursu Lodołamacze. Jest kategoria dla dziennikarzy

Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 18 lat przyznaje prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze. Jedną z kategorii konkursu jest „Dziennikarz bez barier”. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 sierpnia.

Konkurs Lodołamacze powstał, by promować zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Nagradzani są w nim pracodawcy, instytucje oraz osoby, które angażują się w działania na rzecz likwidacji barier, przełamywania stereotypów, uprzedzeń oraz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku tytuły „Lodołamaczy” zostaną przyznane w następujących kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja, Przyjazna Przestrzeń-Dostępność, Zdrowa Firma, Dziennikarz bez Barier, Biznes Odpowiedzialny Społecznie- Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG).

Więcej informacji o konkursie i zasady zgłoszeń TUTAJ.

opr.jka, źródło: POPON

Jest decyzja KRRiT w sprawie koncesji dla Radia TOK FM

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję na nadawanie dla Radia TOK FM – poinformowała rozgłośnia na swojej stronie internetowej.  

Koncesja Radia TOK FM wygasała 3 listopada 2023 roku. Kolejna będzie obowiązywać na następne 10 lat. Należąca do Grupy Radiowej Agora stacja wniosek o przedłużenie koncesji złożyła w październiku 2022 roku.

Przedłużenie koncesji zapowiedział w połowie czerwca przewodniczący KRRiT Maciej Świrski przy okazji spotkania z posłami sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

– Spodziewam się, że do 3 listopada., kiedy koncesja TOK FM wygasa, zostanie ona przedłużona, bo nie widzę na razie przesłanek do odbierania koncesji TOK FM-owi – mówił wówczas szef KRRiT.

opr. jka, źródło: tokfm.pl

Marcin Makowski wraca do dziennikarstwa. Dołączył do redakcji „Wprost”

Od lipca do redakcji tygodnika „Wprost” dołączył Marcin Makowski, były dziennikarz i publicysta m.in. Onetu, Wirtualnej Polski oraz Interii, który ostatnio pracował w amerykańskiej firmie technologicznej.

We „Wprost” Makowski ma m.in. zająć się tematami związanymi z polityką krajową i międzynarodową, społeczeństwem i nauką, w tym przeprowadzaniem cyklicznych wywiadów z czołowymi postaciami polskiego i międzynarodowego życia politycznego, społecznego i naukowego.

Marcin Makowski był wcześniej dyrektorem serwisów informacyjnych Interii, prowadził również „Rozmowy Makowskiego”. Przez blisko dekadę, pracował w Wirtualnej Polsce oraz w Onecie. Prowadził autorskie programy w krakowskim oddziale Polskiego Radia. Publikował również w tygodniku „Do Rzeczy”, „Rzeczpospolitej”, „Klubie Jagiellońskim”, „Polityce”, „Notes from Poland” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz na portalu Deon. W listopadzie 2022 roku ogłosił zakończenie kariery dziennikarskiej i objął stanowisko Media Managera w polskim oddziale amerykańskiej agencji technologicznej Vention.

– Zdecydowałem się na powrót do dziennikarstwa, bo wywiady i publicystyka to przestrzeń, w której czuję się najlepiej. Historia w ciągu ostatnich miesięcy zdecydowanie przyspieszyła, chcę ją uczciwie opisywać od strony społecznej, technologicznej i politycznej. „Wprost” daje mi do tego przestrzeń  – mówi Makowski, cytowany w komunikacie prasowym.

opr. jka, źródło: PMPG Polskie Media